دسته‌بندی نشده

آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک گام به گام

آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک

کاربرد کاشی و سرامیک در فضاهای خاص خانه است. چرا؟ چون، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد؛ مثلاً، کاشی و سرامیک در برابر رطوبت مقاومت بسیار زیادی دارد.

در نتیجه، سرویس بهداشتی و حمام بهترین فضا برای به‌کارگیری آنهاست؛ اما، اگر رطوبت مداوم باشد، چطور؟ بله! مقاومت کاشی و سرامیک در برابر رطوبت بهتر از باقی مصالح است؛ اما، همچنان تعمیر و نگهداری می‌خواهد به خصوص هنگامی که به صورت مداوم در معرض رطوبت قرار بگیرد.

آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک

نوشته های مشابه

آماده‌سازی پیش از آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک

مرحله‌ی آماده‌سازی شامل همه‌ی اقداماتی است که پیش از آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک باید انجام شود. قدم‌های این مرحله شامل تخمین میزان رنگ مورد نیاز، محافظت از سایر بخش‌ها، پاکسازی کاشی و سرامیک، سنباده‌زنی کاشی و سرامیک، اعمال پرایمر بر روی کاشی و سرامیک است.

میزان رنگ مورد نیاز خود را تخمین بزنید

شما برای خریداری میزان رنگ مناسب باید آن را تخمین بزنید. چگونه؟ ابتدا، ابعاد فضایی که قصد رنگ‌آمیزی آن را دارید، محاسبه کنید. اگر کف را رنگ می‌زنید، طول و عرض فضا را در هم ضرب کنید که مساحت آن به دست آید؛ سپس، عدد را به رنگ‌فروش اعلام کنید که میزان رنگ مورد نیاز شما را مشخص کند. اگر دیوار را رنگ می‌زنید، ارتفاع را نیز محاسبه کنید.

تخمین رنگ مورد نیاز به صرفه‌جویی شما در هزینه کمک خواهد کرد؛ بنابراین، آن را با دقت انجام دهید. معمولاً، نحوه‌ی محاسبه‌ی میزان رنگ آسان است. مساحت فضا را بر عدد ۱۲ تقسیم کنید. احتمالاً، میزان رنگ مورد نیاز شما حدود عدد به دست آمده است. شما می‌توانید ۵٪ بیشتر خریداری کنید که در صورت خطا مشکلی ایجاد نشود.

قطعاً، تهیه‌ی رنگ بیشتر بهتر از تهیه‌ی رنگ کمتر است. چرا؟ چون، گاهی رنگ شما سفارشی است؛ یعنی، از ترکیب چند رنگ با هم ساخته شده است. در نتیجه، اگر رنگ کم بیاید، ساخت مجدد آن دشوار است؛ حتی، گاهی غیرممکن است. در نتیجه، بهترین روش برای کسب اطمینان از میزان رنگ مورد نیاز تهیه‌ی درصدی بیشتر از محاسبات شماست.

نکته: حواستان باشد که لایه‌های رنگ‌آمیزی را نیز محاسبه کنید. اگر یک لایه رنگ می‌زنید، عدد به دست آمده میزان رنگ مورد نیاز شماست؛ اما، اگر دو یا چند لایه رنگ می‌زنید، عدد به دست آمده باید در تعداد لایه‌های شما ضرب شود که میزان رنگ مورد نیازتان به دست آید. در نهایت، میزان رنگ مورد نیاز را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک

سایر بخش‌های فضای خود را از آسیب رنگ محافظت کنید

گاهی قصد رنگ‌آمیزی کف را بدون رنگ‌آمیزی دیوار دارید یا گاهی قصد رنگ‌آمیزی دیوار را بدون رنگ‌آمیزی کف دارید؛ بنابراین، محافظت از بخشی که قصد رنگ‌آمیزی آن را ندارید، واجب است. چرا؟ چون، اگر رنگ بر روی آن بریزد، آسیب می‌بیند. اکنون، چگونه محافظت کنیم؟ آسان است.

یک نوار چسب پهن به همراه پلاستیک‌های ضخیم بیاورید. اگر قصد رنگ‌آمیزی کف را دارید، دیوار را با پلاستیک بپوشانید؛ سپس، لبه‌های آن را با نوار چسب پهن مهار کنید. اگر قصد رنگ‌آمیزی دیوار را دارید، کف را با پلاستیک بپوشانید؛ سپس، لبه‌های آن را با نوار چسب مهار کنید. حواستان باشد که لبه‌ها را با دقت بپوشانید؛ چون، مرز میان کف و دیوار مهم‌ترین بخش در محافظت است.

شما می‌توانید دوغاب را نیز از گزند رنگ محافظت کنید؛ اما، دشوار است. روش جایگزین این است که دوغاب‌کاری را پس از آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک انجام دهید که ترمیم شود. در نهایت، نوار چسب‌ها را از لبه‌ها جدا کنید که نتیجه‌ی نهایی را مشاهده کنید. اگر با دقت محافظت کرده باشید، خطوطی صاف در لبه‌ها خواهید داشت.

محل رنگ‌آمیزی را نظافت کنید

رنگ بر روی کثیفی نمی‌چسبد؛ بنابراین، مهم‌ترین قدم شما در مرحله‌ی آماده‌سازی پیش از آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک همین قدم است. شما باید با دقت محل رنگ‌آمیزی را نظافت کنید. چگونه؟ یک سطل آب را با ماده‌ای پاک‌کننده ترکیب کنید. صابون یک ماده‌ی پاک‌کننده‌ی ساده است که با آب ترکیب می‌شود.

نصف فنجان صابون را در یک سطل آب حل کنید؛ سپس، آن را بر روی محل رنگ‌آمیزی بپاشید. شاید مجبور به استفاده از پاک‌کننده‌های قوی‌تر برای انواع خاص کثیفی‌ها شوید؛ مثلاً، آمونیاک.

در ادامه، با یک فرچه‌ی تمیز سطح خیس را مالش دهید که همه‌ی کثیفی‌ها را رفع کنید. حرکت‌های دایره‌ای بهترین روش برای پاکسازی لکه‌های عمیق است؛ بنابراین، از این روش استفاده کنید. در نهایت، با آب سطح کاشی و سرامیک را بشویید که تمیز شود؛ سپس، صبر کنید که خشک شود.

آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک

محل رنگ‌آمیزی را سنباده‌زنی کنید

سنباده‌زنی قدم قابل حذف شماست؛ اما، برای افزایش طول عمر رنگ بر روی کاشی و سرامیک لازم است. اگر در دسته‌ی افرادی هستید که چند وقت یک بار رنگ کاشی و سرامیک خود را تغییر می‌دهید، این قدم قابل چشم‌پوشی است؛ اما، اگر در دسته‌ی افرادی هستید که یک بار برای طولانی‌مدت رنگ کاشی و سرامیک خود را تغییر می‌دهید، این قدم مهم است.

یک سنباده‌ی دستی یا سنباده‌ی برقی بیاورید؛ سپس، کار را شروع کنید. تهیه‌ی سنباده‌ی دستی آسان است؛ اما، سنباده‌زنی با آن طاقت‌فرساست. تهیه‌ی سنباده‌ی برقی دشوار است؛ اما، سنباده‌زنی با آن مانند آب خوردن است. چرا تهیه‌ی سنباده‌ی برقی دشوار است؟ چون، هزینه‌ی بسیار زیادی را به همراه دارد؛

سنباده‌زنی را با کاغذ سنباده‌ی ۱۸۰-۲۰۰ انجام دهید که کاشی و سرامیک را به خوبی سنباده‌کاری کنید؛ سپس، ذرات گرد را با آب بشویید و خشک کنید. سنباده‌کاری سطح کاشی و سرامیک شما را مسطح می‌کند؛ بنابراین، نتیجه‌ی نهایی رنگ‌آمیزی بسیار زیبا خواهد بود؛ کافیست، طبق دستورالعمل اجرا کنید.

پرایمر را بر روی کاشی و سرامیک اعمال کنید

شما برای بهبود چسبندگی رنگ بر روی کاشی و سرامیک باید از پرایمر استفاده کنید؛ بنابراین، در مرحله‌ی آماده‌سازی پیش از آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک آن را بر روی کاشی و سرامیک خود اعمال کنید. چگونه؟ پرایمر مانند رنگ اجرا می‌شود؛ بنابراین، غلتک رنگ خود را به پرایمر آغشته کنید و بر روی محل رنگ‌آمیزی بمالید.

سعی کنید که حرکت‌های یکنواخت داشته باشید؛ مثلاً، بالا به پایین رنگ کنید. همپوشانی میان لایه‌ها را نیز فراموش نکنید. همپوشانی باعث پوشش بهتر سطح از پرایمر می‌شود؛ بنابراین، نقطه‌ای جا نمی‌ماند. ۲-۴ ساعت زمان برای خشک شدن پرایمر بر روی کاشی و سرامیک کافی است؛ سپس، لایه‌ی دوم را در صورت نیاز اعمال کنید که کار شما در مرحله‌ی آماده‌سازی تمام شود.

آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک

مرحله‌ی آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک شامل همه‌ی اقداماتی است که حین رنگ آمیزی کاشی و سرامیک باید انجام شود. قدم‌های این مرحله شامل سنباده‌زنی پرایمر سطح کاشی و سرامیک، رنگ‌آمیزی سطح کاشی و سرامیک، نظافت محل رنگ‌آمیزی، اعمال جلادهنده بر روی محل رنگ‌آمیزی است.

پرایمر سطح کاشی و سرامیک را سنباده بزنید

بله! شما در مرحله‌ی آماده‌سازی با سنباده‌زنی آشنا شدید؛ اما، در مرحله‌ی رنگ‌آمیزی نیز با آن درگیر هستید. شما باید سطح مسطحی را برای اعمال رنگ ایجاد کنید؛ بنابراین، اولین قدم شما در این مرحله سنباده‌زنی است. در حقیقت، شما پرایمر را سنباده‌زنی می‌کنید که صاف شود. حواستان باشد که این قدم را پس از خشک شدن پرایمر انجام دهید.

رنگ را بر روی کاشی و سرامیک اعمال کنید

بهترین روش اعمال رنگ بر روی کاشی و سرامیک استفاده از غلتک است؛ بنابراین، تهیه‌ی غلتک به همراه سطل مخصوص آن در مرحله‌ی آماده‌سازی واجب است. اکنون، زمان اعمال آن فرا رسیده است؛ کافیست، رنگ را داخل سطح مخصوص بریزید که پخش شود؛ سپس، غلتک را داخل سطل مخصوص بچرخانید که رنگ را به خود بگیرد.

حرکت‌های یکنواخت انجام دهید؛ مثلاً، از بالا به پایین غلتک را بر روی دیوار بکشید. همپوشانی را فراموش نکنید. در نهایت، حدود ۶ ساعت زمان برای خشک شدن لایه‌ی اول رنگ کافیست؛ سپس، کمی سنباده‌زنی کنید. در ادامه، لایه‌ی دوم رنگ را اعمال کنید. هنگامی که کار رنگ‌آمیزی شما تمام شد، ۲۴-۴۸ ساعت صبر کنید که لایه‌های رنگ خشک شود.

رنگ آمیزی کاشی و سرامیک

محل رنگ‌آمیزی را نظافت کنید

اکنون، یک سطل آب و صابون بیاورید که سطح رنگ‌آمیزی شده‌ی خود را برق بیندازید. لکه‌های رنگ ناخواسته بر روی سطوح دیگر را تمیز کنید؛ سپس، روکش‌های محافظت را از سطوح دیگر حذف کنید. اکنون، نوار چسب‌های پهن را از لبه‌ها جدا کنید که جلوه‌ی نهایی کار خود را بسنجید. شما موفق شدید!

جلادهنده را بر روی کاشی و سرامیک بمالید

این یک مرحله‌ی انتخابی است؛ اما، طول عمر مفید رنگ بر روی کاشی و سرامیک را افزایش می‌دهد؛ بنابراین، اگر تمایل دارید، جلادهنده را نیز اعمال کنید. روکش پلی‌اورتان مناسب‌ترین پوشش محافظتی برای رنگ شماست. شما می‌توانید دو لایه از آن را بر روی رنگ کاشی و سرامیک اعمال کنید که خاصیت ضد آب را به آن ببخشید.

سخن آخر …

در این مطلب، به آموزش رنگ آمیزی کاشی و سرامیک پرداختیم. ابتدا، مرحله‌ی آماده‌سازی را بررسی کردیم؛ سپس، مرحله‌ی آموزش را شرح دادیم. نکته‌ی مهم این است که رنگ کردن کاشی و سرامیک ابزارهای مناسب می‌خواهد که تهیه‌ی آنها هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد؛ بنابراین، بهترین روش این است که از ابزارهای یک متخصص به همراه مهارتش استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا