دسته‌بندی نشده

آشنایی با زبان گرجی / تاریخچه‌ و الفبای خاص زبان گرجی

زبان گرجی چیست ؟

همانطور که اشاره کردیم زبان گرجی یکی از قدیمی‌ترین زبان‌ها هستش که مردم کشور گرجستان در سال‌های کشمکش کشور خود توانسته‌اند با تلاش بسیار اصالت این زبان را حفظ کنند .

زبان مردم گرجی و زبان رسمی کشور گرجستان است. این زبان جزو ده زبان کهن و قدیمی در جهان است که هنوز تکلم می‌شود.

زبان گرجی یکی از زبان‌های قفقازی (( زبان‌های قفقازی به آن دسته از زبان‌ها گفته می‌شود که در منطقهٔ قفقاز بین دریای سیاه و دریای خزر با آن ارتباط برقرار می‌شود.)) و از خانوادهٔ زبان‌های کارتولی می‌باشد.

این زبان با خط گرجی نوشته می‌شود که یکی از ۱۶ سیستم نوشتاری دنیا است که میتوان گفت در رتبه های سخت نوشتاری زبان های دنیا جای دارد البته نه به‌سختی نوشتن زبان های مثل چینی و کره ای و ژاپنی و هندی ولی در کل مثل زبان انگلیسی همه واژه‌های آن آسان نیست .

با تکیه به کتیبه‌های کشف شده میتوان قدمت زبان گرجی را به صده سال‌ها پیش از میلاد مسیح نام برد . قدیمی‌ترین کتیبهٔ کشف شده از زبان گرجی، نوشته شده به نخستین الفبای گرجی (آسومتاورولی) مربوط به سدهٔ یکم پیش از میلاد مسیح است.

این زبان علاوه بر گرجستان در بخش‌هایی از آذربایجان، شمال شرق ترکیه و در استان اصفهان ایران در شهرهای فریدون‌شهر و بوئین میاندشت و همچنین چند روستای این دو شهرستان تکلم می‌شود.

چرا زبان گرجی را کارتولی می نامند ؟

منطقهٔ شمال غربی قفقاز که شامل زبان‌های قفقازی شمال غربی می‌شود.

منطقهٔ شمال شرقی قفقاز که شامل زبان‌های ناخوداغستانی می‌شود.

منطقهٔ جنوب قفقاز که شامل زبان‌های کارتولی می‌شود.

گروه کارتولی شامل زبان‌های: گرجی، مگرلی، لازی و سوانی است.

زبان گرجی به زبان ادبی و علمی از زبان‌های کارتولی اطلاق می‌شود و زبان رسمی کشور گرجستان می‌باشد.


همچنین بخوانید

آداب و رسوم مردم گرجستان در عید نوروز

کار در گرجستان : بهترین کسب و کار ها در گرجستان کدامند ؟

تاریخچه خط گرجی

خط گرجی یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های نوشتاری جهان است. با استناد به کتاب باستانی «سرگذشت کارتلی»، خط گرجی به وسیلهٔ پارناواز یکم پادشاه گرجستان باستان اختراع شده است.

خط گرجی در گذر زمان تکامل پیدا کرده است و طی سه مرحله با نام های «آسُمْتاوْرولی»، «نوسْخوری» و «مْخِدْرولی» دچار تغییر و تحول شده است و نوع آخر یعنی الفبای «مْخِدْرولی» الفبایی است که مردم گرجستان امروزه از آن استفاد می‌کنند.

یکی از قدیمی‌ترین سنگنبشته‌های گرجی به وسیلهٔ کوربو باستان‌شناس ایتالیایی در فلسطین کشف شده‌است و تاریخ کتابت آن در حدود سال ۴۳۳ میلادی تعیین گردیده‌ است.

و یکی دیگر از قدیمی‌ترین سنگنبشته‌های گرجی بر دیوار کلیسای بولنیسی واقع در جنوب گرجستان وجود دارد و تاریخ کتابت آن به سال ۴۹۲ میلادی تخمین زده شده‌است.

در اکتشافات اخیر در ایالت کاختی گرجستان نیز اشیایی به دست آمده‌است که درحدود ۱ قرن پیش از میلاد مسیح بر روی آن‌ها جملات کوتاهی با الفبای گرجی نوشته شده‌است

الفبای گرجی

الفبای گرجی نتیجهٔ تطور الفبایی است که از قرون وسطی در گرجستان رایج بود. الفبای گرجی دارای ۳۳ حرف است که به صامت و مصوت تقسیم می‌شود. در زبان گرجی ۵ مصوت (ა–ე–ი–ო–უ) و ۲۸ صامت وجود دارد و از چپ به راست نوشته می‌شود.

الفبای زبان گرجی به فارسی
الفبای زبان گرجی

بیشتر بخوانید

جملات و شعرهای عاشقانه به زبان گرجی با ترجمه فارسی

بهترین سوغات گرجستان ؛ صنایع دستی و سوغاتی گرجستان را …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا