دسته‌بندی نشده

برای رسوب گیری شیرآلات چه اقداماتی لازم است؟

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات بی دردسر

همانطور که می‌دانید شیرآلات ممکن است بعد از مدتی دچار خرابی شوند که یکی از عوامل این خرابی، رسوب شیرآلات است. حال ممکن است از خود بپرسید که چگونه رسوب شیرآلات را تمیز کنیم؟ و یا برای رسوب گیری شیرآلات در حین انجام نظافت منزل و سرویس بهداشتی چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

در پروسه نظافت منزل همواره با ابهاماتی مثل برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم؟ مواجه‌ایم، که در این شرایط رسوب گیری شیرآلات را برای لیست تمیزکاری سرویس بهداشتی می‌توان در اولویت و موارد ضروری کار قرار دارد. یکی از رایج ترین موارد مشابه رسوب گیری از بین بردن رسوب ضخیم کتری در محیط آشپزخانه بوده که نشان‌دهنده‌ی اهمیت روش‌های تمیزکاری وابسته به نوع سختی و لکه‌هاست.

اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، ارتباط با افراد مطلع و نظافتچی خانم آماده به کار می‌تواند بدون از دست دادن زمان به شما در رسوب گیری شیرآلات کمک کند.

چگونه رسوب شیرآلات را تمیز کنیم؟

چگونه رسوب شیرآلات را تمیز کنیم؟

در روند نظافت منزل پاکسازی ظروف، سطوح و لوازم به کار رفته در محیط‌هایی که در معرض بیشتر آلودگی و انواع لکه‌‌ها و همین طور رسوب گیری هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

رایج ترین موضوعات در مورد تمیز کردن رسوب شیرآلات:

چرا شیرآلات دچار رسوب می‌شوند؟
آبی که سخت باشد چه عارضه‌ای را به دنبال دارد؟
چگونه رسوب شیرآلات را تمیز کنیم؟
چگونه از رسوب شیرآلات جلوگیری کنیم؟
چگونه اثر جرمگیر را از روی شیرالات پاک کنیم
از بین بردن رسوب داخل شیرآلات
رسوب زدایی شیرآلات
چگونه شیرآلات را برق بیندازیم
تمیز کردن شیرآلات طلایی
رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی
تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین
نحوه تمیز کردن شیرالات طلایی

چرا شیرآلات دچار رسوب می‌شوند؟

آبی که ما استفاده می‌کنیم دارای املاح سنگینی است و قدرت رسوب گذاری دارد. میزان این املاح در مناطق مختلف و در استان‌های مختلف کشور با هم متفاوت است. برای مثال در قم و در خوزستان، آب به حدی سنگین و دارای املاح است که مردم باید علاوه بر تصفیه مرکزی آب که توسط سازمان آب انجام می‌شود، باز هم باید از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنند تا این میزان املاح کاهش پیدا کند.

نکته: در مناطقی که میزان سختی آب بیش از حد معمول است باید هر هفته عمل رسوب گیری شیرآلات را انجام دهند.

چگونه رسوب شیرآلات را تمیز کنیم؟

آبی که سخت باشد چه عارضه را به دنبال دارد؟

مهمترین تاثیر منفی آن بر روی سلامت انسان است. املاح آب منجر به پوسیدگی دندان‌ها، به هم ریختن دستگاه گوارشی بدن، اختلال در کارکرد روده‌ها و … خواهد شد.
استفاده از این آب در وسایل منجر به خرابی خواهد شد. برای مثال آبی که وارد ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی می‌شود، به مرور در داخل منافذ دستگاه نفوذ کرده و آن‌ها را مسدود می‌کند. در نتیجه کارایی دستگاه کم و عمر مفید آن کمتر از حالت استاندارد خواهد شد.
تاثیر دیگر سختی و املاح آب، رسوب شیرآلات است. شما در خانه تازه ساخت خود از بهترین شیرآلات استفاده می‌کنید، که بسیار شیک و بسیار با کیفیت است اما بعد از چند ماه، با مشکل رسوب گیری شیرآلات مواجه می‌شوید.
این رسوب ابتدا به صورت لکه‌هایی بر روی شیرآلات ظاهر می‌شود، ولی با گذر زمان بیشتر شده و به صورت املاح گچ بر روی شیرآلات باقی می‌ماند. در این زمان است که اگر رفع رسوب شیرآلات انجام نشود، ماندگار شده و نه تنها زیبایی شیرآلات را کم می‌کند بلکه کم کم بافت و ساختار آن را خراب خواهد کرد.

با توجه به آنچه که گفته شد، اکنون این سوال مطرح می‌شود که اگر به هر دلیلی رسوب گیری شیرآلات رخ داد، اکنون باید چگونه از شر این مواد مزاحم خلاص شویم. برای این منظور می‌توان از راهکارهای زیر برای رسوب زدایی شیرآلات کمک گرفت.

استفاده از سرکه و یا آب لیمو

بهترین و ساده ترین کار برای رسوب زدایی شیرآلات این است که از سرکه استفاده کنید. سرکه در همه خانه‌ها وجود دارد و کارایی بهتری نسبت به آب لیمو دارد. شما به چند طریق می‌توانید سرکه را برای رفع رسوب شیرآلات به کار ببرید:

ابتدا سرکه را بر روی رسوب شیرآلات اسپری نمایید به حدی که کاملا به این ماده آغشته شود. حال با یک مسواک، بر روی رسوب شیرآلات بکشید. دقت کنید که قسمت‌های زاویه دار را به خوبی تمیز کنید.
یا این که دستمال پارچه‌ای را کاملا با سرکه خیس کنید. اکنون این دستمال را دور رسوب شیرآلات پیچیده و با یک نخ محکم ببندید. اکنون یک ساعت صبر کرده و پارچه را باز کنید. بهتر است در این زمان هم قبل از شستن شیرآلات با آب، با مسواک بر روی همه بدنه شیر کشیده و سپس با آب آن را بشویید.

چگونه رسوب شیرآلات را تمیز کنیم؟

نکته مهم: اگر تمیز کردن رسوب شیرآلات را با سرکه در بازه‌های زمانی منظم انجام دهید، هیچ وقت با رسوب گیری آن‌ها روبرو نخواهید شد.

استفاده از مواد شیمیای برای جرم گیری شیرآلات

در بازار مواد شیمیایی وجود دارد که تحت عنوان جرم گیری جهت رفع رسوب شیرآلات عرضه می‌شوند. این مواد برای همه شیرآلات مناسب نیستند. متاسفانه گاها دیده شده است که استفاده از این مواد، منجر به ایجاد لکه‌های ماندگار بر روی شیرآلات شده به گونه‌ای که فکر رسوب شیرآلات را از ذهن شما بیرون کرده و با مشکل حادتر ناشی از این مواد مواجه خواهید شد.

برخی از مواد شیمیایی رسوب گیر، حتی منجر به خردگی شیرآلات هم خواهد شد. لذا توصیه ما این است که از این مواد برای رفع رسوب شیرآلات استفاده نکنید.
البته برخی از شرکت‌های فعال در این صنعت، جرم گیرهایی را برای محصولات خود تولید می‌کنند که چون این مواد براساس جنس شیرآلات تهیه شده است لذا خوردگی را ایجاد نمی‌کند. توجه داشته باشید که این مواد شیمیایی تنها برای شیرآلات همان برند مناسب بوده و به هیچ عنوان نباید برای برندهای دیگر استفاده نمود.

رفع رسوب شیرآلات

استفاده از الکل

یکی دیگر از مواد طبیعی که می‌تواند به شما در رسوب زدایی شیرآلات کمک کند الکل است. همان گونه که گفتم در مناطقی که سختی آب زیاد است (مانند جنوب کشور)، لکه‌ها و رسوبات زیادی بر روی شیرآلات تشکیل می‌شود که به شدت سخت بوده و به راحتی از بین نمی‌روند. در این زمان شاید نیاز باشد که چند راه را برای رفع رسوب شیرآلات به کار ببرید.

برای مثال علاوه بر سرکه، می‌توان از الکل هم استفاده نمود. الکل یک ماده طبیعی برای رسوب گیری است. برای این منظور ابتدا یک پنبه را به الکل آغشته کرده و بر روی رسوب شیرآلات بکشید. توجه داشته باشید که شاید نیاز باشد چند دقیقه این کار را تکرار کنید. البته می‌توان از اسپری کردن الکل و کشیدن مسواک بر روی آن هم کمک گرفت که تاثیرپذیری بیشتری دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا