آشنایی با مشخصات و شرایط نگهداری گل بوسه داغ_659d474065c28.webp
آشنایی با مشخصات و شرایط نگهداری گل بوسه داغ_659d474065c28.webp

آشنایی با مشخصات و شرایط نگهداری گل بوسه داغ

سرفصل های این مقاله

معرفی گل لب، گل بوس یا گل لب های داغ

این گیاه عجیب و غریب ممکن است به نظر کار نرم افزار ویرایش عکس باشد اما می توان به شما اطمینان داد که این لبهای بوسه مانند طبیعی هستند. گل لب شتری گیاهی منحصر به فرد و فوق العاده ایست که دارای گلهای بی اهمیت ولی براکته هایی خیره کننده افسانه ای می باشد. بنابراین اگر شما می خواهید یک بوسه بر روی مادر طبیعت بگذارید، یک گل لب داغ را پیدا کنید.
این گیاه خواص دارویی هم دارد و برای درمان سرفه، بثورات پوستی و درمان تنگی نفس استفاده می‌شود.

  • نام فارسی: گل لب
  • خاستگاه: آمریکای مرکزی و جنوبی ، کاستاریکا ، کلمبیا ،کاستاریکا ، پاناما
  • نام انگلیسی: hot lips
  • نام علمی: Psychotria elata
  • خانواده: Rubiaceae
  • نامهای دیگر: گل لبی ، گل بوس ، Hot Lips ، Hot Lips Plants ، Flower Lips ، Hooker’s Lips ، Mick Jagger’s Lips

معرفی گل لب

مشخصات گل بوس یا لب شتری

گل لب با نام علمی “Psychotria elata” یک درخت استوایی است که در جنگل های بارانی کشورهای مرکزی و جنوبی آمریکا مانند کلمبیا، کاستاریکا، پاناما و اکوادور یافت می شود. این گیاه به شکل فعلی خود به منظور جذب گرده گرها از جمله پرندگان و پروانه ها تکامل یافته است. این گل فوق العاده متاسفانه به علت جنگل زدایی کنترل نشده در کشورهای بومی خود در معرض خطر قرار گرفته است.

این گیاه به دلیل گل های بوسه مانند آن به خصوص در اینترنت بسیار معروف است. گلهای قرمز خیره کننده آن قبل از رشد کامل به رنگ سفید می باشد و به تدریج به رنگ قرمز در می آیند. گل بوسه گیاهی رطوبت دوست می باشد ولی با آب و هوای معتدل نیز سازگار می باشد. شرایط رشد گل لب های داغ بسیار دشوار است و شرایط کشت بسیار ویژه ای دارد.

این گیاه در آمریکای مرکزی مخصوص هدیه دادن می باشد. این گل همچنین بین عشاق طرفداران بسیاری دارد بخصوص در روز ولنتاین عشاق سعی می کنند شاخه ای از این گل بوسه مانند را که بی مناسبت این روز نیست به یکدیگر هدیه بدهند.

مشخصات گل بوس یا لب شتری

شرایط رشد و کشت گل لب

در شرایط طبیعی گل لب در خاکی مرغوب و مرطوب که بستر آنرا برگ درختان تشکیل می دهد رشد میکند. همچنین نور مورد نیاز آن نور غیر مستقیم خورشید است که بوسیله درختان از آن محافظت می شود. برای نگهداری و پرورش گل لبی در شرایط بیرون از طبیعت و یا گلخانه ای باید محیطی گرم با رطوبت بالا و محافظت شده از نور مستقیم خورشید را فراهم کرد.

از آنجا که اکثر خاکهای گلدانی موجود قابلیت زهکشی مناسب و نگهداری رطوبت را ندارند بهتر است قبل از کاشت از کمی ورمیکیولیت و پیت ماس در مخلوط خاکی و بستر کشت خود استفاده کنید. درجه حرارت مناسب برای پرورش گلهای آتشین حدود ℃21 سانتیگراد می باشد. همچنین محل قرار گیری این گیاه باید دارای رطوبتی معادل %60 و دور از نور غیر مستقیم خورشید باشد.

separator line

منبع : نازبو

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: