دسته‌بندی نشده

آموزش کامل کاشت و پرورش خیار مینیاتوری در گلدان و خانه

نحوه کاشت خیار مینیاتوری و آموزش پرورش آن

نحوه کاشت خیار مینیاتوری چگونه است؟ چگونه میتوان این خیار را کاشت؟ خیار سفید مینیاتوری از طریق بذر هایی به شکل ساقه تکثیر می شوند که به رنگ سفید و در اندازه کوچک رشد می کنند. مناسب برای خام و تازه خواری و آشپزی می باشد. خیار مینیاتوری در بیشتر مناطق می روید و گیاه علفی و یکساله است.

خیار سفید مینیاتوری، سفید رنگ و خوشمزه است که طعم دلچسبی دارد و اندازه آن کوچک است. این نوع خیار چاق و گوشتی است و دارای نقاط خاردار بسیار ریز روی پوست آن است که می توانید آنها را لمس کنید. بوی بسیار مطبوعی دارد و پوست نازکی دارد. این نوع خیار دارای خواص فراوانی است و در اکثر مناطق به صورت درختچه ای یک ساله پرورش داده می شود و به عنوان افزودنی غذا در غذاها و سالادهای تازه استفاده می شود.

گل های این گیاه شاخی و زرد رنگ است که به صورت ساقه های علفی و استوانه ای ظاهر می شود. برگ های بزرگ به رنگ سبز شاخ مانند هستند، برگ ها با کرک هایی با شیارهای عمیق پوشیده شده است. در ادامه سعی میکنیم که در مورد نحوه کاشت خیار مینیاتوری برای شما عزیزان توضیح دهیم که این گیاه چگونه کاشت می شود؟

نحوه کاشت خیار مینیاتوری و آموزش پرورش آن

نحوه کاشت بذر خیار سفید مینیاتوری

خیار سفید مینیاتوری مانند بسیاری از گیاهان علفی از طریق بذر تکثیر می شود. بذرها را به مدت 24 تا 48 ساعت در آب گرم خیس کنید، سپس کود را به خاک کاشت اضافه کنید تا خوب شود و در نهایت بستر را درست کنید. گودالی به عمق 1-2 سانتی متر در خاک حفر کنید و روی آن را با خاک نرم و کود بپوشانید و گیاه را آبیاری کنید. سطح خاک را مرطوب نگه دارید تا زمانی که بذر گیاه از خاک بیرون بیاید. بعد از 5 تا 12 روز بذر گیاه جوانه زده و شروع به رشد می کند و پس از 65 تا 70 روز بالغ می شود و محصول آن قابل برداشت است.

بهترین زمان کاشت بذر خیار سفید مینیاتوری در فصل بهار است.

زمان کاشت بذر: زمان کاشت این گیاه بهار است.
ارتفاع: ارتفاع این گیاه بین 80 تا 120 سانتی متر است.
فاصله کاشت بذر: فاصله کاشت بذر بین 55 تا 65 سانتی متر است.
عمق کاشت بذر: عمق کاشت بذر بین 10 تا 20 سانتی متر است.
خاک مناسب برای رشد: خاک کشت شده برای رشد به خاک غنی و حاصلخیز نیاز دارد تا زهکشی خوبی داشته باشد.
دمای مورد نیاز: دمای مناسب برای رشد این گیاه 21 تا 30 درجه سانتیگراد می باشد.
زمان گلدهی: گلدهی این گیاه سه تا پنج هفته پس از کاشت بذر است.
میزان آبیاری: نیاز به آبیاری متوسط ​​تا منظم دارد، سطح خاک باید در بین آبیاری ها کمی مرطوب باشد.
نور: نور کامل روز را دوست دارد.

حتماً بخوانید:

خواص خیار سفید مینیاتوری

برخلاف تصور بسیاری، خیار سفید یک خیار مینیاتوری نیست، بلکه یک معجزه با هزار و یک ویژگی است. خیار سفید مینیاتوری حاوی ویتامین های A، B، C، کلروفیل و ده نوع ماده معدنی است. خیار تصفیه کننده خون و حلال اسید اوریک است.

خواص خیار سفید مینیاتوری

عوارض خیار سفید مینیاتوری

برای کسانی که طبع صفراوی و دموی یا گرم دارند خوردن خیار سفید مینیاتوری باعث ایجاد سوزش معده می شود همچنین بچه های کوچکتر بهتر است کمتر خیار سفید مینیاتوری مصرف کنند. خیار سفید مینیاتوری نفخ می کند زیرا به سرعت در معده خراب می شود، بنابراین برای رفع نفخ و سوزش معده ناشی از خوردن خیار سفید مینیاتوری می توانید مقداری نعناع یا مقداری آبجوش و نبات بخورید.

منبع : باغ بذر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا