دسته‌بندی نشده

با فردی که خودکشی کرده است چگونه برخورد کنیم؟

نحوه برخورد با فرد خودکشی کرده

البته طبیعی است که ترس و وحشتی که از مرگ نزدیکان تجربه می‌کنیم با هیچ چیزی قابل مقایسه نباشد. ما به عنوان اطرافیان فردی که مرتکب

خودکشی شده دستخوش احساسات ناخوشایندی از جمله احساس گناه، خشم و غم ناگهانی می‌شویم.در این مقاله از دلگرم به ارائه راهکارهایی در مورد نحوه برخورد با فردی که خودکشی کرده می‌پردازیم.

نحوه برخورد و رفتار با کسی که قبلا خودکشی کرده حساسیت های مربوط به خود را دارد. ترس از خودکشی مجدد یکی از چیزهایی که خانواده و اطرافیان به شدت نگران آن هستند و برای پیشگیری از این موضوع نمی دانند باید چه رفتاری با فرد مورد نظر داشته باشند. در ادامه به رفتارهای مناسب در برخورد با کسی که سابقه خودکشی دارد اشاره می‌کنیم.

 نحوه برخورد با فرد خودکشی کرده

1. سرزنش نکنید

همیشه فقط کسانی که دچار مشکلات بسیار حادی در زندگی خود هستند دست به خودکشی نمی زنند، بلکه افراد با هر پیشینه و سابقه شرایط خانوادگی و اجتماعی در معرض این رفتار مخرب قرار دارند. علل خودکشی بسیار گوناگون و وابسته به شرایط هستند.

ممکن است که فرد در نتیجه ابتلا به افسردگی دست به عمل خودکشی بزند. در افسردگی فرد بدون هیچ دلیل خاصی دائما احساس افسردگی، پوچی و ناامیدی می کند. همه این ها می تواند منجر به ایجاد انگیزه برای خودویرانگری فرد شوند.
سرزنش اطرافیان در اکثر موارد تنها اوضاع را وخیم‌تر می کند. در اثر این سرزنش ها فرد ممکن است احساس ضعف، ناتوانی و شکست بیشتری کند در نتیجه انگیزه خودکشی مجدد در او شدت گیرد.

پس، از سرزنش فرد بپرهیزید و به جای آن به دنبال ریشه این رفتار بگردید. فردی که خودکشی می کند برای کاهش فشار درونی افکار خود حتما به داروهای ضد افسردگی و دوره های روان درمانی نیاز دارد. در نتیجه برای حل مشکل خود به یک روانپزشک برای تجویز دارو و به یک مشاور روانشناس برای دریافت خدمات روان درمانی مراجعه کنید.

2. تهدید به خودکشی را همیشه جدی بگیرید

بسیاری از خودکشی ها که متاسفانه به مرگ هم منجر می شوند ناشی از این هستند که اطرافیان فرد را جدی نمی گیرند و توجهی به او نمی کنند. گاهی فرد تنها برای این که به دیگران نشان دهد جرات این کار را دارد اقدام جدی تری جهت خودکشی انجام می دهد. پس شما باید بدانید چگونه با کسی که حرف از خودکشی می‌زند برخورد کنید.

همیشه نسبت به تهدید به خودکشی هشیار باشید. هنگامی که فرزند یا یکی از اطرافیانتان زیاد از این موضوع حرف می زند حتما مشکل را با یک روانشناس در میان بگذارید

3. احتمال خودکشی مجدد هست

بسیار مهم است که شما بتوانید قبل از اقدام فرد به خودکشی مجدد نشانه های مربوط به آن را شناسایی کنید. شناخت این نشانه ها در پیشگیری از خودکشی مجدد تاثیر بسزایی خواهند داشت.

فردی که قصد خودکشی دارد ممکن است ناگهان تغییر خلقی مثبتی از خود نشان دهد. به این خاطر که او احساس می کند با اقدام به مرگ خود از رنج زندگی خلاص می شود و به همین دلیل احساس شادی می کند!

فرد ممکن است شروع به رسیدگی به کارهای عقب مانده خود بکند، قرض هایش را بپردازد، از دیگران طلب بخشش کند و … این رفتارها در حقیقت زنگ خطری هستند برای اینکه بدانید خودکشی قریب الوقوع است.

کمک به فردی که خودکشی کرده است

از دیگر علائم خودکشی که وقوع آنرا به شما هشدار می‌دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گوشه گیری از اجتماع و ترجیح دادن تنهایی
 • ایجاد تغییراتی در فعالیت های روزانه نظیر خواب و اشتها به غذا
 • افزایش استفاده از مشروب و سیگار
 • خداحافظی کردن با دیگران به شیوه ای که انگار هرگز دیگر آن ها را نخواهد دید.

4. سایر علل خودکشی را بشناسید

خودکشی تنها در پی انواع افسردگی اتفاق نمی افتد. برخی از خانواده ها وقتی با خودکشی های مکرر فرزند خود مواجه می شوند تنها به افسردگی او فکر می کنند و به دنبال راه هایی برای شادی و بهتر شدن روحیه فرزندشان هستند. در حالیکه هر اقدامی انجام می دهند بازهم شاهد رفتارهای خود تخریبی از جانب او هستند.

گفتیم که خودکشی علل مختلفی دارد و تنها در شرایط افسردگی بروز پیدا نمی کند. در برخی از بیماران شخصیتی نظیر افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی نیز خودکشی مکررا اتفاق می افتد. از دلایل خودکشی در این بیماری این است که افراد دارای شخصیت مرزی نسبت به طرد شدن حساسیت بیش از حدی دارند علاوه بر این ثبات هیجانی نیز در ان ها بسیار ضعیف است.

آن ها معمولا نیاز به توجه بیشتری از جانب محیط دارند که این نیاز اکثرا به انجام رفتارهای خودتخریبی نظیر خودزنی و خودکشی از جانب آن ها می انجامد. به همین دلیل لازم است که برای ارزیابی رفتار های خودکشی و آگاهی بیشتر از نحوه برخورد با کسی که خودکشی کرده است به یک روانشناس بالینی مراجعه کنید.

 • چیزی که می شنوید را جدی بگیرید، آدم ها را جدی بگیرید و بگذارید آنها بدانند که برای شما مهم هستند

شنیدن اینکه حال آدمی اینقدر بد است که به خودکشی فکر می کند، حتما ترسناک و ناراحت کننده است و می تواند نشانه ای از وجود یک بحران واقعی در آدم ها باشد اما خیلی وقت ها، آدم هایی که در مورد خودکشی حرف می زنند نیاز دارند که کسی به حرف آنها گوش کند. پس به آنها توجه کنید، از آنها بخواهید که حرف بزنند.

به دوستتان بگویید که زندگی و سلامتی اش برای شما مهم است، اگر به اندازه کافی به او نزدیک هستید برایش از یک متخصص وقت بگیرید، او را تا مطب دکتر برسانید و صبر کنید تا ملاقاتش تمام شود و اگر از متخصص راضی نبود به او اطمینان بدهید که می توانید کس دیگری را پیدا کنید که بتواند با او ارتباط برقرار کند.

 • سعی کنید تشخیص دهید که چه زمانی موقعیت «بحرانی» است

اگر دوستتان در خانه تنهاست و تلفن را جواب نمی دهد، اگر به جایی رفته است که می ترسید بتواند آسیبی به خودش بزند، اگر شما را در جریان قصدش برای خودکشی قرار داده است و می دانید که برای این کار برنامه ریزی می کند، می توانید با 110 تماس بگیرید. از اینکه این تماس شاید برای شما یا دوستتان یا خانواده ها مشکلی به وجود بیاورد، اصلا نترسید.

مددکاران اجتماعی پلیس می توانند شما را راهنمایی کنند که چه کاری در این شرایط بهتر است. اگر وضعیت واقعا خطرناک باشد، ماموران پلیس می توانند به نجات جان دوستتان کمک کنند. پس روی پلیس حساب کنید.

کسی که با شما در مورد افکار خودکشی یا روزهای بدش حرف می زند، شجاعت زیادی به خرج داده است، برای شما ارزش و احترام زیادی قائل بوده و روی شما حساب کرده است. ارزش طرف صحبت قرارگرفتن را داشته باشید، دلسوزی نشان بدهید، دوستتان را قضاوت نکنید، به او نگویید که تنبل یا ضعیف است یا ارزش زندگی کردن را نمی داند.

سعی کنید خودتان را به جای او قرار دهید و مساله را از نگاه او بررسی کنید. مهربان باشید و نشان بدهید که ارزش این اعتمادی که به شما شده است را دارید. دوستتان را تشویق کند که کمک حرفه ای بگیرد و به او اطمینان بدهید که در کنارش می مانید.

 • به دوستی که می دانید در حال مبارزه با افسردگی یا اضطراب است، نزدیک شوید و با او حرف بزنید

تصور نکنید که حرف زدن با دوستتان در مورد مسائلش، مساله شما نیست. به این فکر نکنید که حرف زدن در مورد اضطراب یا افسردگی می تواند حال فعلی شما را عوض کند. با دوستتان حرف بزنید. حرف زدن به شما و دوستتان کمک خواهد کرد.

همچنین بخوانید:

عوامل اصلی خودکشی در نوجوانان !

بنیاد ملی پیشگیری از خودکشی در آمریکا پیشنهاد داده است که حرف زدن را قدم به قدم بر اساس گام های زیر آغاز کنید:

از دوستتان بخواهید که اگر می تواند و می خواهد با شما به صورت خصوصی حرف بزند

با سوال کردن سر حرف را باز کنید. شما بازجو نیستید اما اگر به اندازه کافی دلسوزانه سوال کنید می توانید به دوستتان کمک کنید که راحت تر حرف بزند، مثلا می توانید بگویید «به نظرم رو به راه نیستی. چیزی شده؟»

به داستان دوستتان گوش کنید و نشان بدهید که شنیدن آن چیزی که می گوید برای شما مهم است

از دوستتان بپرسید که آیا به این فکر کرده است که می خواهد به خودش آسیب برساند یا احتمالا زندگی اش را تمام کند؟

دوستتان را تشویق کنید که به سراغ متخصص برود، کمک حرفه ای و پزشکی بگیرد و به او اطمینان بدهید که در کنارش هستید

 • همه حرف ها را نباید گفت

سعی نکنید به دوستتان بگویید که مشکلش اهمیت ندارد یا کم اهمیت است. سعی نکنید به او بگویید که «چیزی نیست». سعی نکنید بحثی در مورد ارزش و اهمیت زندگی یا معنای آن شروع کنید. به دوستتان نگویید که شما می توانید وضعیت او را تغییر دهید یا می توانید مشکلات او را حل کنید. به دوستتان نگویید که «حالت بهتر می شود».

سعی نکنید او را قانع کنید که «مشکلی وجود ندارد». چانه نزنید. نگویید «زمان مساله را حل می کند و حالت بهتر می شود». درست همان طوری که زخم معده هفته آینده درمان نمی شود، این طور مشکلات هم تنها با «گذشت زمان» حل نمی شود. همان طوری اظهار نظر کنید که وقتی کسی از شما می پرسد با درد کلیه اش چه کاری باید بکند، به او پاسخ می دهید.

پرسیدن اینکه «اگر خودکشی کنی چه بلایی به سر اعضای خانواده ات می آید؟» بی فایده است و کمکی به دوستتان نمی کند. آدم هایی که به خودکشی فکر می کنند، احتمالا فشار زیادی از طرف اعضای خانواده شان احساس می کنند. درک کنید که آنها از اینکه مسئول باشند خسته هستند.

کمک به فردی که خودکشی کرده است

 • رفتارهای آدم ها مهم هستند

آدم ها با زبان های مختلفی سعی می کنند دیگران را در مورد مشکلاتشان آگاه کنند. طبق بررسی های بنیاد ملی پیشگیری از خودکشی در آمریکا، اغلب کسانی که خودکشی می کنند در هفته ها یا ماه های پیش از خودکشی در مورد خودکشی حرف زده اند.

صحبت کردن از خودکشی، صحبت کردن از اینکه دلیلی برای زندگی وجود ندارد، صحبت کردن از این احساس که «مزاحم دیگران هستم»، احساس گیر افتادن یا درد غیر قابل توضیح و غیرقابل تحمل، همه اینها آدم ها را در خطر بالای آسیب پذیری و تمایل به خودکشی قرار می دهد.

جمله هایی مثل «اگر بمیرم هم مهم نیست» یا «دلم می خواست کاش از خواب بیدار نمی شدم»، می تواند و باید زنگ خطر را برای شما به صدا در بیاورد.

شاید بیشتر کسانی که از خودکشی حرف می زنند واقعا اقدام به خودکشی نکنند اما حرف زدن از خودکشی نشانه جدی افسردگی است. بنیاد ملی پیشگیری از خودکشی در آمریکا می گوید:«پرسیدن در مورد تمایلات به خودکشی نیست که ایده خودکشی را در مغز دیگران قرار می دهد اما سوال کردن در این مورد می تواند به دیگران کمک کند که در مورد مسائلشان حرف بزنند».

 • به آدم ها کمک کنید که کمک حرفه ای بگیرند

کمک حرفه ای را دست کم نگیرید. اگر تا اینجای کار با دوستتان همراه بوده اید، کمک زیادی به او کرده اید اما مشکل حل نشده است. کمک حرفه ای و تخصصی برای افرادی که با مسائل سلامت روان درگیر هستند ضروری است.

روانشناسان، روانپزشکان یا روان درمانگران، می توانند افراد مناسبی برای مراجعه و کمک گرفتن باشند. متاسفانه در ایران ، هنوز کمک های حرفه ای اورژانسی آنلاین به زبان فارسی در دسترس نیست اما سعی کنید به دوستتان کمک کنید روانشناس مناسبی پیدا کند.

به او اطمینان بدهید که در کنار او هستید، مسائل خصوصی را بین خودتان نگه می دارید و حمایتش می کنید تا حالش بهتر شود.

کمک به فردی که خودکشی کرده است

 • از عوامل خطرآفرین آگاه باشید

برخی شرایط خاص روانی می تواند خطر تمایل به خودکشی را بیشتر کند. افسردگی، اختلال دو قطبی، شیزوفرنی، تیپ های شخصیتی مستعد، اختلال های اضطرابی ، سوء مصرف مواد مخدر و برخی داروها، از جمله چیزهایی است که باید نگرانشان باشید.

عوامل دیگری هم هستند که می توانند شانس حرکت به سمت خودکشی را در افراد بیشتر کنند. سابقه خودکشی های ناموفق قبلی، سابقه خودکشی موفق یا ناموفق اعضای خانواده، درگیری با یک بیماری مزمن و درگیری طولانی مدت با استرس، به گفته مرکز ملی پیشگیری از خودکشی آمریکا می توانند نگران کننده باشند.

دسترسی به ابزارهای خودکشی هم می تواند خطرناک باشد. اگر کسی به شما گفته است که قصد دارد خودکشی کند، از او بپرسید که برنامه دارد چطور این کار را انجام دهد و سعی کنید دسترسی اش به وسایلی که می تواند برایش خطرآفرین باشد را محدود کنید. در مورد داروها، مخدرها و سم ها حساس باشید.

 • علائم هشداردهنده را بشناسید

چیزهایی که دوستتان می گوید، رفتارهایی که انجام می دهد، تغییر حال و هوا و چیزهایی از این دست می تواند هشداردهنده باشد. هرچه تعداد چیزهایی که مشاهده می کنید بیشتر باشد، خطر نزدیک تر است.

کمک کنید دوستتان تغییر حال و هوا بدهد، به خصوص زمانی که مساله ناشی از ارتباط با یک اتفاق دردناک، از دست دادن یا مرگ یکی از عزیزان و نزدیکان است. افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر و حتی بعضی داروها، جست وجو در مورد راه های خودکشی در وب، بی احتیاطی های عجیب و غریب، رفتار تهاجمی، بی خوابی یا پرخوابی

خداحافظی با دوستان و آشنایان و بخشیدن اموال با ارزش به دیگران، از دست دادن علاقه به چیزهایی که قبلا جذاب بودند، تحریک پذیری، اضطراب و مانند آنها می تواند نشانه های خطر باشد.

کمک به فردی که خودکشی کرده است

 • به دوستتان کمک کنید برنامه ای برای حفظ امنیتش بنویسد

اگر نگران دوستتان هستید به او کمک کنید که برنامه ای برای حفظ امنیتش بنویسد. اگر می خواهید به او کمک کنید، اسم شما باید در لیست افرادی که می توانند به او کمک کنند باشد.

برنامه حفظ امنیت شخصی شامل موارد زیر است که در پاسخ به هر کدام از پرسش ها باید حداقل سه گزینه مختلف ذکر شود:

 1. نشانه هایی که می گوید شرایط در حال بد شدن است چیست؟ افکار، تصاویر ذهنی، حال و هوا، شرایط یا رفتارهایی که باعث می شود به خودکشی فکر کنید چه چیزهایی هستند؟
 2. چه کار می توانم بکنم که با شرایط مقابله کنم؟ چه کار باید انجام بدهم تا بدون دخالت دادن دیگران، حال و هوایم تغییر کند؟ چیزهایی مانند تمرین تمرکز، مدیتیشن، ورزش و …
 3. افراد یا جاهایی که می توانند حالم را عوض کنند چه کسانی یا چه جاهایی هستند؟
 4. کسانی که می توانم به آنها زنگ بزنم تا به کمک من بیایند کدام ها هستند؟
 5. متخصص هایی که می توانند کمک کنند چه کسانی هستند؟
 6. چه کاری می توانم انجام بدهم که شرایطم امن و آرام بشود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا