استفاده از آینه قدی در دکوراسیون اتاق خواب چه مزایایی دارد؟_60b505f698694.jpeg
استفاده از آینه قدی در دکوراسیون اتاق خواب چه مزایایی دارد؟_60b505f698694.jpeg

استفاده از آینه قدی در دکوراسیون اتاق خواب چه مزایایی دارد؟

یکی از ایده های خلاقانه ای که میتوان در خانه به کار برد و بدون داشتن کمترین هزینه فضای خانه را بزرگتر کرد استفاده از آینه است. استفاده از آینه در منازل لوکس از گذشته ها تا به امروز متداول بوده است اگرچه آینه به شکل کاربردی و با انواع طرحها و قابها در منزل استفاده می شود , ولی افرادی که به دنبال داشتن فضاهایی متفاوت هستند , از آینه به عنوان یک عنصر دکوراتیو در فضا سازیها استفاده می کنند .

استفاده از آیینه در دکوراسیون منزل، کجا و چگونه؟

آیینه ها کاربردهای زیادی چه در خانه و چه در مکان های عمومی دارند. از آیینه برای انعکاس نور بیشتر، بزرگتر نشان دادن فضا و البته زیباسازی چیدمان خانه و بسیاری دیگر استفاده می شود. با این نقش پررنگ جالب است بدانید که برای استفاده درست و به جا از آن چندان راهنمای زیادی وجود ندارد. اینکه آیینه را کجا و چگونه استفاده کنید بسیار مهم است. استفاده نا به جا از آنها تنها فضا را آشفته می کند در حالیکه انرژی خوبی هم منتشر نمی کند.

آیینه های بزرگ در اتاق های کوچک

یک آیینه بزرگ در اتاق کوچک توهم عمق ایجاد می کند. پس اگر چنین آیینه ای را دیدید نترسید چرا که توهمی بیش نیست. بهتر است که آیینه را بالای میز غذاخوری روی دیوار نصب کنید تا انعکاسی از لوستر اتاق باشد و یا اینکه در بالای اثر هنری مورد علاقه تان. البته دقت کنید که ارتفاع آن را به قدری بالا نبرید که سقف را نمایش دهد. اما اگر فردی ماجراجو هستید می توانید از آیینه های بزرگتر استفاده کنید و حس هیجان بیشتری به فضا القا کنید. ونسا می گوید که بسیاری از افراد نصب آیینه های رو در رو آن هم روی دیوار را قدیمی می دانند.

فضاهای خالی را با آیینه پر نکنید

اگر فکر می کنید که باید فضاهای خالی خانه را با آیینه پر کنید سخت در اشتباهید. این کار نه تنها جذابیتی به فضای شما نمی دهد بلکه تنها آن را آشفته می کند. بدترین کاری که در دکوراسیون خانه می توان انجام داد آویزان کردن آیینه است چرا که هر لحظه چیز جدیدی را انعکاس می دهد و این اصلا خوب نیست. حتما شما نمی خواهید که آیینه شمع های بدقواره ای که احتمالا آب هم شده اند را بازتاب دهد و یا مبلمانی که دوست ندارید. در واقع شما دوست دارید که آیینه منظره ای زیبا را انعکاس دهد و یا بازتاب دهنده نور در فضا باشد.

استفاده از آیینه به عنوان یک نقطه کانونی

آیینه های نازک جلوه ای بسیار زیبا به فضا می دهند. این آیینه ها به جای آنکه روی دیوار نصب شوند اگر روی زمین به شکل عمودی و ایستاده قرار بگیرند می توانند علاوه بر زیباسازی فضا آن را بزرگ جلوه دهند. این آیینه ها برای آرایش فضا و کنج های خانه بسیار مناسبند. حتی استفاده از نور افکنی کوچک در کنار آیینه ایستاده کنج اتاقتان را درخشان و نورانی می کند.

لازم نیست اتاق خواب و آشپزخانه را پر از آیینه کنید

در کل استفاده از آیینه در آشپزخانه چندان ضروری به نظر نمی رسد با این وجود اگر اصرار به این کار دارید می توانید از آیینه های بشقابی در این فضا استفاده کنید. اما هنوز مشکلی در این آیینه ها وجود دارد و آن این است که مرتبا کثیف می شوند و باید حسابی حواستان به آنها باشد. تمیز کردن آیینه ها را به هیچ عنوان فراموش نکنید. استفاده از آیینه های زیاد در اتاق خواب چندان مناسب نیست. نباید آیینه را رو به روی تخت قرار دهید تا انعکاسی از تختخواب باشد. اینکه بلافاصله بعد از بیدار شدن آیینه را رو به روی خود ببینید اصلا خوب نیست.

پیروی از قوانین فنگشویی

بنا بر قواعد فنگشویی استفاده از آیینه در این اتاق اصلا خوب نیست. هر آیینه ای که رو به روی تختخواب شما قرار بگیرد انرژی شما را بازتاب می دهد ( که ممکن است منفی هم باشد ) این یعنی شما شخص سومی را به رابطه خصوصی و نزدیک با شریک زندگیتان دعوت می کنید. همچنین بنا بر قواعد فنگشویی خوب نیست که آیینه رو به روی در ورودی اتاق قرار بگیرد.

هرگز آیینه را رو به روی در وروی خانه آویزان نکنید

بنا بر قواعد فنگشویی آویزان کردن آیینه رو به روی در ورودی خانه شانس و ثروت را از منزل شما دور می کند.

هرگز آیینه را روی سقف اجرا نکنید

احتیاج به گفتن نیست اما استفاده از آیینه آن هم روی سقف جلوه خوبی ندارد به خصوص که به سرعت کثیف می شود و باید زود به زود تمیز شود. البته هنوز از این طرح در متل های ارزان قیمت استفاده می شود حتی می توانید رد پای آن را در فیلم های دهه ۷۰ ببینید.

رو به روی پنجره حتما آیینه کار کنید

اگر اتاق شما به هر دلیلی تاریک و افسرده است آیینه های بزرگی را درست به اندازه پنجره اتاق رو به روی آنها روی دیوار نصب کنید تا انعکاسی از نور و فضای دلنشین بیرون از خانه باشد. اگر خانه ی شما چشم انداز فوق العاده ای دارد، حتما آیینه ای رو به روی آن قرار دهید. این کار انرژی مثبتی که از منظره ی بیرون دریافت می کنید را دو برابر می کند.

استفاده از آیینه در راهروهای باریک و راه پله

در این فضاها از آیینه های باریک و افقی استفاده کنید. این کار علی رغم آنکه فضا را بزرگتر نشان می دهد جریان اتاق به اتاق را نیز بهتر نمایان می کند.

از وسایل آیینه دار استفاده کنید

وسایل آیینه دار مختلفی وجود دارند که می توانید از آنها برای زیباسازی فضا استفاده کنید از میزهای آیینه ای گرفته تا کمدهایی که روی در آن آیینه کار شده است. استفاده از دراورهای آیینه دار کنار دیوار یک اتاق کوچک می تواند تصویری بسازد که گویی در آن اتاق طبقه ای دیگر نیز وجود دارد. با این حال اگر در اتاق مورد نظرتان تعداد زیادی وسایل وجود دارد استفاده از آیینه چندان پیشنهاد نمی شود.

روش های خیره کننده در طراحی دکوراسیون داخلی با آینه

هر خانه ای که به خوبی طراحی شده است باید یک و یا چند آینه داشته باشد، چرا که آینه ها به فضا وسعت می بخشند. برخی از آینه ها صرفا تصویر شما را منعکس می کنند و برخی در ایجاد نور بیشتر به شما کمک می کنند؛ با وجود آن برخی از اشکال زیبا و منحصر به فرد آینه ها وجود دارند که به خاطر جذابیت های ظاهری، به عنوان یک المان زیبا، فقط جنبه دکوراتیو دارند. آینه ها می توانند تنها به عنوان یک پس زمینه به نظر آیند و یا حتی خودشان حرفی برای گفتن داشته باشند، تمام این ها به این مساله بستگی دارد که شما در کجا از آن استفاده می کنید.

لبه های ملایم و نرم

به طور قطع استفاده از آینه های گرد روبه افزایش است. بی شک این دایره ها آرامش بخش و چشم نواز هستند. همچنین آن ها می توانند یک ترکیب پر از اشکال هندسی را متعادل کنند.

نور را پیدا کنید

آینه های گرد فقط برای تماشای خودتان نیستند. یک آینه را در فضای مناسبی روی یکی از دیوارها به گونه ای بیاویزد که نور کافی را به فضای شما دعوت کند.

یک صفحه پشتی روشن

همه چیز به آینه های گرد محدود نمی شود؛ قاب دار و یا بدون قاب، آینه های مربع و مستطیل در طراحی داخلی جایگاه ویژه ای دارند.

فضایی بزرگتر

اگر شما سقف بلندی دارید، از یک آینه مستطیل شکل ستون مانند استفاده کنید. از دیرباز از این ابزار جادویی در مقابل پنجره ها استفاده می کردند تا فضا را روشن تر کنند. در این مورد آینه ها نسبتا بزرگ تر هستند و حتی می توان از آن ها روی قفسه ها و صندلی ها استفاده کرد.

قاب های طلایی

اگر نیاز به فانتزی بیشتری در اتاق خود دارید، قاب آینه های خود را با طلایی رنگ کنید. این کار فورا هر چیزی که فکرش را بکنید زیباتر می کند و حس بهتری را به شما منتقل می کند.

جاذبه هایی کنار تخت خواب

آینه های مستطیل بزرگ تنها مناسب اتاق نشیمن نیستند. شما می توانید علاوه بر اینکه به اتاق خواب خود ظاهری زیبا می بخشید، به ظاهر خودتان نیز توجه کنید و موقع آماده شدن به خودتان در آینه نگاه کرده و از آن بالاترین بهره را ببرید. در واقع می توانید از آن به عنوان یک وسیله نمایش سلفی استفاده کنید.

آینه های بزرگ در کنار درب خروجی

صحبت از سلفی به میان آمد، مطمئن شوید که موقع خروج ظاهر آراسته ای دارید. می توانید از یک آینه مستطیل و یا منحنی در نزدیکی درب خروج استفاده کنید. به ویژه اگر جای کافی برای قرار دادن آینه ندارید، گذاشتن آینه در نزدیکی درب خروج به شما کمک خواهد کرد و برای شما یک مزیت عالی به شمار می آید.

درهای آینه ای

به جای آنکه آینه بزرگی را در کنار در ورودی و در مقابل یک دیوار قرار دهید می توانید آن را روی در بچسبانید. می توانید آن را پشت در بچسبانید و یا مانند شکل روی در بگذارید تا از المان دکوراتیو آن نیز استفاده کنید.

با استفاده از آینه قفسه بسازید

یک قاب مستطیلی عمیق (گود) برای آینه خود استفاده کنید، می توانید به عنوان یک قفسه و یا اگر یک مینیمالیست واقعی هستید به عنوان قفسه دارو از فضای ایجاد شده استفاده کنید. این شیوه در نزدیکی درب ورودی (برای گذاشتن وسایلی مانند کلیدها، سوئیچ و …) و همچنین اتاق خواب (برای قرار دادن لوازم آرایش) عالی عمل می کند.

فلز مات

این سبک با گوشه های گرد سیاه مات یک نمونه واقعی است. از این آینه ها با قاب های فلزی به طور سنتی در سرویس های بهداشتی، حمام و همچنین قفسه های کوچک دارو استفاده می شود. نمای کلی این آینه ها، حتی زمانی که روی کاشی های زیر زمین نصب می شوند مدرن به نظر می رسد. علاوه بر این، این آینه ها از مدل های چوبی سنگین، مطبوع تر و سبک تر هستند. همچنین اگر این آینه ها در قسمت پایینی خود لبه ای با اندازه مناسب داشته باشند می توانند به یک قفسه تبدیل شود و یک قفسه ایده آل برایتان ایجاد کند.

آینه هایی قوسی شکل بالای تخت

یک جفت آینه قوسی شکل انتخاب کنید و آن ها را بالای تخت خود بگذارید تا کمی جلوه هنری به فضا بیافزاید. چند بالش به آن تکیه دهید تا حالت مبلی شکل برای شما ایجاد کند. فقط مطمئن شوید که آینه ها سر جای خودشان محکم شده اند و احتمال افتادن و آسیب رساندن وجود نخواهد داشت.

از رنگ های جیغ استفاده کنید

اگر می خواهید به یک آینه قدیمی ظاهری جذاب و جدید ببخشید آن را با رنگ های جذابی مانند قرمز رنگ کنید. به دنبال قابی باشید که بتوانید آن را با اسپری رنگ کنید. در هر صورت رنگی که از آن استفاده می کنید باید با سایر المان های موجود در خانه هماهنگی داشته باشد.

تعداد آینه ها را افزایش دهید

از دو برابر کردن تعداد آینه ها نترسید. این یک روش بسیار مناسب برای پر کردن دیوارهای اتاق خواب با آینه است، به ویژه اگر در حمام فضای کافی برای قرار دادن آینه های بزرگ ندارید.

کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی خانه

طراحی دکوراسیون در هر دوره ای از تاریخ، سبک ها و روش های خاصی داشته است. در هر سبک از وسایل و المان های ویژه ای استفاده می شود اما استفاده از برخی عناصر در دوره های مختلف رواج داشته است. آینه کاری در دکوراسیون خانه تاثیر بسزایی روی فضای شما دارد. استفاده از آینه در دکوراسیون، یکی از مواردی است که در سبک های مختلف و با اهداف مختلف رایج بوده است؛ از تالارهای آینه کاری کاخ های قدیمی تا طراحی های مدرن با آینه دکوراتیو. متخصصین طراحی دکوراسیون، کاربردهای جالب آینه را پیدا کرده اند که به زیباسازی محیط منتهی نمی شود.

بزرگ نشان دادن فضا

از مهمترین کاربرد جالب آینه در دکوراسیون خانه، به خصوص خانه هایی که فضای کوچکی دارند، بزرگ نشان دادن محیط است. آینه به شرطی که در جای مناسب نصب شود، ذهن بیننده را فریب می دهد و حس وسعت فضا را به او منتقل می کند. آینه های قدی بزرگ این کار را به نحو بهتری انجام می دهند.

  • می توانید آینه را پشت کمدهای کوتاه قرار دهید تا این تصور به وجود آید که فضا در پشت کمد ادامه دارد.
  • نصب آینه دیواری روی دو دیوار کنار هم، انعکاس نور را بیشتر می کند و باعث امتداد یافتن فضا می شود و از جمله کاربردهای جالب آینه است.
  • در آشپزخانه های کوچک، به خصوص آن هایی که پنجره پشت سینک ندارند، با ساختن پس زمینه ای از آینه می توان فضا را بزرگتر و دلبازتر نشان داد.
  • از دیگر کاربردهای جالب آینه قرار دادن یک آینه میان قفسه کتاب ها است که باعث می شود فضای فشرده آن، عمق پیدا کند و وسیع تر به نظر برسد.
  • بالای شومینه یک آینه دیواری بزرگ نصب کنید تا تمامی قسمت های دیوار را بپوشاند. در این صورت اتاق روشن تر و جادارتر به نظر می رسد.

افزایش نور محیط

کاربرد دیگر جالب آینه قرار دادن آینه قدی بزرگی میان دو پنجره است و باعث ایجاد حس امتداد فضا و فریب خوردن ذهن بیننده شود. در این حالت احساس می کنیم اتاق نور بیشتری دارد و روشن تر است. روش دیگر قرار دادن آینه در قسمتی است که نور لامپ ها را بازتاب دهد. می توانید آینه دیواری را پشت آباژور یا دیگر چراغ های دکوراتیو نصب کنید یا آن را به گونه ای تنظیم کنید که نور لامپ های سقف را بازتاب دهد.

پنهان کردن فضاها

ممکن است در خانه خود کمدها یا اتاق های کوچک انباری مانندی داشته باشید که بخواهید آن ها را از نظر پنهان کنید. در این حالت استفاده از آینه بهترین راهکار است. می توانید در کمدها یا اتاق مورد نظر را با آینه کاری بپوشانید و آن را پنهان کنید. به این ترتیب هم فضای خانه بزرگتر و پرنورتر به نظر می رسد و هم نظم بیشتری پیدا می کند.

افزایش ارتفاع سقف

از کاربردهای جالب آینه فن آینه کاری دیوار و سقف است که از قدیم رواج داشته است، علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط، در راستای افزایش ارتفاع و به صورت کلی ابعاد اتاق نیز استفاده می شده است. اگر از تالارهای آینه قصرهای قدیمی بازدید کرده باشید، حتما متوجه شده اید که تکثیر نور و تصویر در قطعات کوچک آینه کاری، به اتاق ابعادی بزرگ و روشن همراه با حسی از رمز و راز می بخشد. این روزها آینه کاری در خانه های معمولی دیده نمی شود و بیشتر به فضاهای مذهبی اختصاص یافته است اما هنوز می توانیم با افزودن آینه دیواری به بخش هایی از سقف، تصور ارتفاع را ایجاد کنیم. اگر خانه ای سقف یک دست و کوتاهی دارد، می توان در قسمت هایی از آن آینه کاری کرد تا تصور اختلاف سطح به وجود آید و سقف بلندتر به نظر برسد.

کاربرد آینه در دکوراسیون فضاهای مینیمالیستی

در طراحی دکوراسیون مینیمال، تمامی عناصر غیر ضروری از نگاه بیننده حذف می شوند. از کاربردهای جالب آینه در این سبک طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی با آینه است. در این روش کابینت ها و قسمت های زیرین روشویی با آینه پوشانده می شود و در بیننده تصور شناور بودن اجسامی مانند روشویی را ایجاد می کند.

کاربرد آینه در دکوراسیون کلاسیک

از دیگر کاربرد جالب آینه ایجاد حس و حالی کلاسیک و باوقار در طراحی دکوراسیون است. به خصوص در اتاق پذیرایی با استفاده درست از آینه می توان سبک محیط را به آسانی تغییر داد. یک مدل طرح دار از آینه دیواری که دیوار کنار میز غذاخوری را پوشانده باشد، حالتی بسیار شیک و کلاسیک به اتاق می دهد. بازتاب نور شمع های روی میز و چراغ های سالن در آینه، به زیبایی محیط خواهد افزود. توجه داشته باشید که دست شما برای انتخاب باز است و رنگ های آینه تنها به نقره ای محدود نمی شوند. می توانید با توجه به تم رنگ اتاق پذیرایی خود از آینه هایی با رنگ برنزی، خاکستری یا سیاه نیز استفاده کنید. همچنین می توانید به جای انتخاب یک آینه صاف و یک دست از یک مدل طرح دار استفاده کنید. استفاده از آینه دکوراتیو نیز یکی دیگر از کاربردهای جالب آینه و راه های تغییر سبک دکوراسیون است. برای مثال تنها با نصب یک آینه خورشیدی در بالای میز کنسول، حال و هوای اتاق شما تا حد زیادی تغییر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *