دسته‌بندی نشده

اعتماد به نفس غیر منطقی از کجا نشأت می گیرد؟

همه چیز درباره اعتماد به نفس غیر منطقی

اعتماد به نفس غیر منطقی نوعی اعتماد به نفس است که باعث می شود افراد دست به کارهای خطرناک بزنند.
همچینن این حالت ترجیحی برای کسانی است که طبق اصل تقلبی کار می کنند تا شما آن را بسازید. اگرچه بسیاری از افراد که در مورد توانایی های خود غیر منطقی هستند به طرز بدی شکست می خورند، این نگرش واقعا گاهی اوقات جواب می دهد.

چه چیزی شما را اینگونه که هستید می سازد؟

برای کشف تیپ شخصیتی خودتان این تست را انجام دهید.
وقتی مطمئن هستید که در کاری موفق خواهید شد، به احتمال زیاد در آن جهت کار خواهید کرد. هم اعتماد به نفس و هم اعتماد به نفس بیش از حد می توانند انگیزه و عزت نفس شما را افزایش دهند.
اعتماد به نفس غیر منطقی با پدیده های روانشناختی مانند برتری توهمی و اثر دانینگ کروگر مرتبط است. این با ریسک پذیری سالم متفاوت است، جایی که مردم از محدودیت ها و خطرات احتمالی خود آگاه هستند.

کسانی که اعتماد به نفس غیر منطقی دارند معتقدند که همه چیزهایی را که باید در مورد موضوع مورد نظر بدانند می دانند، و به توانایی های خود برای مدیریت این موقعیت اطمینان دارند، حتی زمانی که بدون تردید مهارت ، تجربه و گاهی اوقات هوش برای انجام این کار ندارند.

اعتماد به نفس غیر منطقی

در یکی از آزمایشگاه هایی که پروفسور دانینگ و شاگردان جاستین کروگر راه اندازی کردند، دانش آموزانی که عملکرد تحصیلی خود را بیش از حد تخمین زدند، کمترین امتیاز را داشتند. در دنیای شرکتی، افراد غیرمنطقی با اعتماد به نفس نتایج متفاوتی دریافت می کنند. از یک طرف آنها اغلب می توانند درها را باز کنند و حتی ممکن است از نردبان بالا بروند.

از آنجا که به نظر می رسد آنها می دانند در مورد چه چیزی صحبت می کنند، دیگران ممکن است شروع به تکیه بر آنها کنند، آنها را مسئول قرار دهند و به منابع خود اعتماد کنند.
با این حال، به دلیل ناتوانی در ارزیابی دقیق وضعیت، گاهی اوقات ممکن است پروژه هایی را که روی آن کار می کنند به خطر بیاندازند یا پول سرمایه گذاری را هدر دهند.
گرایش دیگر این است که کار آفرین شوند. از این گذشته، شما می توانید صلاحیت را فقط برای مدت کوتاهی جعل کنید. وقتی دیگران متوجه می شوند که جعلی ها آنقدرها که قبلا فکر می کردند صلاحیت ندارد، وقت آن است که شرکت را تغییر دهند.
نتایج اعتماد به نفس غیرمنطقی در دنیای کسب و کار متفاوت است.

خوش بین غیر واقعی

افرادی که خوش ‌بینی غیرواقعی یا تعصب خوش‌بینی دارند، تمایل دارند این باور را داشته باشند که بعید است رویدادهای منفی را تجربه کنند، چه مربوط به زندگی شخصی یا حرفه‌ای ‌شان باشد. در نتیجه، ممکن است خود و اطرافیانشان را در موقعیت هایی قرار دهند که خطرات بیشتری را شامل می شود.

منحصر به فرد بودن کاذب

معمولا افراد با اعتماد به نفس بیش از حد تصور می کنند که صفات و ویژگی های شخصیتی انها منحصر به فرد است در حالی که واقعیت چنین نیست. آنها بر این باورند که چیزهایی که برای دیگران چالش برانگیز است، به لطف ویژگی های منحصر به فردی که ظاهرا دارند، برای آنها آسان است.

 اعتماد به نفس غیر منطقی چیست و آیا چیز خوبی است؟

توهم کنترل

برنامه ریزی های افراد غیر منطقی عمدتا به شکست ختم می شود افراد با اعتماد به نفس بیش از حد تمایل دارند طوری رفتار کنند که گویی کنترل بیشتری نسبت به آنچه دارند، دارند. این حس کاذب کنترل یکی از دلایلی است که برنامه ریزی آنها اغلب با شکست مواجه می شود.

حتماً بخوانید:

مغالطه برنامه ریزی

مبتلایان به اعتماد به نفس غیرمنطقی نسبت به اتلاف وقت تمایل دارند/ افراد مبتلا به سندرم اعتماد به نفس غیر منطقی تمایل دارند زمان مورد نیاز خود را برای انجام وظایف خود دست کم بگیرند. این امر به ویژه برای کارهای پیچیده و برنامه ریزی بلند مدت صادق است. بنابراین آیا افراد با اعتماد به نفس بیش از حد مورد تجلیل و پاداش قرار می گیرند یا مردم از آنها اجتناب می کنند؟

براساس تحقیقات، به طور کلی اعتماد به نفس ممکن است منجر به موقعیت اجتماعی بالاتر شود. با این حال، مطالعه دیگری نشان داد که اظهارات بیش از حد مثبت در مورد خود تنها زمانی مفید است که دلیلی برای باور نادرست بودن آنها وجود نداشته باشد.بنابراین در حالی افزایش اعتماد به نفس خود برای مصاحبه شغلی احتمالا چیز خوبی است، داشتن شواهدی برای حمایت از ادعاهای شما بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا