اطلاعات دارویی کامل قطره چشم سیکلوپنتولات 

موارد مصرف قطره چشم سیکلوپنتولات

قطره چشم سیکلوپنتولات ( Cyclopentolate ) باعث بزرگ شدن مردمک چشم و شل شدن عضلات چشم می‌شود و باعث می‌شود تست بینایی و آزمایش چشم آسان‌تر شود. قطره چشم قطره چشم سیکلوپنتولات همچنین برای درمان بیماری به نام یوئیت (التهاب عنبیه، درد و التهاب داخل چشم) تجویز می‌شود، این دارو با بزرگ کردن مردمک و شل کردن عضلات چشم، درد را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود قسمت ملتهب چشم استراحت کند.

مکانیسم اثر قطره چشم سیکلوپنتولات

سیکلوپنتولات بخاطر اثر آنتی کولینرژیکی پاسخ عضله اسفنگتر عنبیه و عضله تطابقی جسم مژگانی را به تحریکات استیل کولین بلوک می کند و باعث گشادشدن مردمک چشم و فلج تطابق می شود.

فارماکوکینتیک قطره چشم سیکلوپنتولات

شروع اثر دارو سریع می باشد. زمان رسیدن به حداکثر اثر سیکلوپلژی، 75-25 دقیقه و گشادی مردمک 60-30 دقیقه است. طول اثر آن در بازگشت تطابق، 24-6 ساعت می باشد ولی برطرف شدن گشادی مردمک در برخی افراد تا چند روز به طول می انجامد.

مقدار و روش درست مصرف قطره چشم سیکلوپنتولات

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار مصرف قطره چشم قطره چشم سیکلوپنتولات از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که چشم پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.

سپند جام

قبل از استفاده از قطره، دست‌های خود را خوب بشویید. درب بطری را باز کنید. حواستان باشد که نوک قطره چکان، به سطح چشمتان برخورد نکند.

کمی سر خود را به عقب بچرخانید و پلک پایین چشم خود را به سمت پایین بکشید، قطره چشم سیکلوپنتولات را نزدیک چشمتان بیاورید و با فشار دادن بطری یک قطره از دارو را در چشمتان بچکانید.

به مدت ۲-۱ دقیقه با کمک انگشت شست، گوشه چشمتان را به آرامی فشار دهید و چشمتان را بسته نگه دارید تا دارو وارد چشمتان شود. اگر به شما گفته شده است که قطره را برای در هر دو چشم استفاده کنید، فرآیند را برای چشم دیگر نیز تکرار کنید. درب قطره چشم را ببندید.

دارو

موارد منع مصرف قطره چشم سیکلوپنتولات

 • به تاریخ انقضای قطره چشم سیکلوپنتولات توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز قطره چشم قطره چشم سیکلوپنتولات را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی قطره چشم سیکلوپنتولات را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف سیکلوپنتولات در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو روی جنین اثرات جانبی دارد، اما مطالعات کافی روی انسان‌ها در انجام نشده است. در صورتی که منافع استفاده از دارو برای زنان باردار از مضرات دارو بیشتر باشد، ممکن است دارو تجویز شود.

مصرف در شیردهی: هیچ‌گونه اطلاعی در دسترس نیست، ولی سیکلوپنتولات در دوران شیردهی، به دلیل اثرات قلبی ـ ریوی و CNS این دارو در شیرخواران، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

تاثیر مصرف قطره چشم قطره چشم سیکلوپنتولات بر رانندگی

قطره چشم قطره چشم سیکلوپنتولات می‎تواند باعث تاری دید شود، تا زمانی که تأثیر این دارو در چشم شما باقی مانده است، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخل دارویی قطره چشم سیکلوپنتولات

ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی به‌ خصوص داروهایی مثل داروهای درمان گلوکوم چشم (به عنوان مثال، دورزولامید، پیلوکارپین)، داروهای ضد آریتمی خاص مانند کینیدین (quinidine)، آنتی‌هیستامین‌ها (به عنوان مثال، دیفن هیدرامین (diphenhydramine)، مکلیزین (meclizine))، ضد اسپاسم‌ها (به عنوان مثال، دی سیکلومین (dicyclomine))، برخی داروهای بیماری پارکینسون (به عنوان مثال، آنتی کولینرژیک‌هایی مانند بنزتروپین (benztropine)، تری هگزیفنیدیل (trihexyphenidyl))، مهار کننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid)، لینزولید (linezolid)، متیلن بلو (methylene blue)، موکلوبماید (moclobemide)، فنلزین (phenelzine)، پروکاربازین (procarbazine)، رازاگیلین (rasagiline)، سلجیلین (selegiline)، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine))، سایر داروهای چشم، داروهای ضد افسردگی سه‌ حلقه‌ای (به عنوان مثال، آمی تریپتیلین (amitriptyline)) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

هشدار درباره مصرف قطره چشم سیکلوپنتولات

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف قطره چشم سیکلوپنتولات ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر از لنز چشمی استفاده می‌کنید.
 • اگر فشار چشم شما بالاتر از حد طبیعی است و یا به بیماری به نام گلوکوم (افزایش فشار در چشم) مبتلا هستید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به قطره چشم دیگری دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

Cyclopentolate

عوارض مصرف قطره چشم سیکلوپنتولات

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

عوارض رایج قطره چشم سیکلوپنتولات

 • سوزش چشم: این مورد زودگذر است.
 • تاری دید: این حالت ممکن است چندین ساعت به طول بیانجامد. در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری کنید.
 • گشاد شدن مردمک

عوارض نادر قطره چشم قطره چشم سیکلوپنتولات

خشکی دهان، گر گرفتگی، خشکی پوست، یبوست، مشکل در دفع ادرار و تپش قلب: این موارد زود بر طرف می‌شوند. اما در صورت تداوم با پزشک خود صحبت نمایید.

نکته مهم: گاهی اوقات مردم به قطره چشم حساسیت نشان می‌دهند، به‌ خصوص هنگامی‌ که قطره‌های چشمی حاوی یک ماده نگهدارنده باشند. اگر شما متوجه راش اطراف چشم و تورم یا افزایش خارش در اطراف چشمتان شدید، استفاده از قطره را ادامه ندهید و برای مشاوره با دکتر تماس بگیرید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از قطره چشم قطره چشم سیکلوپنتولات می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد قطره چشم سیکلوپنتولات

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند سوزش یا خشکی پوست، تاری دید، ضربان قلب سریع، تب، تغییرات ذهنی و خلق (مثلا توهم)، از دست دادن هماهنگی، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

هشدار ها در رابطه با قطره چشم سیکلوپنتولات

1. عنبیه تیره رنگ به اثر گشادکنندگی مردمک چشم این دارو مقاوم تر می باشد. در افزایش مقدار مصرف دارو دراین افراد باید احتیاط کرد.
2. در بیماران با افزایش فشار داخل چشم باید با احتیاط مصرف شود.
3. افزایش حساسیت به سیکلوپنتولات و داروهای مشابه در نوزادان و کودکان با موهای روشن و چشمان آبی و نیز درافراد مسن گزارش شده است.

توصیه های دارویی قطره چشم سیکلوپنتولات

1. افزایش فشار داخلی بینی و دستگاه اشکی خصوصاً در کودکان باید کنترل شود.
2. اگر تاری دید یا افزایش حساسیت به نور بیش از 36 ساعت پس از قطع دارو ادامه یافت، به پزشک مراجعه کنید.

شرایط نگهداری قطره چشم سیکلوپنتولات

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

قطره‌های چشمی پس از باز شدن به مدت چهار هفته قابل استفاده هستند. پس از سپری شدن این مدت بطری دارو را دور بریزید. هرگز داروی باقی مانده را برای استفاده‌های بعدی نگه ندارید. این امر به جلوگیری از عفونت‌های چشمی کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

معرفی قطره چشمی بریمونیدین

اطلاعات دارویی قطره چشمی آزیترومایسین

از قطره چشمی باکتی ماید چه می دانید؟

separator line

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
eskisehir escort - trbet.vip - cratosslot