آشنایی با مزایای درمانی قرص دیو تترابنازین

اطلاعات دارویی قرص دیو تترابنازین

دیو تترابنازین (Deutetrabenazine) برای درمان حرکات ناگهانی عضلانی در بیماری‌هایی مانند هانتینگتون استفاده می‌شود. تصور می‌شود که این دارو با کاهش مقدار مواد طبیعی خاصی (مانند دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین) در مغز که بر اعصاب و عضلات شما تاثیر می‌گذارند، کار می‎کند.

مقدار و روش درست مصرف داروی دیو تترابنازین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی دیو تترابنازین از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ این دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. قرص را با مقداری آب قورت دهید.

سعی کنید دوزهای داروی دیو تترابنازین را در همان زمان هر روز و سر یک ساعت منظم (همراه با غذا) مصرف کنید.

اگر فراموش کردید که دوز روزانه دیو تترابنازین خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

اگر بعد از مصرف قرص دیو تترابنازین هیچ بهبودی در شما دیده نشد، به پزشک خود اطلاع دهید.

Deutetrabenazine

موارد منع مصرف داروی دیو تترابنازین

 • به تاریخ انقضای دیو تترابنازین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز دیو تترابنازین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی دیو تترابنازین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف دیو تترابنازین در دوران بارداری و شیردهی

این دارو در دوران بارداری و شیردهی، باید با مشورت پزشک مصرف شود.

تاثیر مصرف دیو تترابنازین بر رانندگی

دیو تترابنازین ممکن است باعث خواب آلودگی شود و در هشیاری و عملکرد شما در رانندگی تاثیر منفی ایجاد کند، اگر این علائم را داشتید از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخلات دارویی دیو تترابنازین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی داروها ممکن است با داروی دیو تترابنازین تداخل دارویی داشته باشند، این داروها عبارتند از: رزرپین، والبنازین (valbenazine).

شروع درمان با دیو تترابنازین باید حداقل ۲۰ روز بعد از قطع مصرف رزرپین باشد.

دیو تترابنازین با مهارکننده‌های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می‌کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با این دارو از مهارکننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid)، لینزولید (linezolid) ، متیلن بلو (methylene blue) ، موکلوبماید (moclobemide) ، فنلزین (phenelzine) ، پروکاربازین، رازاگیلین، سلجیلین (selegiline)، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)) استفاده نکنید. اکثر مهار کننده‌های MAO حتی نباید تا ۲ هفته قبل و بعد از شروع استفاده از این دارو ، استفاده شوند.

داروی دیو تترابنازین بسیار شبیه به داروی تترابنازین است، این دو دارو را همراه باهم استفاده نکنید.

قرص

هشدارها درباره مصرف دیو تترابنازین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دیو تترابنازین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که مشکلات کبدی دارید.
 • اگر سرطان سینه دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض مصرف دیو تترابنازین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • خواب آلودگی . سرگیجه
 • خستگی . کم خوابی
 • استفراغ . حالت تهوع

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی دیو تترابنازین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد دیو تترابنازین

دیو تترابنازین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند سفتی و درد عضلانی، ثابت شدن مردمک چشم، عرق کردن، سرگیجه، خواب آلودگی شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی دیو تترابنازین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

دلایل اصلی بیماری هانتینگتون چیست؟ آیا قابل درمان است؟

مفاهیم: بیماری هانتینگتون چیست؟

separator line

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن