دسته‌بندی نشده

افسردگی در زنان، علل و نحوه درمان آن

افسردگی یک بیماری روانی جدی است که بر نحوه تفکر، احساس و رفتار شما تأثیر میگذارد. با اینکه همه افراد گاهی اوقات غمگین یا ناراحت میشوند ولی افسردگی طولانی تر است و ممکن است بخشهای زیادی از زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. افسردگی به دلایل مختلفی در زنان بیشتر از مردان است. بسیاری از زنان افرادی هستند که از دیگران مراقبت میکنند، گاهی اوقات به قیمت سلامتی و رفاه خودشان. در حالی که زنان بیشتر احتمال دارد افسردگی را تجربه کنند، آنها بیشتر به دنبال کمک و حمایت نیز هستند. این اولین قدم مهم در غلبه بر افسردگی است. این مطلب درباره افسردگی زنان است. با این حال، بسیاری از جنبه ها و عوامل خطر افسردگی مربوط به سن نیستند.

افسردگی در زنان چقدر شایع است؟

افسردگی و سایر شرایط سلامت روان مرتبط، مانند اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، بویژه در زنان شایع است. از هر 6 زن در استرالیا یک نفر در طول زندگی خود افسردگی را تجربه میکند. افسردگی در دوران بارداری و بعد از آن نیز بسیار رایج است، به طوری که از هر 10 زن، 1 نفر در دوران بارداری افسردگی را تجربه میکند و از هر 6 زن، 1 نفر در سال اول پس از تولد، افسردگی را تجربه میکند.

علت افسردگی در زنان چیست؟

برخی افراد بدون هیچ دلیل مشخصی افسرده میشوند. دیگران میتوانند عواملی را در زمینه یا شرایط زندگی خود ببینند که ممکن است به افکار و احساسات آنها کمک کند. عوامل مختلفی وجود دارد که میتواند به افسردگی کمک کند، از جمله:

 • سابقه خانوادگی (عوامل ژنتیکی)
 • ساختار مغز
 • مشکلات سلامت جسمانی
 • سبک شخصیتی
 • استرسهای طولانی مدت (مانند استرس رابطه و استرس کاری)
 • رویدادهای استرس زا یا آسیب زا

زنان بیشتر احتمال دارد موقعیتهایی را تجربه کنند که باعث تحریک یا بدتر شدن افسردگی میشود، از جمله:

 • نقش های مراقبتی. از هر 3 زن، بیش از 2 نفر مراقب کودکان، والدین و دیگران هستند. ایجاد تعادل بین نقشهای مراقبتی و سایر مسئولیتها میتواند بر سلامت جسمی و روانی زن تأثیر بگذارد.
 • خشونت یا بدرفتاری. بسیاری از زنان خشونت یا آزار توسط شریک زندگی یا یک فرد صمیمی را تجربه کرده اند. این اغلب بر سلامت و رفاه زن تأثیر منفی میگذارد.
 • ناباروری و سقط جنین. بسیاری از زوجها با ناباروری مواجه هستند. این میتواند بسیار دردناک باشد، بویژه از آنجایی که این آسیبها اغلب بطور خصوصی میمانند. این رویدادها برای زنانی که تمایل زیادی به بچه دار شدن دارند، استرس زا هستند.
 • بارداری و تولد. از هر 10 زن، 1 نفر در دوران بارداری دچار افسردگی میشود و از هر 6 زن، 1 نفر در سال اول پس از زایمان دچار افسردگی میشود.
 • یائسگی. تغییرات هورمونی و بسیاری از تغییرات زندگی که در حوالی یائسگی اتفاق میافتد، احتمال ابتلای زنان به مشکلات سلامت روان از جمله افسردگی را افزایش میدهد.

همه گیری کووید-19 به طور قابل توجهی بر سلامت روان زنان تأثیر گذاشته است، بطوری که زنان بیش از مردان ناراحتی روانی را گزارش کرده اند. این به دلیل عوامل بسیاری از جمله استرس و ناامنی کاری و افزایش مسئولیتهای خانگی و نقشهای مراقبتی است که اکثریت آن هنوز توسط زنان انجام میشود.

علائم افسردگی زنان

علائم افسردگی در زنان چیست؟

مهم این است که به یاد داشته باشید که همه ما مواقعی را سپری میکنیم که احساس غمگینی میکنیم و نسبت به خود احساس خوبی نداریم. با این حال اگر این حالت بیش از چند هفته ادامه یابد، ممکن است افسرده شوید. علائم بین زنان مبتلا به افسردگی بسیار متفاوت است. برخی فقط علائم کمی دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائم زیادی داشته باشند. زنان و مردان افسردگی را کمی متفاوت تجربه می کنند. زنان بیشتر احتمال دارد:

 • به مشکلاتشان فکر کنند.
 • ارتباط افسردگی با مسائل مربوط به روابط (مردان بیشتر احتمال دارد افسردگی را به مسائل کاری مرتبط کنند).
 • افزایش وزن و مردان کاهش وزن.
 • اخیراً یک رویداد استرس زا در زندگی داشته اند.
 • یک نوع افسردگی فصلی دارند.
 • دارای اضطراب یا اختلال خوردن هستند (مردان بیشتر احتمال دارد به اختلال سوء مصرف الکل یا مواد مبتلا شوند).

وقتی افسرده هستید، ممکن است افکار یا آسیب به خود یا خودکشی داشته باشید. نشانه های افکار یا برنامه های خودکشی میتواند نامحسوس باشد. اگر شما یا کسی که به او اهمیت میدهید به خودکشی فکر میکند، در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است متوجه آن شوید:

 • کناره گیری اجتماعی
 • رفتار بی پروا
 • بخشش دارایی
 • نظم دادن به امور

شخصی که به خودکشی فکر میکند ممکن است در مورد:

 • احساس ناامیدی
 • احساس بی ارزشی
 • سربار دیگران بودن
 • مرگ یا تمایل به مردن

فکر کند. اگر شما یا شخصی که برایتان مهم است علائمی برای 2 هفته یا بیشتر داشته است، با پزشک خود صحبت کنید.

چه نوع افسردگی مختص زنان است؟

اختلال افسردگی پیش از قاعدگی (PMDD)

بدخلقی و تحریک پذیری قبل از قاعدگی شایع است. به این سندرم پیش از قاعدگی (PMS) میگویند. حدود 8 درصد از زنان یک نوع بسیار شدید اختلال پیش از قاعدگی به نام اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) دارند. این میتواند ناتوان کننده باشد؛ زیرا همراه با علائم افسردگی میتواند نفخ، حساسیت سینه و درد مفاصل یا عضلانی داشته باشد.

افسردگی پریناتال (Perinatal)

10 تا 15 درصد از زنان در دوران بارداری (افسردگی دوران بارداری) و بعد از زایمان (افسردگی پس از زایمان) افسردگی پریناتال را تجربه میکنند. زنان اغلب متوجه نمیشوند که افسردگی دارند. بارداری و هفته های بعد از زایمان شامل تغییرات و سازگاریهای بزرگی است. پس از زایمان، بسیاری از زنان با «بیبی بلوز» (baby blues) مواجه میشوند که می تواند شما را خسته، مضطرب و ناراحت کند. افسردگی پس از زایمان بسیار جدی تر از بیبی بلوز است. همراه با علائم معمول افسردگی، فرد مبتلا به افسردگی پس از زایمان ممکن است به توانایی خود در مراقبت از کودک خود شک کند و دلبستگی به کودک خود را دشوار بداند. گاهی اوقات افراد مبتلا به فکر آسیب رساندن به خود یا نوزادشان هستند. اگر فکر میکنید افسردگی پریناتال دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اگر فکر میکنید فردی افسردگی پریناتال را تجربه میکند، او را تشویق کنید که به پزشک مراجعه کند.

افسردگی پیش از یائسگی

به دلیل تغییر سطح هورمونها، یائسگی میتواند یک زمان چالش برانگیز باشد، با پریودهای غیر طبیعی، مشکلات خواب، نوسانات خلقی و گرگرفتگی. خطر افسردگی برای زنان در این زمان افزایش می یابد. برخی از علائم مشابه علائم «افسردگی معمولی» است. با این حال آنها همچنین شامل مشکلات بیشتر با حافظه و تمرکز، تفکر پارانوئید و تحریک پذیری هستند. علائم تمایل به تغییر بیشتر در شدت دارند.

کمک به درمان افسردگی در زنان

چه زمانی باید به دنبال کمک باشم؟

اگر احساس میکنید که در حال مبارزه هستید، بهتر است با دوستان و خانواده خود تماس بگیرید و از آنها درخواست حمایت کنید، اما افسردگی توسط متخصصان بهتر درمان میشود. اگر به مدت 2 هفته یا بیشتر علائم افسردگی را داشتید، وقت آن است که به مشاور خود مراجعه کنید. مشاور از شما میپرسد که چه احساسی داشته اید و آیا علائم فیزیکی داشته اید یا خیر. آنها همچنین ممکن است در مورد سابقه پزشکی و خانوادگی شما بپرسند. آنها شرایط پزشکی احتمالی (به عنوان مثال مشکلات تیروئید) که میتوانند علائم افسردگی را تشدید کنند، را بررسی میکنند.

چگونه می توانم به یک زن مبتلا به افسردگی کمک کنم؟

شما میتوانید با یادگیری در مورد مراحل زندگی که ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند (مثلاً بارداری، تولد و یائسگی) و مشکلاتی که ممکن است ایجاد کنند، به حمایت از زنی که برایتان مهم است کمک کنید. علاقه به زندگی زن ممکن است به آنها نشان دهد که صحبت کردن در مورد نگرانی های آنها و درخواست کمک مشکلی ندارد. اگر نگران این هستید که یک زن در زندگی شما افسردگی داشته باشد، میتوانید آنها را تشویق کنید تا یک متخصص سلامت روان را برای تهیه یک برنامه درمانی بیابند. در عمل میتوانید با بر عهده گرفتن برخی از مسئولیتهای روزمره، مانند کارهای خانه و مراقبت از کودکان، به آنها زمان و فضای ذهنی دهید تا روی سلامتی و مراقبت از خود تمرکز کنند.

افسردگی در زنان چگونه درمان می شود؟

اگر افسردگی را تجربه میکنید، پزشک میتواند به شما در ایجاد یک برنامه درمانی سلامت روان کمک کند. برنامه درمان افسردگی در زنان ممکن است شامل انواع مختلفی از درمانها بسته به نوع افسردگی، علائم و شدت آنها باشد.

درمان های روانشناختی

طیف گسترده ای از درمانهای روانشناختی برای افسردگی وجود دارد، مانند:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • درمان بین فردی (IPT)
 • شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT)
 • درمان های کامپیوتری (با هدایت حرفه ای)

این می تواند از طریق مشاوره حضوری یا تلفنی، برنامه های درمانی آنلاین یا ترکیبی از این موارد باشد.

دارو

داروهای ضد افسردگی و تثبیت کننده خلق و خو بر فرآیندهای شیمیایی در مغز تأثیر میگذارند که بر خلق و خوی شما تأثیر میگذارد. بطور معمول 4 تا 6 هفته طول میکشد تا مؤثر باشند. به یاد داشته باشید که قبل از مصرف هر دارویی (تجویز شده یا بدون نسخه) در دوران بارداری یا شیردهی با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

سایر درمان ها

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) یک روش غیر تهاجمی است که در آن یک سیم پیچ الکترومغناطیسی روی پوست سر قرار میگیرد تا سلولهای عصبی مغز را که خلق و خو را کنترل میکنند، تحریک کند. الکتروشوک درمانی (ECT) شامل یک تحریک الکتریکی مختصر مغز در زمانی است که فرد تحت بیهوشی است. این روش برای درمان انواع خاصی از افسردگی از جمله افسردگی شدید که به دارو پاسخ نداده است، استفاده میشود.

خودیاری و درمان های جایگزین

طیف گسترده ای از تکنیکهای خودیاری و درمانهای جایگزین یا مکمل را میتوان برای درمان افسردگی به تنهایی یا همراه با انواع دیگر درمانها مورد استفاده قرار داد. همه انواع افسردگی را نمیتوان تنها با استفاده از این روشها درمان کرد. بنابراین مهم است که با کمک مشاور خود یک برنامه درمانی شخصی برای سلامت روان تهیه کنید. خودیاری و درمانهای جایگزین عبارتند از:

 • مراقبه
 • تغذیه سالم و ورزش منظم
 • اجتناب از الکل و مواد مخدر
 • یوگا
 • طب سوزنی

اگر افسردگی را تجربه میکنید، پزشک ممکن است یکی از این نوع درمانها را به تنهایی یا همراه با انواع دیگر درمان ها توصیه کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا