دسته‌بندی نشده

آیا درد شانه و گردن نشانه دیسک ستون فقرات است؟

دلایل رایج درد گردن و شانه چیست؟

درد گردن به همراه درد شانه : هنگامی که از درد شانه شکایت می شود، از جمله احتمالاتی که به ذهن خطور می کنند می توان به ورم کیسه های مفصلی، پارگی روتاتور کاف، تصادف، یا شانه منجمد اشاره کرد.

اما زمانی که با ترکیبی از درد گردن و شانه مواجه می شوید چه اتفاقی رخ داده است؟
آیا این شرایط به معنای وجود مشکل در هر دو قسمت است؟
آیا مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد موجب شکل گیری نشانه ها در این دو قسمت شده اند؟

به طور خلاصه، هنگامی که مشکلی در هر یک از این مناطق رخ می دهد، تعدادی از سیستم های بدن درگیر آن هستند. این به معنای آن است که بر اساس بافت هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند و این که چگونه واکنش نشان می دهند، شما می توانید هم در گردن و هم شانه های خود درد را احساس کنید.

 درد گردن و شانه

اصلی ترین مشکلات گردن که موجب درد در شانه می شوند کدامند؟

ستون فقرات گردنی از هفت استخوان نسبتا کوچک با تحرک بالا همراه با رباط ها، عضلات، دیسک های جذب شوک و … تشکیل شده است. به واسطه اندازه و پیچیدگی این بخش های متحرک وابسته به هم، گردن نسبت به شرایطی مانند آرتریت و همچنین آسیب دیدگی آسیب پذیر است.
یکی از شایع‌ترین انواع شانه و گردن درد در نتیجه مشکلات گردن که به نام رادیکولوپاتی گردنی شناخته می شود، ایجاد می شود. اگر چیزی که به طور معمول به این ناحیه اختصاص دارد زیر فشار قرار بگیرد و موجب تحریک ریشه عصب نخاعی شود، نشانه های رادیکولوپاتی ممکن است شکل بگیرند.
ریشه های عصب نخاعی که در هر دو طرف ستون فقرات قرار گرفته اند، خوشه هایی از اعصاب هستند که از طناب نخاعی اصلی منشعب شده اند. ریشه های عصب نخاعی در فضاهایی قرار دارند که به نام سوراخ بین مهره ای شناخته می شود، که اساسا سوراخ هایی در دو طرف ستون فقرات هستند.
رادیکولوپاتی زمانی شکل می گیرد که ریشه عصب نخاعی فشرده شده و/یا توسط چیزی تحریک شده باشد، که در این شرایط نه تنها درد را احساس خواهید کرد، بلکه امکان تجربه بی حسی، ضعف، سوزن سوزن شدن و/یا احساسات الکتریکی نیز وجود دارد.

از آنجایی که شاخه اعصاب خارج شده از ریشه عصب به تمام مناطق بدن، از جمله دست ها، گسترش می یابد، نشانه هایی که در ریشه های عصبی آغاز می شوند ممکن است به دست نیز سرایت کرده و شانه را هنگام حرکت تحت تاثیر قرار دهند.

بیماری های ستون فقرات گردنی که موجب رادیکولوپاتی می شوند از جمله :

اسپوندیلوز گردن می تواند شامل تشکیل خارهای استخوانی در جایی که نیازی به آنها نیست، یعنی سوراخ بین مهره ای شود.تنگی کانال نخاعی که شکل پیشرفته آرتریت فقراتی است، زمانی رخ می دهد که فضاها در ستون فقرات، به عنوان مثال، کانال نخاعی و سوراخ های بین مهره ای باریک می شوند.
از آنجایی که تنگی کانال نخاعی با آرتریت مرتبط است، تنگ‌تر شدن فضاها به طور معمول در نتیجه رشد استخوان اضافی شکل می گیرد. این می تواند به تماس استخوان جدید و ریشه عصب نخاعی منجر شود و رادیکولوپاتی شکل بگیرد. تنگی کانال نخاعی می تواند موجب لنگش عصبی نیز شود که با گرفتگی، درد و ضعف در یک پا مشخص می شود. در حقیقت، لنگش عصبی یک نشانه مشخص از تنگی کانال نخاعی است.
یکی از نشانه های نخستین تغییرات انحطاطی در ستون فقرات شرایطی فرساینده است که جاذب های شوک بین استخوان های فقراتی را تحت تاثیر قرار می دهد. در بیماری دیسک انحطاطی فیبرهای خارجی دیسک که از ماده نرم درونی محافظت می کنند، ساییده و فرسوده می شوند. این شرایط می تواند به ورم دیسک یا فتق دیسک منجر شود.
مایع درونی دیسک چیزی است که ظرفیت جذب شوک را به آن می بخشد. هنگامی که این مایع خشک می شود یا از دیسک خارج می شود، انعطاف پذیری فرد ممکن است کاهش یابد و سطوح درد افزایش یابد. دیسک هایی که به طور کامل خشک می شوند می توانند شرایطی دردناک را ایجاد کنند.
فتق دیسک زمانی رخ می دهد که فیبرهای خارجی سخت جاذب های شوک بین استخوان های فقراتی به نقطه ای از اختلال می رسند که ماده مایع درون دیسک امکان خروج پیدا می کند. از نظر تئوری، این شرایط دردناک نیست، اما در بسیاری از مواقع، مایع روی یک ریشه عصبی نخاعی قرار می گیرد و شکل گیری نشانه های رادیکولوپاتی را موجب می شود.

از جمله مشکلات شانه که ممکن است موجب گردن درد شوند:

گردن درد به واسطه مشکلات شانه بیشتر با آسیب بافت نرم پس از یک آسیب دیدگی یا بیماری مرتبط است. درد شانه اغلب در نتیجه بروز مشکل در نواحی دیگر بدن شکل می گیرد. شکل گیری مشکل در قلب، ریه ها، اندام های شکمی و طناب نخاعی می تواند به شکل گیری درد در ناحیه شانه و گاهی اوقات گردن منجر شود. بر همین اساس بلافاصله پس از تجربه درد در ناحیه شانه یا گردن باید این شرایط را به اطلاع پزشک خود برسانید.

 درد گردن و شانه

در ادامه فهرستی از مشکلات شانه که ممکن است به شکل گیری درد در ناحیه شانه و گردن منجر شوند، ارائه می شود:

آیا تا به حال با شکستگی استخوان ترقوه مواجه شده اید؟ این آسیب دیدگی در میان دوچرخه سواران شایع است. گردن درد مرتبط با ترقوه شکسته احتمالا با بافت نرم مرتبط خواهد بود.

بورسیت شانه : می تواند موجب تورم، سفتی و درد، به ویژه پس از تجربه یک آسیب دیدگی در این منطقه شود. نشانه هایی از این دست – به ویژه در شرایطی که بافت نرم تحت تاثیر قرار گرفته است – تمایزی بین ناحیه شانه و ناحیه گردن قائل نمی شوند.

شکستگی تیغه شانه : آسیب تیغه شانه به طور معمول با تروما نسبتا قوی مرتبط است.آسیب دیدگی های روتاتور کاف پارگی عضلاتی هستند که مفصل شانه را احاطه کرده اند. این شرایط می تواند در نتیجه آسیب دیدگی های ورزشی یا کارهای فرساینده تکراری در طول زمان شکل بگیرد. در این حالت هنگامی که قصد دارید شانه خود را حرکت دهید، ممکن است درد را احساس کنید، اما بافت نرم گردن نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.
سندرم گیرافتادگی شانه به فشردگی تاندون های شانه در برابر آکرومیوم، که انتهای یک تکه استخوان در تیغه شانه است، ارجاع می شود. فشردگی در نتیجه حرکات بالا سری مکرر شکل می گیرد و همچنین می تواند در نتیجه آسیب دیدگی ناشی از سقوط، ضعف در عضلات شانه و موارد دیگر رخ دهد.

بافت نرم و وضع اندام: بیماری ها و آسیب دیدگی های که در بالا به آنها اشاره شد، بیشتر بر بافت سخت و ساختارهایی در مفاصل متمرکز بودند. اما نباید بافت نرم را فراموش کنید. بافت نرم می تواند اثر بزرگی روی سطوح درد داشته باشد. عضلات، رباط ها، نیام و تاندون ها از جمله بافت های نرم هستند.
این ساختارهای انعطاف پذیر می توانند موجب شکل گیری درد در ناحیه ستون فقرات و شانه شوند. به عنوان مثال، پس از تجربه یک تصادف خودرو جزئی دردهایی که ممکن است پس از آن شکل بگیرند – سردرد، گردن درد یا شانه درد – ممکن است کاملا در نتیجه آسیب بافت نرم شکل گرفته باشند.

علائم دیسک کمر و گردن

هنگامی که با آسیب گردن یا شانه ها مواجه می شوید، بیش از یک سیستم بدن ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد. هنگامی که گردن درد دارید ممکن است با از دست رفتن قدرت عضلات شانه خود مواجه شوید. این شرایط می تواند به مشکلاتی در تیغه شانه یا گیرافتادگی دردناک شانه منجر شود.
اگر در مفصل اخرمی-چنبری شانه درد احساس می کنید، ممکن است با انتشار درد به گردن نیز مواجه شوید.آسیب شلاقی گردن را نیز فراموش نکنید. در کنار دیگر انواع تروما یا آسیب دیدگی گردن، آسیب شلاقی ممکن است رگ به رگ شدن رباط یا آسیب عضلانی را به همراه داشته باشد. این آسیب دیدگی می تواند درد در ناحیه شانه و گردن را موجب شود.
در نهایت، وضع اندامی همیشگی شانه می تواند در سلامت گردن نقش داشته باشد. افرادی که ساعت های طولانی در روز را پشت میز در حالت نشسته سپری می کنند، برای ابتلا به مشکلات شانه و شرایطی که به نام جلو آمدن سر شناخته می شود، مستعدتر هستند. در این شرایط گردن و شانه می توانند در شکل گیری ضعف، وضع اندامی ضعیف و درد نقش داشته باشند.

علائم دیسک گردن

علائم جدی و نشانه های بارز درد پشت گردن که باعث کتف درد هم می شود کدامند؟

گردن درد ممکن است باعث بروز علایم گردن درد زیر شود:

  1. به نواحی فوقانی مفصل کمر، شانه و کتف گسترش یابد.
  2. با انجام حرکت تشدید شود.
  3. باعث ایجاد ضعف و سختی درمفصل گردن شود.
  4. باعث ایجاد سردرد می شود.

این عوامل معمولا رایج است و برای چند ماه در بدن پایدار است. علائم مرتبط با اختلال در عصب ها با فشار روی نخاع و ریشه های عصب ایجاد می شود. علائم گردن درد شامل:

  1. سوزش و بی حسی در بازو و دست
  2. احساس سوزش هنگام لمس پوست بازو و کتف
  3. بروز درد به صورتیکه فکر می کنید به بدنتان شوک وارد شده است و به سمت بازو و دست گسترش میابد.
  4. ضعف و بی حسی در ساق پا
  5. عدم کنترل ادار و مدفوع این اختلال زمانی ایجاد می شود که نخاع دچار آسیب دیدگی شده است.

حتماً بخوانید:

بهترین راه تشخیص علت درد گردن به همراه درد کتف

تست عکس برداری اشعه ایکس برای تشخیص علت گردن درد بسیار موثر است. آزمایش های ساده اشعه ایکس می تواند علت دیسک گردن را مشخص کند و اختلالاتی مانند تنگی فضای دیسک، بیماری های روماتیسم، جراحت و زخم، لغزندگی دیسک، استنوزیس (تنگی کانال نخاعی)،شکستگی و عدم استحکام ناشی از کشیدگی بیش از حد را نشان دهد.

عکس بردای ام آر آی یکی از دیگر از آزمایش هایی است، که آسیب دیدگی های عصب را نشان میدهد. این نوع تست عکسبرداری دقیق تر از تست اشعه ایکس برای نشان دادن جزئیات است. سی تی اسکن در بعضی از مواقع می تواند جایگزین ام آر آی شود.پونکسیون کمری یا کشیدن مایع نخاعی و الکترومیوگرافی نیز روشهایی برای تشخیص گردن درد، بی حسی و سوزش در شانه، گردن و بازو می باشد.

بهترین راه برای درمان عارضه ی گردن درد به همراه درد شانه

انواع مختلفی از درمان گردن درد و درمان گرفتگی گردن برای درمان اختلال در مفصل گردن وجود دارد وانتخاب مناسب ترین درمان ها براساس دلیل بروز درد و میزان شدت آن انجام می شود، برای اکثر افراد درمان ها با استفاده ازترکیبی از روش های آرامش بخش، مصرف دارو وانجام حرکات ورزش های گردن درد، انجام می شود.در ادامه بعضی از درمان های گردن درد آورده شده است.

شایع ترین علائم دیسک گردن

داروهای مناسب جهت درمان درد گردن به همراه کتف درد:

پزشک ممکن است برای درمان درد گردن مصرف دارو را به شما توصیه کند. میزان شدت گردن درد روی انتخاب نوع دارو تاثیر گذاراست. داروهایی که برای بیمار توصیه میشود شامل موارد زیر است:

داروهای بدون تجویز پزشک: شما برای مصرف این داروها دو انتخاب دارید داروهای مسکن مانند استامینوفن(تایلنول) است ونوع دیگر دارو که علاوه برکاهش گردن درد باعث کاهش التهابات می شود. مصرف داروهای ضدالتهاب بدون استروئید باعث کاهش درد و تورم به صورت همزمان می شود، یکی از این داروها ایبوپروفن است.

دارو با تجویزپزشک: در صورتیکه به دردهای شدید مفصل گردن ناشی از گرفتگی مفصل دچارشده اید، به شل کننده عضلات نیاز دارید تا بتواند باعث از بین بردن گردن درد و گرفتگی در مفصل گردن شود. نکته شگفت انگیزی که وجود دارد مصرف داروهای ضد افسردگی نیز می تواند با مسدود کردن راهی که سیگنال های درد را به مغز میفرستد، باعث درمان درد شود. ا

ین دارو هم چنین می تواند به افزایش تولید ایندروفین در بدن که یک مسکن طبیعی است، کمک کند. شما باید برای مصرف همه این داروها به توصیه های پزشک با دقت گوش دهید. بدون مشورت پزشک هرگز داروهای که نیاز به تجویز پزشک دارد را با داروهای بدن نسخه با یکدیگر مصرف نکنید.

تزریق راهکاری مناسب جهت رفع درد بیماری های گردنی و درد پشت کتف:

پزشک ممکن است تزریق در ستون مهره ها را به شما توصیه کند. تزریق دارو می تواند مستقیم در نواحی آسیب دیده تزریق شود:

تزریق در ناحیه اپیدورال مفصل گردن: این تزریق به منظور کاهش گردن درد در فضای اپیدورال در مفصل انجام می شود. این ناحیه فضایی در اطراف غشا است که ستون مهره ها و ریشه عصب را پوشانده است عصب در فضای اپیدورال گردن، شانه و بازو قرار گرفته است. زمانیکه ریشه عصب ها در ناحیه اپیدورال ملتهب شود با درد گردن، شانه و کتف مواجه می شوید.
تزریق در ناحیه اپیدورال با تزریق مواد ضدالتهابی در فضای اپیدورال باعث کاهش التهابات ریشه عصب میشود. تزریق اپیدورال ممکن است باعث کاهش گردن درد به صورت دائمی و کامل یا ممکن است باعث کاهش درد برای چند ماه شود.

تزریق در نقاط تریگر یا ماشه ای: این تزریق در موارد گردن درد شدید و حاد انجام میشود.
نقاط تریگر برآمدگی روی ماهیچه ها است که زماینکه ماهیچه ها آرام و ریلکس نباشند،ایجاد می شود. این تزریق با تزریق مسکن دراین نقاط انجام میشود و به تنهایی انجام نمی شود، بلکه به همراه آن باید تمرینات فیزیوتراپی که باعث انعطاف، استقامت و حرکات صحیح مفصل میشود را نیز انجام داد.برای درمان گردن درد روش های دیگری ازجمله تزریق اوزون، پی آر پی و … نیز وجود دارد گردن درد حاد (شدید) و مزمن و درمان آن با فیزیوتراپی

تفاوت علائم بیماری دیسک کمر با گردن

فیزیوتراپی اغلب یکی از روش های موثر برای درمان گردن درد است. ورزش گردن نه تنها باعث کاهش درد میشود، بلکه با آموزش روش هایی که باعث جلوگیری از آسیب دیدگی مجدد و درد گردن در آینده می شود، به بیمار کمک کند. درمان فیزیوتراپی برای درمان گردن درد با بهبود استقامت ماهیچه ها، تاندون ها و لیگامنت هایی که از ستون مهره ها محافظت می کند، انجام میشود. هدف اصلی این درمان فیزیوتراپی در زیر ذکر شده است:

کشش و استقامت ماهیچه های ناحیه آسیب دیده، تسریع در روند بهبودی با کاهش گردن درد و تورم در حالیکه انعطاف و استقامت ماهیچه ها هم افزایش داده می شود.
آموزش روش هایی که بیماران با حفظ حالت های صحیح گردن و انجام فعالیت ها به صورت مطلوب باعث حفاظت از مفصل گردن و ستون مهره ها شوند و از بروز گردن درد در آینده جلوگیری کنند.
این درمان ها به بیماران یاد میدهد، که چگونه از خود مراقبت کنند که درد مجدد به بدن باز نگردد یا باعث ایجاد آسیب دیدگی مجدد در مفصل نشود.
پزشک برای طراحی تمرینات مناسب برای هر بیمار در مورد سبک زندگی و شرح کامل او سوالاتی می پرسد.در مرحله بعد برنامه درمان گردن درد را به بیمار ارائه میدهند.علاوه بر تمریناتی که برای افزایش استقامت و انعطاف و استحکام مفصل به بیمار ارائه می شود.
موارد درمانی دیگری مانند استفاده از گرما و سرما درمانی، تحریک الکتریکی ماهیچه ها، التراسوند، کشش گردن و ماساژ درمانی راهم برای بیماران انجام می شود. جلسه درمان فیزیوتراپی حداکثر ۱ ساعت طول میکشد، که این زمان در بیماران مختلف متفاوت است و میزان جلساتی که هر بیمار برای درمان کامل نیاز دارد به شرایط او بستگی دارد. تعدادی از بیماران به یک جلسه درمان و تعدادی دیگر به ماه ها درمان نیاز دارند.

دردهای گردنی

سوال یکی از بیماران عزیز از پزشک مرتبط در ارتباط با دردهای گردنی به همراه کتف درد

سلام آقای دکتر دو هفته ای است که گردن درد دارم به نظر شما مشکل چیست؟ موقعی که گردنم درد میکنه درد را درکتفم هم احساس میکنم.
پاسخ پزشک در این باره : معمولا درد کتف از جانب بیماران به قسمتی از عضله تراپز فوقانی و عضلات رومبوئید که قسمت سر شانه و بین دو استخوان اسکاپولا قرار دارد اطلاق می شود . عموما دردهای این ناحیه یا منشا از ستون فقرات گردنی دارند و یا دردهای میوفاسیال ناشی از تریگر پوینت های این ناحیه می باشند.
البته انواع مختلف بیماری های گردن از رگ به رگ شدن (Sprain ) گرفته تا آرتروز و دیسک‌گردن می تواند موجب درد کتف و درد گردن بشود . در درمان درد کتف هم باید ناحیه کتف و هم گردن مورد درمان قرار بگیرد . ما در درمان در کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام از یک‌ مجموعه درمانی شامل مانیپولاسیون یا به اصطلاح جا اندازی کتف ، طب سوزنی ، لیزر پرتوان ، رادیوفرکوانسی ، دستگاه جدید و نوین دکامپرشن تراپی و در صورت نیاز اوزون تراپی استفاده می کنیم.

دکتر محمدحسین سپهریان _ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی . کلنیک پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا