دسته‌بندی نشده

آلا داغ لار : باورنکردنی ترین کوه های رنگی در استان زنجان !

کوه های رنگی زنجان کجاست؟

زنجان شهری است که از دریاچه ها، جنگل ها، چشمه های مختلف، غارها، دره ها و جاذبه های تاریخی مثل مساجد، دودکش جن ها و … را درون خود جای داده است. زمانی که به این شهر سفر می کنید بدون شک جاهای دیدنی بسیار زیادی را برای گشت و گذار پیش روی خواهید داشت.

تاریخچه کوه های رنگی زنجان

شهر ماهنشان از مواد معدنی سرشار است که وجود همین مواد معدنی باعث شده است که تعداد زیادی کارخانه در این مکان احداث شوند که فعالیت های معدنی را انجام می دهند. به گفته برخی از کارشناسان به وجود آمدن این کوه های رنگی به 15 میلیون سال قبل بر می گردد.

هنگام به وجود آمدن کوه ها و حوضچه های قاره ای در این منطقه رسوبات آهنی وجود داشته که تغییر یافتن املاح در رنگ رسوب های موجود باعث به وجود آمدن تپه های رنگی زنجان شده است. یعنی هر کدام از رنگ های این تپه نشان دهنده ماده ای معدنی است. رنگ سبز نشان می دهد که مس در این خاک وجود دارد و به دلیل کربناته شدن به رنگ سبز مشاهده می شود. رنگ قرمز نشان دهنده شرایط اکسیدان و ازدیاد اکسیژن است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این جاذبه طبیعی که در زنجان قرار دارد تقریبا نزدیک به شهر تبریز است و در شهرستان ماهنشان جای گرفته اند. بلند ترین تپه موجود در این منطقه کوه بلقیس است که 3300 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و وسعت آن حدود 70 کیلومتر می شود. بعضی از روایت هایی که وجود دارد حاکی از این است، به دلیل اینکه مادها در این منطقه استقرار یافته اند اسم ماد نشان را برای این محل انتخاب کرده اند که با گذشت زمان به ماهنشان تغییر پیدا کرده است.

کوههای آلاداغلار زنجان

مادها در مدت زمان طولانی در 15 کیلومتری از ماهنشان زندگی کرده اند و اثرهایی مل قلعه بهستان، ستی قلعه و … را از دوران حکومت ساسانیان می توان مشاهده کرد. آلا به زبان ترکی به معنای رنگارنگ و داغ هم به معنی کوه است. مسافرهایی که از این مسیر عبور می کنند می توانند کوه هایی را مشاهده نمایید که انگار با دست نقاشی شده اند.

روی تپه های آلا داغ لار می توان کوه هایی به رنگ قرمز، قهوه ای، سبز، نارنجی، زرد و سفید را مشاهده کرد. این کوه ها به دلیل رنگی بودن مخصوصا رنگ های مسی و زرد در شرایطی که نور کافی در این منطقه وجود دارد برای عکاسی لوکیشن بسیار مناسبی هستند. این مکان به ثبت جهانی رسیده است و چندین مکان دیگر هم در کشورهای مختلف مانند کوه های رنگی زنجان وجود دارند.

گاهی اوقات در بین این کوه ها آبراه هایی جریان پیدا می کند که با تابیدن نور خورشید می توان انعکاس کوه ها را در آب مشاهده کرد. اگر قرار است شب هنگام راهی سفر به سوی زنجان شوید بهتر است از قطار استفاده نمایید و در طول مسیر با استفاده از تخت هایی که در کابین قرار دارد به استراحت بپردازید، از این رو می توانید بلیط قطار زنجان را خریداری نمایید و سفر خود را به این مقصد پر از جاذبه های تاریخی شروع نمایید.

مردمی که در این منطقه ساکن هستند از دیرباز تا کنون شاهد زیبایی های منحصر به فرد این کوه ها بوده اند که کوه های رنگی زنجان از عوامل تاثیر گذار بر روی فرهنگ و سنت آن ها بوده است. یکی از سنت هایی که مردمان این منطقه انجام می دانند این بود که قبل از رسیدن فصل بهار خانه های خود را با این خاک های رنگی تزئین می کردند.

این کارها را بیشتر خانم های خانه دار انجام می دادند و بیشتر از رنگ قرمز که رنگی بسیار شاد و نشاط آور است استفاده می کردند. برای اینکار خاک را با آب مخلوط می کردند و روی دیوارهای خانه لایه ای از این خاک را قرار می دادند. امروزه هم می توان افرای را مشاهده کرد که این سنت ها را انجام می دهند و خانه های مختلفی وجود دارد که اثر این رنگ کاری ها را بر روی دیوار خود دارند.

آلاداغلار استان زنجان

تپه های آلا داغ لار و جاذبه های این منطقه از زیبایی منحصر به فردی برخوردار هستند، اما متاسفانه برای بیشتر گردشگران خارجی و ایرانی مکانی ناشناخته هستند و به علت نبود امکانات لازم مسافران از رفتن به این مناطق خودداری می کنند. شما می توانید برای رفتن به این منطقه و بازدید از کوه ها در اقامتگاه های نزدیک این تپه ها بمانید و در زمان مناسب راهی بازدید از این جاذبه های طبیعی شوید.

شرایط بازدید از کوه های رنگی زنجان

برای رفتن به هر مکانی باید شرایط و فرهنگ گردشگری در آن منطقه را به خوبی بلد باشید. توجه داشته باشید کوه ها یکی از پدیده های طبیعی به شمار می روند، از این رو زمانی که به این مناطق می روید سعی کنید به مناطق اطراف آن آسیبی وارد نکنید.

آدرس و مسیر دسترسی

تپه های آلا داغ لار همان طور که گفته شد در اتوبان زنجان میانه قرار دارد و در 25 کیلومتری از تبریز هم می توان آن ها را مشاهده کرد. این کوه ها در ماهنشان قرار دارند و یکی از جاذبه های زیبای ایران به شمارمی روند. اگر قصد دارید برای بازدید به این مناطق بروید می توانید از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده نمایید و مسیر خود را در اتوبان میانه زنجان در پیش بگیرید.

کوه رنگی

از طرفی هستند افراد دیگری که هنگام سفر ترجیح می دهند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایند، چرا که دغدغه این را ندارند که ماشین در وسط راه ممکن است خراب شود یا اینکه هنگام رسیدن به مقصد جایی برای پارک ماشین نباشد. از این رو می توانید بلیط اتوبوس زنجان را خریداری نمایید و خود را به زنجان برسانید، زمانی که به پیایانه رسیدید با استفاده از تاکسی هایی که در آن جا قرار دارند می توانید راهی کوه های رنگی شوید.

منبع : مستر بلیط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا