دسته‌بندی نشده

آیا استفاده از روغن اکالیپتوس برای نوزادان مضر است؟

فواید و عوارض مصرف روغن اکالیپتوس

در ابتدا به یاد داشته باشید که استفاده از روغن‌های اساسی فواید زیادی به بدن نوزادان ارائه می‌دهند؛ استفاده از این مواد دارویی تأثیر شگفت‌انگیزی در روند رشد و سلامت نوزادان دارد. روغن اکالیپتوس یکی از این روغن‌های اساسی می‌باشد که به دلیل عملکرد قدرتمند ضد باکتری و ضدعفونی‌کننده خود شناخته شده است.

این روغن دارای خواص درمانی زیادی می‌باشد؛ هزاران سال است که روغن اکالیپتوس به عنوان یک داروی خانگی محبوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم است بدانید که روغن اکالیپتوس یک درمان طبیعی برای مقابله با مشکلات تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت، سرفه و ذات‌الریه به شمار می‌رود.

روغن اکالیپتوس برای نوزادان

روغن اکالیپتوس و اجزای آن:

جالب است بدانید که روغن اکالیپتوس، عصاره برگ درخت اکالیپتوس است. این روغن حاوی بیش از 100 ترکیب مختلف است. روغن اکالیپتوس مورد استفاده در دنیای امروز، با تقطیر روغن خام به دست می‌آید؛ به همین دلیل، ممکن است حاوی ترکیبات متفاوتی باشد.

به عنوان مثال، روغن اکالیپتوس معمولی تقریباً حاوی 60٪ سینول و 40٪ از ترکیبات دیگر است؛ روغن اصلاح‌شده این گیاه حاوی 80٪ سینول و 20٪ ترکیبات دیگر است.


خواص دارویی روغن اکالیپتوس

این روغن دارویی یک درمان خانگی رایج برای مقابله با اختلالات دستگاه تنفسی و برونش به شمار می‌رود. عصاره برگ‌های گیاه اکالیپتوس سال‌هاست که برای مقابله با مشکلات تنفسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، روغن اکالیپتوس به طور عمده به عنوان یک خنک‌کننده استفاده می‌شود.

علاوه بر این موارد، کاربرد موضعی روغن اکالیپتوس ممکن است باعث بهبود جریان خون در بدن انسان شده و به عنوان یک ضدعفونی‌کننده قوی عمل کند؛ خواص ضدعفونی‌کنندگی این روغن، آن را به یک داروی طبیعی فوق‌العاده برای مقابله با سرفه و احتقان قفسه سینه تبدیل کرده است.

ممنوعیت استفاده از اکالیپتوس


چرا نمی‌توان از روغن اکالیپتوس برای نوزادان استفاده کرد؟

فواید بسیار روغن اکالیپتوس برای سلامتی انسان، باعث می‌شود که این سؤال را از خود بپرسید: “چرا روغن اکالیپتوس برای نوزادان خطرناک است؟”

برای پاسخ به تردید شما مادران جوان، در ادامه این مقاله، چند دلیل مهم در مورد عدم استفاده از روغن اکالیپتوس برای نوزادان ارائه شده است که مهم‌ترین این موارد به شرح زیر می‌باشند:

روغن‌های اساسی مانند روغن اوکالیپتوس حاوی سینوئول بالایی هستند که می‌تواند منجر به بروز مشکلات مربوط به سیستم عصبی مرکزی و تنفس در کودکان شود. در نظر داشته باشید که مقدار سینوئول موجود در روغن اوکالیپتوس به شیمیوتیپ یا گونه گیاه بستگی دارد.

حتی اگر برخی از گونه‌های اکالیپتوس سینوئول زیادی نداشته باشند، حاوی ترکیبات دیگری هستند که می‌توانند بر سلامت کودکان تأثیر منفی داشته باشند.همچنین، این روغن بسیار قوی است؛ با ایجاد احساس سوزش بر روی پوست بدن نوزادان، می‌تواند به پوست لطیف فرزند شما آسیب برساند.

بلعیدن روغن اکالیپتوس ممکن است منجر به بروز اسهال، درد شکم، استفراغ و عوارض شدید گوارشی در بدن نوزادان شود. علاوه بر این مورد، استفاده از این روغن می‌تواند منجر به خس خس کردن سینه کودکان و بروز مشکلات تنفسی در بدن آن‌ها شود.

در نهایت، در نظر داشته باشید که استفاده موضعی از روغن اکالیپتوس بر روی پوست بدن نوزادان ممکن است منجر به بروز مشکلات
جدی مانند تشنج و در موارد شدید، کما شود.

اکالیپتوس برای نوزاد

بر این اساس به خاطر بسپارید که در مورد کودکان ده ساله یا کوچک‌تر، روغن اکالیپتوس نباید در نزدیکی صورت، به خصوص در اطراف دهان و بینی کودک استفاده شود. همچنین، از مصرف روغن اکالیپتوس برای نوزادان زیر دو سال، اکیداً خودداری کنید.


نکات مهم در مورد استفاده از روغن اکالیپتوس برای نوزادان

در صورت بروز مشکلات تنفسی در بدن کودک خود بعد از مصرف روغن اکالیپتوس، سریعاً او را به یک مرکز مراقبت‌های بهداشتی ببرید. لازم است بدانید که در چنین شرایطی، فرزند کوچک شما به مراقبت فوری پزشک متخصص اطفال نیاز دارد نه به درمان‌های خانگی.

همچنین، اطمینان حاصل کنید که کودک کوچک شما هرگز روغن اکالیپتوس را نخورد. اگر در سابقه خانوادگی شما، آسم وجود دارد، بیشتر مراقب فرزند خود باشید؛ روغن اکالیپتوس می‌تواند باعث حملات آسمی در بدن فرزند کوچک شما شود.
همیشه خوب است تا قبل از استفاده از روغن اکالیپتوس برای نوزادان و شیرخواران، به یک پزشک متخصص اطفال در مورد وضعیت بدن فرزند خود مشورت کنید.

اگرچه روغن اوکالیپتوس، خواص دارویی دارد و به اندازه داروهای بدون نسخه، برای بهبود وضعیت بدن انسان مؤثر است، اما برای نوزادان کاربردی ندارد! استفاده از روغن اکالیپتوس به صورت مستقیم بر روی سینه نوزادان یا استنشاق بخار آن، فقط برای مقابله با احتقان بزرگ‌سالان مفید است نه نوزادان.

ممکن است والدین فرض کنند که استفاده از مقدار کم یا عصاره رقیق شده این روغن دارویی برای نوزادان مضر نباشد؛ اما یادتان باشد که استفاده از روغن اکالیپتوس در هر شرایطی می‌تواند واکنش‌های ناخوشایندی را در بدن نوزادان ایجاد کند.


بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

بخور اکالیپتوس اینهالر دینه دارای خواص ضد میکروب و ضد عفونی کننده در سرماخوردگی و برونشیت ها است. منتول به عنوان ضد عفونی کننده و رفع ترشحات و التهابات مجاری تنفسی فوقانی کاربرد دارد. اسانس آویشن به عنوان یک ضد اسپاسم برونش ها ، ضد باکتری و ضد قارچ عمل می کند. همچنین جهت تسکین علائم سینوزیت کاربرد دارد.

بخور اکالیپتوس

شایع ترین علل سرفه با توجه به طول مدت سرفه دسته بندی می شوند.سرفه حاد کمتر از سه هفته به طول می انجامد. این سرفه ها اغلب در اثر عفونت دستگاه تنفسی فوقانی به ویژه سرماخوردگی یا سینوزیت باکتریایی ظاهر می شوند. اما سرفه مزمن بیشتر از سه هفته در یک فرد سیگاری، خبر از احتمال وجود بیماری انسدادی مزمن ریه می دهد و سلامت ریه را با خطر مواجه می کند.

همچنین در یک فرد غیر سیگاری که رادیوگرافی سینه اش طبیعی است، به دنبال ترشحات قسمت بالایی بینی و آسم، پدید می آید. خواص درمانی اسانس اکالیپتوس به عنوان ضد میکروب و ضد عفونی کننده در سرماخوردگی و برونشیت ها به تایید رسیده است .

اکالیپتوس یکی از گیاهان دارویی است که برای از بین بردن احتقان و همچنین ضدالتهاب و ضد عفونی کننده مجاری تنفسی نیز می باشد . بخور اکالیپتوس برای باز کردن مجرای تنفسی، التیام سینوزیت نیز مفید می باشد.در ضمن بخور دادن با اکالیپتوس مجاری هوایی شما را باز خواهد کرد و به بهبود و التیام ششهای شما کمک خواهد کرد.

در ارتباط با عصاره‌ های برگ اکالیپتوس باید گفت، افرادی که مبتلا به التهاب معده ‌ای – روده‌ ای یا التهاب مجرای صفراوی هستند، باید از مصرف عصاره ی برگ اکالیپتوس اجتناب کنند. در صورت ابتلا به ناراحتی کبد نیز از مصرف آن پرهیز کنند.

از مصرف بی ‌رویه عصاره این گیاه هم اجتناب کنید زیرا تانین موجود در عصاره ی آن می ‌تواند در صورتی که بی ‌رویه مصرف شود، به انواع شکم ‌درد یا آسیب کبدی و کلیوی منجر شود.

موارد مصرف روغن اکالیپتوس

روغن و عصاره اکالیپتوس می ‌تواند اثرات داروهایی را که برای درمان کمبود قند خون به کار می‌ رود، خنثی کند. اگر به بیماری افت قند خون مبتلا هستید، مطمئن شوید که پزشک شما قبل از آغاز درمان با این گیاه در جریان امر واقع شده است.

موارد مصرف بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

 • ضد عفونی کننده هوا (در هنگام شیوع سرماخوردگی)
 • ضد عفونی کننده و ضد التهاب مجاری تنفسی
 • رفع ترشحات در سرماخوردگی‌ها، برونشیت ساده و عفونی، رفع سرفه

ترکیبات تشکیل دهنده بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

 1. اسانس اکالیپتوس
 2. اسانس نعنا
 3. اسانس آویشن

مکانیسم اثر بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

اسانس های موجود در این فرآورده دارای اثرات ضد التهاب، خلط آور و آنتی باکتریال می باشند. به نظر می رسد اثرات ضد باکتریایی اوکالیپتول روی باکتری های گرم مثبت بیشتر بوده و باسیلوس ساب تیلیس و میکروکوکوس گلوتامیوس به آن حساس ترمی باشند. کورستین و هایپروزید موجود در اکالیپتوس ممکن است اثرات ضد ویروس انفلوآنزا تیپ A داشته باشند.

دستور مصرف بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

روزانه، 2 تا 3 بار مقدار مناسبی از محلول را در آب جوش یا دستگاه بخور ریخته، 5 تا 10 دقیقه با چشمان بسته بخارات حاصله را استنشاق نمایید.

بخور روغن اکالیپتوس

شرح مزایای ترکیبات اکالیپتوس اینهالر دینه

هر 100 میلی لیتر محلول غیرخوراکی اکالیپتوس اینهالر دینه شامل مخلوط تنتور اکالیپتوس با اسانس های اکالیپتوس ( 67 گرم )، نعنا ( 1 گرم )، آویشن ( 25 گرم ) و منتول ( 1 گرم ) می باشد.

آویشن

از خواص گوارشی آویشن می توان به ضد اسپاسم و ضد نفخ شکم اشاره کرد. همچنین برای دل پیچه، سوءهاضمه، بعنوان ضد انگل، تقویت کننده معده و کبد نیز مفید است. مشکلات تنفسی خصوصا سرفه ها، تنگی نفس، عوامل میکروبی تنفسی و گوارشی بیماری زا در آشفته کردن وضعیت زندگی افراد نقش مهمی دارند. اسانس آویشن بعنوان یک ضد اسپاسم برونش ها، ضد باکتری و ضد قارچ عمل می کند. همچنین جهت تسکین علایم سینوزیت کاربرد دارد.

اکالیپتوس

اکالیپتوس یک ضد میکروب و ضد عفونی کننده قوی است و موجب تسکین التهابات تنفسی می شود. برگ اکالیپتوس خلط آور است. همچنین موجب کاهش قند خون شده و دافع انگل است. اسانس اکالیپتوس در مجموعه ها و پارک های آبی، انواع سونا خشک، سونا بخار و استخرها استفاده می شود.

منتول

یک ضد احتقان بینی و مسکن سر درد است. علاوه بر آن بعنوان ضد خارش و تسکین دهنده علایم تنفسی مانند برونشیت، سینوزیت و سرفه نیز محسوب می شود.

روغن اکالیپتوس

نعنا

جوشانده نعنا به همراه پرسیاوشان موجب تقویت معده می شود. این گیاه در از بین بردن بادهای معده و آروغ، کولیت و دفع انواع کرم شکم موثر است.

نکات قابل توصیه در مورد بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

این دارو باید به صورت بخور مصرف شود و از خوردن آن اکیدا خودداری شود.

طی بخور دادن چشم ها باید بسته باشند.

سرفه های مداوم ممکن است نشانگر یک بیماری جدی باشند در صورت تداوم نشانه های بیماری باید به پزشک مراجعه شود.

عوارض جانبی بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

تحریک غشای مخاطی

موارد منع مصرف بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

 • نوزادان و کودکان
 • آسم و حساسیت به اجزای فرآورده
 • تب بالا
 • سرفه های مداوم
 • خونریزی دستگاه تنفسی

هشدار زمان مصرف روغن اکالیپتوس

هشدار مصرف بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

این دارو خوراکی نیست.
دور از دسترس اطفال نگهداری شود.
مصرف خوراکی مقدار ناچیز از این فرآورده ممکن است باعث بروز مسمومیت شدید گردد.
در صورت مصرف اتفاقی این فرآورده به صورت خوراکی مقدار زیادی آب نوشیده شود.
در دوران بارداری یا شیردهی از مصرف بخور اکالیپتوس پرهیز کنید.
روغن این گیاه اگر استعمال موضعی داشته باشد، سمی نیست؛ اما نباید از این گیاه برای مصارف داخلی استفاده کرد.
محلول غیرخوراکی اکالیپتوس اینهالر دینه تداخلات دارویی ندارد.
از آنجایی که اسانس اکالیپتوس بر روی صورت کودکان موجب اسپاسم حنجره و برونش، حملات شبه آسم و حتی نارسایی تنفسی می گردد، هنگام مصرف این فرآورده باید احتیاط لازم صورت گیرد.

حتماً بخوانید:

شرایط نگهداری بخور اکالیپتوس اینهالر دینه

در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد ، دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا