دسته‌بندی نشده

انواع روش های کفسابی و ضرورت استفاده از کفسابی و سنگسابی در ساختمان

کفسابی چیست؟

کفسابی یعنی لایه رویی سنگ را صیقل دهیم. این کار سنگ ها را هم تراز، یک دست و براق می کند. می توانیم درز ها و ترک ها و شکستگی های سنگ را هم با رزین پرکنیم. بعد با لقمه های کاملا ایتالیایی ساب پرداختی انجام دهیم. یعنی سنگ را با دستگاه بسابیم. که با این پرداخت سنگ صاف تر و براق تر می شود.
سنگسابی برای هر جایی که کف آن، سنگ کاری شده نیاز است.کفسابی را می توانید روی سنگ های کف ساختمان، دیوارها، پله های و ایستگاه های پله انجام بدهید.سنگ سابی برای انواع مختلفی از سنگ ها از جمله گرانیت، مرمر، تراورتن و موارد بیشتر قابل اجرا است.

دلایل مهم انجام کفسابی در کف ساختمان

اصلی ترین زمانی که نیاز به کف سابی می باشد، زمانی است که موزاییک ها و یا سنگ ها در یک سطح نباشند و لبه های آن ها در یک سطح به صورت کاملا صاف نمی باشد.
زمانی که بر اثر نصب موزاییک و سنگ، ملات، سیمان، چسب و یا هر نوع ماده خارجی دیگری بر روی سطح قرار بگیرد از کف سابی استفاده می شود.
زمانی که در اثر کارهای ساختمانی رنگ سنگ ها یا موزاییک های بد شده و روی آن ها لکه هایی ایجاد شده است. حتی سنگ ها مات شدند و براقی خود را از دست دادند می توانید آن ها را کفسابی کنید.

کفسابی و سنگسابی

انواع روش های کفسابی

چهار روش اساسی برای کفسابی در سنگ های طبیعی استفاده می شوند که شامل موارد زیر هستند :

سنگ زنی با ساینده های الماس: سنگ زنی در این روش با ساینده های الماس انجام می شود که معمولاً از لنت یا دیسک با قطر سه تا چهار اینچ استفاده می شود. سه تا شش دیسک در پایین صفحه درایو ماشین باعث ساییده شدن سطح سنگ می شوند. برای سنباده زدن سطح سنگ با الماس، از ماشین کفپوش با سرعت کم (۱۷۵ دور در دقیقه) استفاده می‌شود. این فرآیند زمانی انجام می شود که درخشش مورد انتظار حاصل شود.

کفسابی با پودرها و ترکیبات پرداخت: دانه های ریز آلومینیوم یا پودر ساینده اکسید قلع روی سطح سنگ انجام می شوند تا درخشندگی مورد نظرتان ایجاد شود. این فرآیند در واقع همان سنباده زدن با الماس است. با این تفاوت که از پودر ساینده استفاده می شود.
این فرآیند اغلب با افزودن اسید اگزالیک یا اگزالات برای ایجاد واکنشی شبیه به بلورسازی افزایش می یابد. این پودر را روی سطح قرار می دهند و با آب مرطوب می کنند تا محصولی دوغابی ایجاد شود. سپس با دستگاه و سرعت ۱۷۵ دور در دقیقه کفسابی انجام می شود.

کفساب یا کفسابی چه کار می کند

بلورسازی: این روش فرآیندی است که در آن ماده شیمیایی به نام فلوروسیلیکات بر روی سنگ پاشیده می شود و سپس پدهای پشمی اِستیل به درون آن جاسازی می شوند تا بلورهای شیشه مانند روی سطح تشکیل شود. برای ایجاد گرما و اصطکاک مورد نیاز برای تشکیل و پرداخت بلورها، از یک دستگاه استاندارد ۱۷۵ دور در دقیقه با صفحه مخصوص محرک استفاده می شود.

پوشش های موم: معمولاً از موم روی سطح برای ایجاد درخشش مصنوعی استفاده می شود. یک فرم مایع یا نیمه مایع از موم، اکریلیک، اورتان یا سایر پلیمرها با پاک کننده، غلتک، پودر یا سمپاش روی سطح اعمال می شود. این کار عموماً با دستگاه کفپوش با سرعت بالا و پد مویی الیافی انجام می شود. این روند برای سنگ های متخلخل (مانند تراورتن) توصیه نمی شود.

کفسابی خوب چه نوع کف سابی است؟

کف سابی یا سنگ سابی خوب به کفسابی می گویند که همه ی قسمت های سنگ براقی یکدستی داشته باشد این کار با دستگاه های با کیفیت امکان پذیر می شود.
این را در نظر داشته باشید که هم تراز شدن سنگ ها از بدیهیات کفسابی خوب است.
یکی دیگر از پارامترهای کفسابی خوب این است که گوشه ی سنگ ها که در دسترس دستگاه کفسابی نیست باید به صورت دستی ساب بخورد.

ضرورت استفاده از کفسابی و سنگسابی

ساب سنگ چیست

اگر نسبت به رفع آلودگی های رو و درزهای کاشی و سرامیک خود جدی نباشید می تواند آلودگی های دیگری را نیز در آن محیط ایجاد کند مثلا چربی های موجود در کف منبع غذایی عالی برای سوسک، موش، انواع حشرات و میکروب ها هست علاوه بر آن بوی بدی که در آن محیط به خاطر این آلودکی ها پخش می شود می تواند شما و افرادی که در آن جا در رفت و آمد هستند برنجاند و خطر سر خوردن را برای شما به دلیل روعنی بودن داشته باشد.

لوازم جانبی کفسابی

کفسابی با رزین یا بتونه و یا با مواد نانو هم زده می شود اجرای کفسابی با این مواد برای این است که کف بند سنگ ها کاملا پر شود و سنگ لق نشود و رزین زنی سنگ هم باعث پر شدن بند سنگ ها و براق شدن سنگ و ماندگاری براقیت آن می شود مواد نانو که چند وقتی است به صنعت کفسابی راه باز کرده برای ضد آب و ضد جرم سازی کف بعد از عملیات ساب زنی زده می شود.

آماده کردن پیش نیازها و شرایط برای انجام سنگ سابی

اکنون که متوجه شدیم کفسابی چیست و به فواید آن پی بردیم. باید ببینیم که چه پیش نیازی برای انجام سنگ سابی و کف سابی لازم است:

1- تمامی لوازم و اشیا را باید از محلی که قرار است ساب زده شود بیرون ببریم.

2- ماسه و خاک روی زمین را باید جارو کنیم و سطح تمیز باشد.

3- بهتر است در محیط برق سه فاز داشته باشیم. دستگاه های مناسب با برق سه فاز بزرگتر هستند. و سرعت انجام فرایند را بالا می برند. ساختمان ها و مکان هایی که آسانسور دارند،، برق سه فاز هم دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا