دسته‌بندی نشده

آموزش تربیت و نگهداری گربه در منزل

مراقبت از گربه ها – چگونه گربه ها را تربیت کنیم؟

برای اینکه همه بدانیم چجور رفتاری با گربه ها داشته باشیم و اگر قصد مراقبت از یکی از آنها را داشتیم، چه چیزهایی را باید رعایت کنیم، میخواهیم چند روز آموزش نگهداری از بچه گربه ها را با هم در گردالی بگذرانیم. همانطور که میدانید، تیم گردالی چند روز است که سرپرستی یک بچه گربه خیابانی را به عهده گرفته، و این فرصت خوبی است تا تجربیاتمان را با شما نیز در میان بگذاریم. حتی اگر در حال حاضر قصد نگهداری از یک گربه را نداشته باشید، این اطلاعات تا آخر عمر می تواند در شرایط مختلف برایتان مفید باشد.

برای آشنایی از نگهداری گربه و بچه گربه در منزل با این بخش از دلگرم همراه باشید.

مراقبت از گربه ها – چگونه گربه ها را تربیت کنیم؟

وسایل مورد نیاز برای نگهداری از بچه گربه

شما باید برای بچه گربه نوزاد خود وسایل خاصی را تهیه کنید که که در پایین به آنها اشاره شده است :

مهم ترین وسیله ای که شما باید برای بچه گربه خود تهیه کنید جای خواب است . بچه گربه های نوزاد مدت زیادی را به خوابیدن اختصاص می دهند ، بنابراین شما باید برای آنها جای خوابی راحت و گرم فراهم کنید.اتاقی که جای خواب را در آن قرار می دهید باید گرم باشد زیرا بچه گربه های نوزاد نمی توانند سرما را تحمل کنند.

دیگر لوازمی که بچه گربه ها به آنها نیاز دارند اینها هستند :

 1. پتو و حوله برای گرم نگه داشتن بچه گربه
 2. غذای مخصوص بچه گربه
 3. اسباب بازی های نرم

بعد از گذشت چند هفته بچه گربه شما این موارد هم احتیاج خواهد داشت :

 1. ظرف خاک
 2. خاک گربه
 3. ظرف آب و غذا
 4. اسباب بازی

سلامت بچه گربه

شما باید بچه گربه تان را به صورت منظم نزد دامپزشک ببرید . دامپزشک بچه گربه شما را معاینه می کند تا مطمئن شود دارای بیماری و یا انگل نیست . یک بچه گربه نوزاد تا سن ۸ تا ۹ هفتگی به واکسن نیاز ندارد .

روشهای نگهداری گربه

روش نگهداری از بچه گربه ها در ۳ هفته اول تولد

غذا دادن به بچه گربه

در صورتی که مادر بچه گربه ها در کنار آنها حضور دارد شما نباید به آنها غذای بدهید ، ولی اگر مادر آنها در جای دیگری باشد مسئولیت غذا دادن به بچه را باید شما بر عهده بگیرید .برای بچه گربه خود KMR ( جایگزین شیر مخصوص حیوانات خانگی ) تهیه کنید و با توجه به راهنمایی موجود بر روی جلد محصول آن را به پت خود بدهید . غذای مخصوص بچه گربه ها با غذای گربه ها بالغ تفاوت دارد زیرا فرمول آن دارای مقدار زیادی چربی و پروتئین است .

غذای استفاده شده باید به آسانی هضم شود و دارای مواد مغذی بسیاری باشد . توصیه می شود به بچه گربه تان غذای مرطوب بدهید زیرا هضم آن آسان تر است . بچه گربه های نوزاد تا سن ۸ هفتگی قادر به خوردن غذای خشک نیستند .به بچه گربه خود ۱۰ تا ۱۲ بار در ۲۴ ساعت و یا هر دو ساعت یکبار غذا دهید . به بچه گربه شیر گاو ندهید زیرا موجب اسهال و سوءهاضمه می شود .دندان های بچه گربه از ۲ هفتگی به بعد شروع به رشد می کنند . شما می توانید از ۳ هفتگی به او آموزش دهید که چگونه در ظرف غذا بخورد .

دفع

 • بچه گربه های نوزاد بدون کمک شما یا مادرشان قادر به انجام عمل دفع نیستند
 • مادر بچه گربه ها با لیسیدن مقعد آنها به مدفوع کردنشان کمک می کند . شما باید با استفاده از یک پارچه مرطوب شکم و مقعد بچه گربه را مالش دهید تا بتوانند مدفوع کنند
 • بچه گربه نوزاد قادر به استفاده از ظرف خاک نیست و شما باید پس از ادرار کردن او زمین را تمیز کنید .

بازی و فعالیت

 1. هفته های اول برای کنترل رفتار بچه گربه تان بهترین موقع است . در صورتی که گربه در کنار مادر و خواهر و برادرانش باشد با آنها بازی کرده و یاد می گیرد چگونه اجتماعی رفتار کند.
 2. در صورتی که بچه گربه شما تنهاست شما باید ساعاتی از روز را به در آغوش گرفتن و نوازش کردن او اختصاص دهید تا به شما علاقه مند شود .
 3. بچه گربه از ۲ تا ۳ هفتگی می تواند بایستد و راه برود و از ۳ تا ۴ هفتگی شروع به بازی می کند .
سن و دستشویی بچه گربه

برای تولت کردنش حتما باید برایش یک جعبه پر از شن و ماسه یا خاک فراهم کنید. روزی چند بار، هر وقت احساس کردید دستشویی دارد(مثلا هر وقت آلت تناسلیش را لیس میزند یا مثلا یک ساعت بعد از غذا) در جعبه قرار دهید تا کارش را انجام دهد.

بعد از یک هفته خودش ییاد میگیرد. حدودا هر 3 یا 4 روز یکبار باید خاک را عوض کنید. اگر خاک آلوده باشد گربه دفع را انجام نمیدهد یا در گوشه اتاق اینکار را انجام میدهد.

نگران بهداشت نباشید. تنها بیماری مهمی که از طریق مدفوع گربه انتقال پیدا میکند. توکسوپلاسموز هست که از طریق خوردن مدفوع گربه انتقال میابد نه نوازششان، پس احتمال بیماری انسان تقریبا صفرهست.
ولی بهتر هست در سن 6 ماهگی واکسن توکسوپلاسموز تزریق شود تا خیالتان آسوده گردد.

چند روش برای تعیین سن

اگر گربه شما تا بحال در خانه ادرار و مدفوع نکرده است به این معنیست که سنش کمتر از 2 هفته است. چون گربه ها تا دو هفته اول زندگی قادر به ادرار و مدفوع کردن نیستند.
پس در دو هفته اول این امر بسیار مهم است که وقتی بچه گربه ای را دستی بزرگ میکنیم، غذا دادن تنها کافی نیست و باید ناحیه تناسلی و ناحیه خلفی بدن با پارچه نرم و مرطوب ماساژ بدهیم تا ادرار کردن و مدفوع کردن تحریک شود.

گربه ها اولین بار در سن 4-3 هفتگی غذای جامد را میخورند. پس اگر گربه شما مثلا کمی گوشت چرخ کرده یا تن ماهی را مزه کرد (به جز شیر که غذای روزانه هست) سنشدر این حدود هست
بچه گربه ها در 3 هفتگی شروع به بازی کردن می کنند، پس اگه گربه تان مثلا با نخ کاموا یا یه چیز دیگری مثل توپ علاقه به بازی کردن نشان داد تقریبا در این سن میباشد.

شستن بچه گربه

گربه ها اصولا حیوانات بسیار تمیز و وسواسی هستند و یک گربه ی بالغ ساعت ها از وقت بیکاری خود را صرف لیسیدن و تمیز کردن خود می کند. (گربه ی خانگی و محبوبتان با لیسیدن بلافاصله ی جای تماس دست یا لب های شما ممکن است توی ذوقتان بزند این برای این است که هیچ بوی بیگانه ای را روی موهایشان تحمل نمی کنند

)این اخلاق و وسواس از ابتدا در ذات گربه ها وجود دارد و از آن جایی که بچه گربه های کوچک در هنگام دستشویی کردن تعادل ندارند یا ممکن است دچار اسهال مختصری که در سنین پایین خیلی رایج است باشند) .معمولا خودشان و اگر چند تا در کنار هم باشند همدیگر را کثیف می کنند و باز به خاطر همان عدم تعادل نوزادی قادر به لیسیدن خود نیستند.گربه های ماده به طور مداوم بچه ها را می لیسند و تمیز می کنند اما بچه گربه های بی مادر از این نعمت محرومند و از کثیف شدن خود به شدت عصبی می شوند.( اگر سالم و هوشیار باشند )بنابراین اگر شما چند بچه گربه ی خیلی کوچک را در یک جعبه ی بزرگ نگه دارید هم در حالگرسنگی و هم در مواقعی که یکی از آن ها دستشویی کرده است جیغ و فریادشان بلند می شود. شستن بچه گربه ای که هنوز آن قدر کوچک است که قادر به لیسیدن خود نیست کاری ضروری اما بسیار دقیق و حساس است.

در محیط گرم و با آب گرم ( لازم به توضیح نیست که نه داغ و نه سرد) با شامپو بچه ی خارجی بچه گربه را بشویید .بهترین حالت همکاری دو نفر است . یک نفر بچه گربه را در دست بگیرد و دیگری با شلنگ یا زیر شیر و با درست کردن کف او را بشوید. دقت کنید کف یا آب به چشمها و گوشها وارد نشود. کف را کاملا از پوست و مویش بشویید و در حوله ی نرم به آرامی ماساژ دهید.

موی گربه آب زیادی به خود می گیرد بنابراین خشک کردن با حرارت ملایم سشوار ضروری است. (مواضب گوشها و چشمها باشید) بعد از خشک شدن با یک شانه ی نرم و کوچک موها را از هم جدا و پف بدهید.فراموش نکنید که کل این جریان به هیچ وجه مطلوب بچه گربه نیست اما در نهایت باعث آرامشش می شود و در اولین سنی که قدرت بدنش اجازه ی این استبداد را به شما ندهد آن را متوقف خواهد کرد و البته اگر از خانه بیرون نرود یک گربه ی بالغ به هیچ وجه احتیاج به حمام ندارد.

بسته شدن چشم بچه گربه

گربه های مادر چشم بچه ها را تمیز میکنند و آب دهان گربه مادر دارای مایع ضد عفونی کننده هست که با عث میشود چشم بچه گربه در اثر رفتن میکروب به داخل چشم عفونت نکند . حالا که شما وظیفه مادر بچه گربه را به عهده دارید شما هم باید چشم او را تمیز کنید .در اولین فرصت نزد دکتر بروید تا قطره چشم را در چشم گربه بریزد تا آن زمان میتوانید چشمانش را با چای خنک شستشو دهید. با یک سرنگ مقداری از چای خنک شده را داخل چشم بریزید . چای خنک عفونت را از بین میبرد و بعد از یک روز چشمش باز میشود.

واکسن بچه گربه

شما می توانید از سن یک ماه و نیم بچه گربتان برای اولین واکسن سالانه ان یعنی آر.سی.پی اقدام کنید و واکسن هاری آن را نیز 15 روز بعد از آن بزنید که حتما به یکی از کلینیک های تهران مراجعه نمایید.تا در همین بین نیز قرص های انگل را برای بچه گربه شما تجویز کنند.

پیشنهاد می شود تا قبل از زمان واکسیناسیون اولیه و حتی دو دوز نشدن آن با گربه های بالغ و به خصوص گربه های بیرون در تماس نباشد تا ایمنی بدن آن به بالاترین حد برسد و در مقابل بیماریها مقاوم گردد. بهترین پیشنهاد برای سال اول نیز سه دوز واکسن است که در سال های بعد به یک واکسن تقلیل پیدا خواهد نمود.برای حمام آن نیز خیلی سخت نگیرید.گربه اصولا حیوان تمیزی است. چنانچه هم الان که بچه است می خواهید ان را حمام کنید بهتر است از شامپوهای خشک و پودری استفاده نمایید و نیازی ه به اب ندارند و کاملا تمیز کننیده هستند .

روشهای نگهداری گربه

این مطلب را برای کسانی نوشتم که گربۀ‌ شان در جایی غیر از ظرف مخصوص مدفوع و ادرار می‌کند. گربه‌ تان را تعقیب کنید یا از یک دوربین فیلمبرداری استفاده کنید تا محل دفع گربه را شناسایی کنید. آن محل بهترین جا برای قرار دادن ظرف خاک جدید گربۀ‌ تان خواهد بود چون خودش آنجا را انتخاب کرده!

شست‌و‌شو و پاکسازی

گربه‌ها حس بویایی قوی دارند، پس محل نامناسبی را گربه آنجا ادرار و مدفوع کرده باید چند بار شسته شود. ابتدا با آب محل را چند بار بشورید. از صابون و مواد شستشو با بوی نعنا و بوهای تند استفاده نکنید.اگر پارچه یا فرش است می‌توانید از سودای گاز دار استفاده کنید تا حباب های سودا کاملاً بو را از تار و پود فرش از بین ببرند. سپس با دستمال و پارچه محل را خوب خشک کنید و از یک اسپری خشبو‌کننده در آن محل استفاده کنید.

· محلی نامناسبی که گربه در آنجا ادرار یا مدفوع کرده است را با پلاستیک ضخیم بزرگ یا فویل الومینیومی بپوشانید. با تغییر جنس محل و پوشاندن آن با پلاستیک علاقه گربه به آن محل کم می‌شود.

مراقبت از Cat

نکاتی درمورد ظرف خاک گربه

ظرف خاک باید 1.5 برابر طول بدن گربه (از سر تا انتهای دم) باشد. گربه ها ظرف کوچک را دوست ندارند. بیشتر گربه ها ظرف خاک سر باز( بدون سقف) را ترجیح می‌دهند. برای گربه های پیر و مبتلا به آرتروز وبچه گربه ها از ظرف خاک با لبه کوتاه استفاده کنید.
بعضی گربه ها خاک عمیق و برخی خاک کم عمق را می‌پسندند. از مقدار خاکی که می‌کنند می‌توانید بفهمید که چه عمقی را دوست دارد. اگر تا ته ظرف خاک را می‌کند پس خاک پر عمق دوست داردو بلعکس. به طور کلی عمق 3 سانتی‌متر مناسب خواهد بود.

ظرف خاک باید در مکانی خلوت و کم رفت و آمد باشد و از محل ظرف غذایش دور باشد.
شستشوی هفتگی ظرف دفع فضولات با آب خیلی داغ، آلودگی و بو را از بین می‌برد. فقط از یک ضد‌عفونی کنندۀ ملایم و بی‌بو استفاده کنید.

ته ظرف در اثر چنگ زدن گربه خراش پیدا می‌کند و این خراشها بو و آلودگی را در خود نگاه می‌دارند. پس بهتر است هر چند وقت یکبار ظرف خاک جدیدی تهیه کنیدو جایگزین ظرف قدیمی نمایید.
در ظرف باید از بستری استفاده کنید که خود گربه ترجیح می‌دهد. خاک، چوب و کاغذ، کریستال و پارچه از انواع بسترهایی است که برای گربه ها استفاده می‌شود.

گربه ها علاقۀ بیشتری به خاکهای بی‌بو و نرم دارند. خاکهایی که چسبنده هستند و گلوله می‌شوند مناسب نیستد چون هم بو را در خود نگاه می‌دارند و هم به موی گربه می‌چسبد و به جاهای دیگر خانه منتقل می‌شوند. گربه ها خاک‌های درخشنده را ترجیح می‌دهند. شما می‌توانید برای ایجاد درخشندگی کف ظرف خاک را با سلفون بپوشانید و روی آن خاک مخصوص را بریزید.

بهتر است هر روز یا یک روز در میان کل بستر ظرف دفع گربه را عوض کنید. قسمتهای کثیف شده و گلوله شده باید چند بار در روز برداشته شود تا خاک بو نگیرد.

زیر ظرف دفع گربه اصلا از ریزاندازهای پلاستیکی و بودار استفاده نکنید. گربۀها معمولا از بوی این پلاستیک ها بیزار اند و در انجا دیگر دفع نمیکنند.
اگر تعداد گربه های خانه زیاد است باید ظرفهای بیشتری در خانه بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا