دسته‌بندی نشده

آموزش کامل درس 13 هدیه چهارم ابتدایی خاله نرگس

آموزش درس 13 هدیه چهارم ابتدایی خاله نرگس

separator line

توضیحات درس 13 هدیه چهارم ابتدایی خاله نرگس

اسلام، انسان را موجودى فرد محور و جدا از جماعت نمى داند، بلکه او را به طور فطرى، موجودى اجتماعى مى داند که با برقرارى ارتباط متقابل با هم نوع خویش، بخش مهمى از نیازهایش را برطرف مى کند و به رشد و کمال دست مى یابد.

در این درس دانش آموزان در قالب ماجرای دیدار یک خانواده از خاله خود، با اهمیت و ضرورت صله رحم و آثار آن آشنا می شوند تا زمینه تلاش برای انجام وظایف خود در برابر خویشان در آنها تقویت گردد و به این نتیجه برسند که در اندیشه دینى ما، حفظ، توسعه و تعمیق روابط فامیلى و ارتباط صمیمانه و حمایتى خویشاوندان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

separator line

اهداف درس 13 هدیه چهارم ابتدایی خاله نرگس

  1. آشنایی با وظایف یک مسلمان در برابر خویشان
  2. آشنایی با برخی از آثار نیکی به خویشان
  3. تمایل به انجام وظایف خود در برابر خویشان
  4. تلاش برای انجام وظایف خود در برابر خویشان

separator line

مفاهیم کلیدی

خویشاوند

separator line

آموزش درس 13 هدیه چهارم ابتدایی خاله نرگس

برای شروع می توانید از دانش آموزان بخواهید با یکی از اعضای خانواده خود به منزل یکی از اقوام یا به دیدار پدربزرگ یا مادربزرگ خود و یا فرد کهنسالی از فامیل بروند و به آنها در امور منزلشان کمک کنند و خاطره این حضور را برای هم کلاسی های خود تعریف کنند و سپس وارد موضوع درس شوید.

می توانید کلاس خود را با بیان خاطرهٔ خود دربارهٔ سرزدن به یکی از اقوام شروع کنید.

می توانید درس را با طرح یک سؤال شروع کنید.

از بچه ها بپرسید: آیا می دانید کلمهٔ صلهٔ رحم به چه معناست؟

بگذارید آنچه را که می دانند بیان کنند و شما با نوشتن صحبت های بچه ها پای تابلوی کلاس و با حذف حرف های تکراری موضوع درس را جمع آوری نمایید.

نشان دادن فیلم های کوتاه، یا تصاویری از ارتباط و رفت وآمد و عیادت بیماران و افرادی که در خانه های خود تنها زندگی می کنند می تواند شروع مناسبی برای تدریس شما باشد.

برای شروع می توانید دانش آموزان را به گروه های 3 تا 5 نفره تقسیم کنید.

از آنها بخواهید در گروه خود هر کدام جمله ای را در ارتباط با موضوع درس صلهٔ رحم بنویسند و دربارهٔ انجام دادن برخی از وظایف خود در برابر خویشان و همسایه ها و دوستان گفت و گو کنند و سپس وارد موضوع درس شوید.

برای شروع می توانید از دانش آموزان بخواهید با اعضای گروه خود یک نمایش کوتاه دربارهٔ صلهٔ رحم طراحی و تمرین کنند و در کلاس برای دانش آموزان کلاس اجرا کنند و سپس وارد موضوع درس شوید.

separator line

حتماً بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا