دسته‌بندی نشده

با چه وسایل و ترفندی خرده شیشه را از روی زمین جمع کنیم؟

روش‌های جمع کردن خرده شیشه از روی زمین

زمانی که شیشه پنجره اتاق شما یا یک شی می‌شکند و خرده‌ های شیشه روی زمین ریخته می‌شود، هم جمع کردن آن ها دشوار می‌شود و هم امکان دارد کسانی که روی زمین یا فرش راه می‌روند، صدمه ببینند. برای جمع کردن خرده شیشه از روی زمین باید به سرعت بعد از شکستن شیشه یا شی شیشه‌ای، بچه‌ها یا حیوانات خانگی را از محل دور کنید و بعد از پوشیدن دمپایی یا کفش با کف ضخیم، تکه های شیشه‌ای بزرگ را با دست جمع کنید و آنگاه کارهای زیر را انجام دهید.

در صورتیکه لامپ‌های کم مصرف یا مهتابی شکسته شده است، باید روش دیگری انجام دهید که درمورد این موضوع هم صحبت خواهیم کرد. چون این لامپ‌ها دارای قدری جیوه هستند که برای انسان زیان آور است.

شیوه جمع کردن خرده شیشه‌ های ریز

نخست یک دستکش بپوشید (می‌توانید از روزنامه یا کاغذ نیز برای برداشتن تکه‌های بزرگ شیشه استفاده کنید) و تکه‌های بزرگ شیشه را در سطل آشغال یا یک ظرف دیگری که قبلا در آن کیسه زباله گذاشته اید، قرار دهید.

آنگاه یک تکه نوار چسب به اندازه ۳۰ سانتیمتر را جدا کنید و در حالی که دو سمت آن را گرفته‌اید، آن را محکم روی مکانی که خرده شیشه ریخته است، بچسبانید. این کار را چند بار دیگر نیز روی دیگر جاهایی که امکان دارد خرده شیشه باشد، تکرار کنید و بعد از چند بار استفاده از نوار چسب آن را در سطل زباله بیندازید و از یک تکه جدید استفاده کنید. در ضمن باید ضخامت و عرض نوار چسب هم مناسب باشد. بهتر است پیش از دور انداختن نوار چسب آن را تا کنید. همینطور کف دمپایی خود را هم با یک حوله مرطوب یا دستمال کاغذی پاک کنید.

جمع کردن خرده شیشه‌ های ریز از روی زمین

همچنین می‌توانید از یک تکه نان یا سیب‌زمینی هم برای جمع کردن خرده شیشه‌های ریز استفاده کنید؛ زیرا نان و سیب‌زمینی هم سطح نسبتا پهنی دارند و هم خرده شیشه‌ها به خوبی به آنها می چسبند. حوله مرطوب هم وسیله مناسبی برای جمع کردن خرده شیشه است؛ البته باید پیش از استفاده از حوله باید آن را خوب تا کنید تا خرده شیشه‌ها وارد بافت آن نشود.

بعد از جمع کردن خرده شیشه‌های ریز با شیوه های گفته شده، جاروبرقی را روشن کنید و لوله آن را در مسیرهای صاف و مورب در زاویه های گوناگون حرکت دهید تا تارهای فرش از یکدیگر باز شوند و چنانچه خرده شیشه‌ها در لابه‌لای آن‌ها گیر کرده، به آسانی جمع شوند. همینطور می‌توانید از این برس کوچک هم برای خارج کردن این خرده شیشه‌ها از بافت فرش و آوردن آن‌ها به سطح فرش استفاده کنید. آن قدر به جارو زدن در جهات افقی، عمودی و مورب ادامه دهید تا دیگر صدای خرده شیشه‌ها را که وارد جاروبرقی می‌شوند، نشنوید.

بعد از جارو زدن خم شوید و محل مورد نظر را به دقت نگاه کنید، چنانچه باز نیز خرده شیشه دیدید، مجددا از جاروبرقی استفاده کنید. بعد از آنکه کیسه جاروی را در سطل زباله‌ای که قبلا تکه‌های شیشه و نوارچسب‌ها را در آن دور انداخته‌اید، خالی کردید، در کیسه زباله را محکم ببندید و آن را از سطل زباله بیرون بیاورید و در گوشه‌ای بگذارید. این کار را برای پیگیری از بریده شدن دست‌های رفتگرها حتما انجام دهید.

زمان شکستن لامپ‌های کم‌مصرف و مهتابی چه باید کرد؟

نخست درها و پنجره‌ها را باز کنید، مکان مورد نظر را برای ۱۰ دقیقه ترک کنید و کودکان و حیوانات خانگی را هم از آن مکان دور کنید. همینطور چناچه منزل شما سیستم تهویه مرکزی دارد، آن را خاموش کنید.
آنگاه مثل وقتی که می‌خواهید خرده شیشه‌ها را جمع کنید، یک دستکش پلاستیکی بپوشید و خرده‌های لامپ و پودر جیوه را با یک تخته چوبی یا کارتن سفت جمع کنید و آن‌ها را در یک بطری شیشه‌ای در دار بریزید.

روش‌های جمع کردن خرده شیشه از روی زمین

سپس خرده شیشه لامپ‌ها را با شیوه های گفته شده جمع کنید. چنانچه از نوار چسب برای جمع کردن خرده شیشه‌ها استفاده کردید، آن را تا کرده و در بطری شیشه‌ای در دار یا یک کیسه پلاستیکی زیپ‌دار یا کیسه پلاستیکی که در آن به طور کامل بسته می‌شود، بگذارید.

آنگاه فرش را با جاروبرقی جارو بزنید. توجه کنید حتما باید لوله جاروبرقی را هم به آن وصل کنید، چون در غیر این صورت امکان دارد بخار یا پودر جیوه در فضا پخش شود که خیلی خطرناک است. بعد از جارو زدن و تخلیه کیسه جاروبرقی، گرد و خاک کیسه را با دستمال کاغذی یا حوله مرطوب پاک کنید و دستمال یا حوله را در یک پلاستیک‌ زیپ‌دار یا پلاستیکی که در آن کاملا بسته می‌شود، قرار دهید. آنگاه کیسه خرده شیشه لامپ‌ را به همراه کیسه دارای دستمال را حتما به بیرون از خانه انتقال دهید، زیرا بخار جیوه به آسانی از پلاستیک بیرون می آید.

حتماً بخوانید:

در آخر دست های خود را با دقت با آب و صابون بشویید. در و پنجره اتاق را برای چند ساعت باز بگذارید تا هوای داخل آن بیرون رود. همینطور سیستم تهویه خانه را هم برای چند ساعت خاموش نگهدارید.

منبع : بیتوته

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا