اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
آشنایی با روش کاشت و برداشت یونجه_6144810c7a428.jpeg
آشنایی با روش کاشت و برداشت یونجه_6144810c7a428.jpeg

آشنایی با روش کاشت و برداشت یونجه


چگونگی کاشت یونجه


یونجه با نام علمی Medicago sativa مهمترین علوفه در جهان است. در زبان عربی، یونجه به معنی “پدر همه غذاها” است. به دلیل سازگاری و کاربرد چندگانه، در بیش از 70 کشور کشت می شود. از کاشت یونجه می توان برای چرای اسب ها، گوسفند، بزها، خوک ها، مرغها و گاوهای شیری استفاده کرد.

همچنین، می توان آن را به صورت سیلو، کود سبز یا محصول پوششی مورد استفاده قرار داد. انسان نیز می تواند یونجه را مورد استفاده قرار دهد (جوانه ها نه بذر ها). یونجه حاوی مقادیر بسیار زیادی از ویتامین های ضروری مانند K، E، D، B، A و غنی از مواد معدنی است.کاشت یونجه بسیار سود آور است.

خواص دارویی کاشت یونجه

پیشنهاد شده که یونجه دارای خواص دارویی بسیاری برای انسان بوده و به انسان در برابر آرتروز، عفونتهای دستگاه ادراری، نارسایی کلیه، مثانه و پروستات کمک می کند. همچنین، برای کاهش کلسترول به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود.

یونجه می تواند به عنوان قرص یا کپسول مصرف شود. FDA توصیه کرده که کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید از جوانه های خام یونجه استفاده کنند. بسیاری از مردم قرص یونجه و کپسول را به عنوان مکمل غذایی مصرف می کنند.

برخی از محققان معتقدند که یونجه مهمترین محصول جهان است، اما یونجه تولید شده همانند گندم و جو به طور مستقیم توسط انسان مصرف نمی¬شود.اگر کاشت یونجه وجود نداشته باشد، صنعت گوشت و لبنیات متفاوت خواهد بود و به احتمال زیاد کمتر خواهد شد.

کاشت یونجه

گیاه شناسی یونجه

گیاه یونجه، گیاه چند ساله با برگ¬های سه برگچه ای و با گل آبی تا بنفش است. این گیاه متعلق به تیره Fabaceae (تیره نخود و لوبیا) است. یونجه مهمترین علوفه در جهان است. گیاه یونجه منبع طبیعی نیتروژن است، زیرا میزبان باکتری¬های همزیست خاکی در گره های ریشه می باشد که نیتروژن هوا را به خاک منتقل می کند. بنابراین، نتیروژن برای سایر گیاهان نیز در دسترس است.

گیاه یونجه سازگاری بالایی با شرایط آب و هوایی مختلف دارد. یونجه تحمل بالایی را نسبت به خشکی نشان می دهد. این امر می تواند به دلیل سیستم ریشه آن باشد که تا عمق 30-15 فوت (4.5 تا 5 متر) نفوذ کرده و مواد غذایی و آب مورد نیاز خود را بدست می آورد. میانگین طول ریشه 5-4 فوت (1.5-1.2 متر) است. قسمت بالای گیاه نسبت به سیستم ریشه کوتاه تر است. ارتفاع گیاه از 2 تا 4 فوت (60 تا 120 سانتیمتر) است. گیاه یونجه در خاک های دارای زهکشی خوب رشد مناسبی دارد، زیرا خاک های مرطوب باعث توسعه بیماری¬های مختلف می¬شوند.


آماده سازی زمین برای کاشت یونجه


یونجه گیاهی چند ساله است، لذا با زدن شخم عمیق، دیسک و لولر بسترکاشت آماده می شود. خاک های خوب وحاصلخیز با کلسیم کافی برای یونجه مناسب (واکنش خاک 7/5-6/5 = PH ) است.

تناوب زراعی در کاشت یونجه

عمر مفید و اقتصادی یونجه درمواردی ۷-۵ سال است و بعد از برگرداندن یونجه به علت تثبیت ازت در خاک به وسیله ازتوباکترهای ریشه گیاه، کاشت نباتات وجینی بسیار مطلوب است. تناوب توصیه شده سیب زمینی- غلات- یونجه می باشد.

یونجه را می توان در دو فصل پائیز و بهار کشت نمود. کاشت پائیزه برکاشت بهاره ارجحیت دارد. کاشت پائیزه در مناطق سرد، اوائل شهریور ماه و در مناطق سرد معتدل، تا اواسط شهریورماه صورت می گیرد. کشت بهاره: دربهار معمولا بعداز رفع سرمای بهاره از نیمه دوم اردیبهشت ماه الی خردادماه انجام می شود.

برداشت یونجه

عمق و روش کاشت یونجه

عمق کاشت بذر حدود ۲-۱ سانتیمتر است. البته با توجه به نوع خاک، عمق کاشت می تواند تغییر یابد. درخاکهای رسی و سنگین عمق کاشت کمتر و در خاکهای شنی و سبک کمی بیشتر در نظر گرفته می شود. بذرپاشی یونجه به دو طریق صورت می پذیرد: ۱. دستپاش و 2. ماشینهای بذرافشان. از نکات مهم در بذرکاری یونجه، این است که سعی شود بذر بطور یکنواخت درسطح مزرعه پخش شده و به اندازه کافی با خاک پوشیده گردد.

مصرف کودهای شیمیایی برای کاشت یونجه

بر اساس آزمون خاک، میزان کود مورد نیاز و روش مصرف کود شیمیایی در زراعت یونجه تعیین می گردد. بهتر است کودهای شیمیایی فسفر، پتاسیم و برخی از کودهای ریزمغذی قبل از کشت مصرف گردند. با توجه به اینکه یونجه از خانواده لگومینوز بوده و قادر به تثبیت ازت هوا توسط باکتریهای موجود در گره های ریشه می باشد لذا مصرف ۲۵ کیلوگرم ازت خالص در هکتار (هنگام آماده سازی زمین) قبل ازکاشت توصیه می شود ( به منظور افزایش کارآیی جذب ازت هوا توسط این میکروارگانیسم ها حتی المقدور از مصرف کود ازته خودداری گردد). با توجه به اثرات مفید کودهای پتاسیمی بر خصوصیات کمی و کیفی یونجه و برابری نیاز غذایی یونجه به عناصر ازت و پتاسیم، در صورت توصیه کارشناس، مصرف این کود الزامی است. در سال دوم درصورت بروز علایم کمبود عناصر غذایی به منظور بررسی وضعیت تغذیه ای کشت یونجه با مشورت کارشناس تغذیه و با انجام تجزیه برگ و آزمون خاک، کود مورد نیاز تعیین و توصیه می گردد.

میزان و نوع بذر مصرفی در هنگام کاشت یونجه

به منظور تولید علوفه مطلوب، مقدار بذر لازم برای کشت 60-50 کیلوگرم در هکتار می باشد. یکی از بهترین اکوتیپ های یونجه ایرانی، یونجه همدانی است. طول عمر و ماندگاری این رقم 7 سال می باشد.

روش آبیاری یونجه

یونجه در اوائل کاشت به ویژه در مرحله جوانه زنی به کم آبی و شوری خاک حساس است. بعد ازآبیاری اول برای جلوگیری از سله بستن بعد از سه روز آبیاری تکرارشود. بعد از سبز شدن، بسته به نوع بافت خاک، مرحله فیزیولوژیکی رشد و شرایط آب و هوایی محل کشت، دور آبیاری بین ۱۲-۷ روز می باشد.

بذر یونجه

کنترل علفهای هرز در کاشت یونجه


مبارزه مکانیکی: زدن کولتیواتور بین ردیف های کشت یونجه

مبارزه شیمیایی: مصرف علفکش داکتال قبل از سبزشدن علف های هرز به میزان ۱۲- ۸ کیلوگرم درهکتار.

کنترل سس: به دو روش می توان مزرعه را از سس پاک نمود.۱- مبارزه مکانیکی: در صورت مشاهده لکه آلوده به سس، آن قسمت از مزرعه را کاملا سوزانده و جهت به تأخیر انداختن رشد یونجه روی آن قسمت کاه ریخته شود.۲- مبارزه شیمیایی: استفاده ازسم پاراگوات ۵-۳ لیتر در هکتار در قسمت هایی که علف هرز سس وجود دارد.

کنترل آفات و بیماریهای شایع یونجه

کنترل آفت سرخرطومی برگ یونجه:۱-چراندن مزرعه یونجه پس از برداشت چین آخر در اواسط آبان ماه توسط دام. ۲- سوزاندن بقایای یونجه در اواخر زمستان و همزمان با شروع رشد رویشی یونجه با شعله افکن. ۳- سم پاشی مزرعه توسط سمومی نظیرفوزالون، دورسبان و دیازینون در زمانیکه حداکثر جمعیت آفت را لاروهای سن دوتشکیل می دهند(با بررسی دقیق و مرتب جوانه های انتهایی گیاه یونجه) ۴-برداشت زودتر محصول یونجه درچین اول.

کنترل بیماری ها: ۱-بیماری لکه قهوه ای یونجه، بعد از برداشت چین اول با قارچکش بنومیل5/2-۲ درهزار سمپاشی گردد. ۲- بیماری باکتریایی پنتیوم یونجه، با استفاده از سم رزالاکسیل محلولپاشی صورت گیرد.

یونجه

زمان برداشت یونجه


الف- برداشت علوفه چین اول یونجه تازه کشت شده براساس زمان رشد و در مرحله ۷۵%-۵۰% گلدهی و بیشتر انجام می شود. ولی درچین های بعدی در مرحله ظهور ۱۵-۱۰% گلهای بنفش در مزرعه بوده زیرا دراین زمان یونجه دارای بیشترین کیفیت علوفه می باشد. توجه گردد در این زمان طول ساقه های جدید یونجه از زمین ۵ سانتیمتر و از محل طوقه ۳-۲ سانتیمتر باشد.

ب- برداشت بذر: قطع آبیاری مزرعه بذری یونجه درمرحله شروع به قهوه ای شدن غلاف ها و برداشت غلاف های بذری درمرحله ۵۰% قهوه ای شدن آنها انجام می گردد.

روش برداشت علوفه

در زراعت های بزرگ با ماشین موور انجام می گردد و سپس با دستگاهی به نام ریک، علوفه ردیف شده و بعد از ۷۲-۴۸ ساعت هواخوری، با ماشین بسته بندی (بیلر) شده و پس از جمع آوری بسته ها به انبار منتقل می گردد.

برداشت بذر: باکمباین مخصوص برداشت نباتات دانه ریز قابل برداشت می باشد و محصول بذری بعد از استحصال باید بوجاری و سس گیری و کیسه گیری شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش های کاشت و نگهداری گل همیشه بهار

اصول کاشت و مراقبت از گل شیپوری هلندی

روش کاشت گیاه چای ترش و نحوه برداشت آن

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *