دسته‌بندی نشده

بررسی بهترین زمان و سن برای کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل چه فواید و عوارضی دارد؟

به گزارش دلگرم : به سومین دندان آسیا دندان عقل میگویند. هر فرد دارای 4 دندان عقل که دوتا در انتهای فک پایین و دو تا در انتهای فک بالا قرار دارند. دندان عقل در هنگام رشد خود به دندان های دیگر فشار وارد میکند و موجب مشکلات دیگر میشود که به کشیدن دندان عقل توسط برخی پزشکان توصیه شده است.

انواع دندان عقل

دندان عقل به شکل های مختلفی رشد میکند و وجود دارد.

 1. رشد کرده
 2. نیمه نهفته
 3. نهفته کامل

دلایل کشیدن دندان عقل

عفونت لثه

به دلیل اینکه فضای مناسب برای رشد دندان عقل وجود ندارد این موجب التهاب لثه واهد شد . بر اساس گزارشات التهاب لثه به راحتی برطرف نمیشود و حتی به نقاط دیگر لثه نیز منتقل خواهد شد.دلیل عفونت هم فضایی است که بین دندان و لثه به وجود می آید و آن فضا برای رشد باکتری ها مناسب است.

نامرتب بودن نظم دندان

باز هم به دلیل نبود فضا برای رشد دندان عقل، آن دندان به دندان های دیگر فشار می آورد و موجب میشود که دندان های دیگر از فاصله بین خود تجاوز کنند و بر روی یکدیگر آیند که این خود باعث بد شکلی و نامرتب به نظر رسیدن دندان خواهد شد و در نهایت فرد باید کلی خرج کند تا زیبایی دندان های قبل خود را به دست آورد.

ضرورت کشیدن دندان عقل

آسیب دیدن دندان های دیگر

مکررا به دلیل کمبود فضا و فشار دندان های دیگر به یکدیگر موجب ساییدگی آنها شده و حفره های دندانی شکل میگیرد .

تومور یا کیست

در اثر فشار زیاد دندان عقل ممکن است کیست های کوچکی در استخوان فک ایجاد شوند که باید به متخصص فک و دندان مراجعه کنید.

تمیزی و نظافت دندان

به دلیل قرار گرفتن دندان عقل در انتهای دهان و موقعیت آن باعث شده است که به سختی به آن دسترسی پیدا کرد و به راحتی بتوان آن را مورد نظافت و شستشو قرار داد.

چه موقع باید دندان عقل را بکشیم؟

زمان کشیدن دندان عقل باید توسط دندانپزشک مشخص شود. در واقع زمان آن برای همه افراد یکسان نمی باشد. نکاتی که در زمان کشیدن دندان عقل تاثیر گذار هستند؛

 1. میزان درد
 2. میزان عفونت ایجاد شده توسط دندان عقل
 3. میزان فشار وارد شده به دندان های دیگر
 4. اقدامات بعد از جراحی دندان عقل
 5. نگه داشتن گاز استریل در محل جراحی شده تا 4 ساعت
 6. بعد از برداشتن گاز استریل دهان را با سرد شستشو نمائید.
 7. تلاش کنید که اصلا صحبت نکنید
 8. از تف کردن تا چند روز جلوگیری کنید
 9. غذاهای داغ را به هیچ وجه نخورید
 10. تا جای ممکن آبمیوه و بستنی میل کنید
 11. غذاهای مقوی و مغذی که نرم باشند مصرف کنید.
 12. سر خود را در هنگام خواب بالا قرار دهید.
 13. داروهای تجویز شده در زمان خود به صورت مرتب مصرف شوند.

زمان کشیدن دندان عقل

عوارض کشیدن دندان عقل

عفونت

در افراد بالای 26 سال و افراد سیگاری خطر ریسک عفونت وجود دارد اما باید بگوییم که با رعایت نظافت این ناحیه خطر آن به نسبت کمتر خواهد شد.

بی‌حسی

کشیدن دندان عقل باید با بی حسی انجام شود و در صورتی که شما با بی حسی قبلا در جراحی های دیگر مشکل دارید حتما باید با دندانپزشک در میان بگذارید.

درد بعد از عمل

به دلیل اینکه بعد از کشیدن دندان عقل ممکن است درد و ناراحتی داشته باشید، دندانپزشک به شما توصیه میکند که چند روز قبل از جراحی حتما آسپرین و یا ایبوپروفن مصرف کنید.

مراجعه به متخصص ارتودنسی برای کشیدن دندان عقل

هنگامی که فرد احساس می کند دندان های عقل او در حال درآمدن است بهتر است با یک متخصص ارتودنسی در مورد زمان مناسب کشیدن دندان عقل مشورت کند. یک متخصص ارتودنسی به دقت دندان ها و موقعیت آن ها را بررسی می کند. همچنین به نحوه قرارگیری دندان های عقل در کنار بقیه دندان ها نیز توجه می کند. در نتیجه توصیه های لازم برای اینکه شما چه اقداماتی را باید در مورد دندان عقل خود انجام دهید، در اختیارتان می گذارد.یکی از بهترین روش هایی که متخصصان ارتودنسی برای تشخیص زمان مناسب بکار می برند، این است که از تصاویر رادیوگرافی استفاده می کنند.

حتماً بخوانید:

کشیدن دندان عقل ضرر دارد؟

کشیدن دندان عقل ضرر دارد؟

آیا کشیدن دندان عقل ضرر دارد؟ با این بخش از دلگرم همراه باشید تا بدانید آیا کشیدن دندان عقل ضرر دارد؟ چرا دندان عقل را بايد کشيد؟ دندان عقل آخرین…

جراحی دندان عقل

از آنجایی که ممکن است متخصص ارتودنسی دندان های دیگر را بکشد، این احتمال وجود دارد که نیازی به کشیدن و یا جراحی دندان عقل نباشد.

نظر متخصص ارتودنسی درباره زمان کشیدن دندان عقل

هر بیماری شرایط منحصر به فردی دارد و نیاز به درمان در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است که نیاز های انفرادی او را نشان می دهد. بنابراین یک متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر شرایط دندانی و دهانی بیمار را به طور کامل ارزیابی می کند که بیان کند آیا او واقعا نیاز به کشیدن دندان های عقل دارد یا خیر؟ و یا زمان مناسب کشیدن دندان عقل چه زمانی است؟ در حقیقت بهترین تصمیم گیری درباره این موضوع در پایان درمان ارتودنسی خواهد بود. از آنجایی که ممکن است متخصص ارتودنسی دندان های دیگر را بکشد، این احتمال وجود دارد که نیازی به کشیدن دندان عقل نباشد و فضای مناسب برای قرارگیری آن در فک ایجاد شود.

عوارض کشیدن دندان عقل چیست؟

آیا کشیدن دندان عقل دردناک است؟

اگر دندان های عقل دردناک را نادیده بگیرید، ممکن است به یک عفونت جدی تبدیل شوند. درد دندان عقل که موجب درد در فک، گوش و یا اطراف صورت شماست می تواند نشانه هایی از عفونت باشد. اگر این عفونت درمان نشود، می تواند به مناطق دیگر گسترش یابد. در موارد شدید و درمان نشده، عفونت گسترش یافته می تواند سبب تورم صورت شده و حتی توانایی شما را برای نفس کشیدن محدود کند.همچنین ممکن است تمیز کردن دندان های عقل دشوار باشد.
با توجه به موقعیت آن ها در پشت دهان، آن ها بسیار مستعد ابتلا به گیر کردن ذرات غذایی و پلاک در اطرافشان هستند. این موضوع سبب ایجاد عفونت در اطراف دندان، پیدایش پوسیدگی دندان و احتمال ایجاد کیست خواهد شد. همچنین تاثیرات منفی بر روی دندان عقل، روی سلامت لثه ها، دندان ها و استخوان های اطراف خواهد گذاشت.در نتیجه زمان مناسب کشیدن دندان عقل دردناک در صورت داشتن شرایط ذکر شده نباید نادیده گرفته شود.

حتماً بخوانید:

آیا زمان مناسب کشیدن دندان عقل برای همه یکسان است؟

این یک سوال معمول است که هیچ پاسخ قطعی برای آن وجود ندارد، زیرا این امر به شدت و وسعت علائم حاصل از وجود دندان عقل در دهان بیمار و همچنین تاثیرش بر سایر دندان ها بستگی دارد. ولی به طور معمول باید گفت دندان عقلی که جا ندارد باید در 18 سالگی به بعد کشیده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا