دسته‌بندی نشده

با شهر باستانی پرگامون ازمیر و مکان های دیدنی آن آشنا شوید

شهر باستانی پرگامون

در بالای تپه ای مشرف به شهر مدرن برگاما، آکروپولیس پرگامون، یک شهر یونان باستان قرار دارد که در قرن دوم قبل از میلاد، محل اصلی قدرت بود. این مکان برای محراب پرگامون و ساختمان عظیم آن با ستون های برافراشته خود شناخته شده است.

برگاما که در طول تاریخ یکی از بزرگ ترین مراکز فرهنگی و هنری تمدن های مختلف بوده، در سال 2014 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

پرگامون ازمیر

جاذبه های شهر پرگامون ازمیر

یکی از مناطق دیدنی این ناحیه تپه های زیبایی است که در اطراف این شهر قرار دارد.

  • موزه باستان شناسی برگما

در این شهر دیدنی ازمیر حتما به موزه باستان شناسی برگما که در مرکز برج آن قرار گرفته سری بزنید. اولین حفاری های باستان شناسی در برگاما در دهه ۱۸۷۰ مبلادی آغاز شد و امروزه بخش اعظم این شهر باستانی شناخته شده است. برخی از یافته های به دست آمده در نتیجه حفاری های باستان شناسی، در موزه برگما که اولین موزه باستان شناسی ترکیه است، به نمایش گذاشته شده است.

  • کتابخانه پرگامون

کتابخانه پرگامون که زمانی یک کتابخانه باشکوه بود و بعد از اسکندریه دومین کتابخانه بزرگ جهان یونان باستان محسوب می شد.

تصاویر پرگامون ازمیر

  • تراجانیوم پرگامون

آن سوی کتابخانه، بنای سلطنتی با ستون های مرمری درخشان سفید رنگ به نام تراجانیوم قرار دارد که تا حدی بازسازی شده است. تراجان و هادریان در قرن دوم پس از میلاد، به احترام امپراطورهای خداگونه ساخته شده بودند.

  • تماشاخانه کاوه پرگامون

زیر معبد آتنا، تماشاخانه ای به نام کاوه قرار دارد که در تو رفتگی دامنه ی کوه قرار گرفته است.

  • محراب زئوس پرگامون

بعد از تماشاخانه کاوه، محراب زئوس قرار دارد که در سال ۱۹۰ قبل از میلاد به منظور گرامیداشت شکست خوردن قوم گل ها به وسیله ی رومی ها، در پرگامون ازمیر ساخته شده است.
این بنا زمانی با کتیبه ی مبارزه ی غول ها و خدایان و همچنین نمونه های بی نظیری از تندیس های هلنی، تزیین شده بود که امروزه در موزه ی پرگامون برلین قرار دارد.

حتماً بخوانید:

  • شفاخانه پرگامون

در دشت پایین شفاخانه قرار دارد که یکی از مراکز پزشکی باستانی بسیار پیشرفته در کل جهان باستان بود. این بنا به خدای طب یونانیان آسکلیپیوس اهدا شده بود. در شفاخانه پرگامون ازمیر، حمام داغ، تعبیر خواب، روان درمان های ابتدایی، ماساژ و بشکه های آب از چشمه ی مقدسی که تحت پرتوهای رادیواکتیو قرار داشتند، ارایه می شد. ورودی این بنا در راستای خیابانی پر از درخت که به بخش پزشکی آن منتهی می شود قرار داشت.

در این جا می توان آثار به جا مانده از کتابخانه، تئاتر و … را دید. در میانه ی میدان نیز حوضچه ای است که به گفته تاریخ نویسان چشمه ای مقدس در آن جوشیده است.

منبع : وبلاگ میثم رودکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا