دسته‌بندی نشده

اگر سنگ کلیه دارید باید ماه رمضان روزه بگیرید یا نگیرید ؟

آیا افراد مبتلا به سنگ کلیه می‌توانند روزه بگیرند؟

افراد روزه‌دار طی روز به‌ویژه در فصل تابستان در معرض کم‌آبی قرار می‌گیرند و مواد زائد با غلظت بالا در ادرارشان دفع می‌شود بنابراین کسانی که سنگ کلیه و مجاری ادرار دارند باید توجه ویژه‌ای به سلامت دستگاه ادراری داشته باشند و…

به گزارش دلگرم به نقل از گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ مکتب طب سنتی ایران، مکتب کل‌نگر است که راه‌حل‌هایی اصولی مختص شرایط مختلف ارائه می‌دهد که از اصول اولیه طب سنتی، “حفظ سلامتی بر اساس تصحیح روش زندگی” است.

افراد روزه‌دار طی روز به‌ویژه در فصل تابستان، در معرض کم‌آبی قرار می‌گیرند و مواد زائد با غلظت بالا در ادرارشان دفع می‌شود بنابراین کسانی که سنگ کلیه و مجاری ادرار دارند باید توجه ویژه‌ای به سلامت دستگاه ادراری داشته باشند.

هرچند بیشتر نظریات بر این است که روزه‌داری برای این افراد مضر است اما نتایج چند تحقیق جدید حاکی از آن است که روزه گرفتن در ماه مبارک در بیماران دچار سنگ کلیه منعی ندارد؛ با این حال بهتر است با رعایت رژیم غذای خاص و نوشیدن مایعات به‌میزان کافی مشکلی پیش نیاید.

روزه داری در بیماران کلیوی

از دیدگاه طب سنتی علت ایجاد سنگ کلیه و مثانه وجود “حرارت خارج از اعتدال در بدن و تأثیر آن به‌روی اخلاط غلیظ و لزج است؛” در این میان “ضعفِ قوتِ دافعه کلیه و تنگی مجاری ادراری” نیز احتمال تشکیل سنگ را افزایش می‌دهد.

بنابراین لازم است با تقویت معده و قوت هاضمه و نیز تغذیه مناسب از ایجاد و تولید این فضولات و اخلاط غلیظ و لزج جلوگیری کرد؛ با خوب جویدن و ترشح بیشتر بزاق و پرهیز از خوردن مایعات از نیم ساعت قبل از غذا، همراه غذا و تا یکی دو ساعت بعد از غذا و با پرهیز از پرخوری می‌توان عملکرد گوارش را بهبود بخشید.

نکته بسیار مهم دیگر نرم نگه داشتن طبع و پیشگیری از یبوست و حداقل دوبار دفع طبیعی در صبح و عصر است؛ “انجیر” ملین‌طبع و مسهل و در رفع سختی مدفوع مفید است.

حتماً بخوانید:

مصرف “سپستان” نیز لغزاننده فضولات و اخلاط در روده‌ها است؛ “فلوس” ملین‌طبع و مسهل ملایم با ایجاد لزوجت است و “ترنجبین” نیز ملین مسهل و محرک و رفع‌کننده اخلاط دفعی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا