آشنایی با رشته ورزشی هاکی روی چمن_60b533335d8c3.jpeg
آشنایی با رشته ورزشی هاکی روی چمن_60b533335d8c3.jpeg

آشنایی با رشته ورزشی هاکی روی چمن

ورزش هاکی چمنی

از گذشته هاي دور تاکنون اصل اشاعه قوانین ورزش توسط مراجع بینالمللی همیشه شاهد تلاطم بوده است.این مراجع دائماً در تلاشند تا با اعمال تغییرات بصورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به قوانین ثابت برسند. فدراسیون بین المللی هاکی (FIH (با معرفی یک چرخه دو ساله براي خود، حدود مرز زمان جهت تغییرات قوانین اعلام کرده است.

فدراسیون بین المللی هاکی این حق را براي خود محفوظ نگه داشته که در شرایط استثناء، تغییرات قوانین را اعمال نماید.در این سري از قوانین شاهد تغییرات اساسی خواهیم بود که با هدف افزایش زمان تغییر و سرعت بازي معرفی شدهاند. بطور کلی میتوان گفت که قوانینهاي هاکی داخل سالن چندیست که رشد تکاملی خود را آغاز کرده و شاید تا سال 2013 به قوانین قطعی و بدون تغییر برسد. البته باز خورد قوانین در جام جهانی 2011 لهستان نیز در این قطعیت نقش بسزایی را بر عهده خواهد داشت.

تاریخچه هاکی روی چمن (Field Hockey)

 • باستان شناسان نشانه هایی در نقاشی های مربوط به مصر باستان با قدمت چهار هزار ساله و همچنین سنگ نگاره هایی در یونان با قدمت ۲۵۰۰ ساله یافته اند که نشان می دهد افرادی در حال انجام بازی با چوب و شئی گرد شبیه به توپ هستند که در زبان گریک (یونانی) کریتزین نام دارد.
 • جالب است بدانید که در حدود ۱۰ قرن پیش قومی از اقوام مغول به نام دائور که در نزدیکی کشور چین سکونت داشته اند نوعی بازی با نام بیکو را انجام می داده اند که شباهت بسیاری به هاکی امروزی دارد اما چگونگی پیدایش هاکی امروزی و تدوین قوانین آن به اوایل قرن ۱۹ میلادی و کشور انگلیس مربوط می شود.
 • در جنوب شرقی شهر لندن باشگاه Black Heath (بلک هیث) و باشگاه های کریکت در Middlesex (میدلسکس) و باشگاه Tedington (تدینگتون) که هاکی را به عنوان ورزشی زمستانی در فصول سرد سال انجام می دادند، از مروجان و پیشگامان این ورزش محسوب می شوند.
 • اتحادیه ورزش هاکی در سال ۱۸۸۶ میلادی به طور رسمی تاسیس و شروع به فعالیت نمود و دقیقا ۹ سال بعد در سال ۱۸۹۵ میلادی اولین مسابقه بین المللی این ورزش بین تیم های ملی هاکی ایرلند و ولز برگزار شد که این بازی با نتیجه ۳ بر صفر به سود ایرلند خاتمه یافت.
تصویر
 • ورزش هاکی روی چمن (Field Hockey) در اواخر قرن ۱۹ میلادی به کشور هندوستان ورود پیدا کرد و اولین باشگاه این ورزش در کشور هند و شهر کلکته تاسیس شد. و چنان این این ورزش در هندوستان مورد استقبال و علاقه مردم قرار گرفت که پس از اندک زمانی تبدیل به ورزش ملی این کشور شد.
 • در سال ۱۹۲۸ میلادی برای نخستین بار تیم ملی هاکی روی چمن هندوستان در مسابقات المپیک آمستردام حضور پیدا کرد و توانست با پیروزی در تمامی مسابقات و حتی بدون دریافت یک گل فاتح رقابت های این رشته شود و تا سال ۱۹۵۶ میلادی قهرمان بی چون چرای رقابت های هاکی روی چمن جهان محسوب می شد.
 • پس از استقلال پاکستان از هند این دو کشور تبدیل به رقیب سرسخت یکدیگر در مسابقات این رشته شدند تا جایی که در سالهای ۱۹۶۰- ۱۹۶۸ و ۱۹۸۴ تیم ملی هاکی پاکستان و در سالهای ۱۹۶۴ و ۱۹۸۰ تیم ملی هند به مقام فهرمانی المپیک دست یافتند.اما با تغییر زمین مسابقات هاکی از چمن طبیعی به بازی بر روی چمن های مصنوعی دوران سلطنت هندی ها و پاکستانی ها در این رشته رو به افول گذاشت.
 • با جایگزینی چمن های مصنوعی به جای چمن های طبیعی در دهه میلادی ۱۹۷۰ میلادی و با ایجاد تغییرهایی در نحوه انجام بازی هاکی و سرعت یافتن بازی در زمین های چمن مصنوعی مدعیان جدیدی در این ورزش ظهور کردند و کشورهایی همچون استرالیا، آلمان و هلند به قدرت های جدید ورزش هاکی تبدیل شدند و گوی قهرمانی را از هند و پاکستان ربودند.

هاکی روی چمن چند بازیکن دارد؟

 1. به طور کلی ورزش هاکی به چهار گروه هاکی روی چمن، هاکی سالنی، هاکی روی یخ و هاکی اسکیت تقسیم می شود.
 2. در هاکی روی چمن (Field Hockey) بازی با حضور ۲۲ بازیکن در زمین بازی انجام می شود که سهم هر تیم ۱۱ نفر است.
 3. هر تیم نیز ۱۱ بازیکن ذخیره در اختیار دارد که این ورزش پس از فوتبال تعداد بیشترین بازیکنان را در میان ورزش های گروهی خارج از سالن را دارا می باشد.
 4. بازیکنان با هدف وارد کردن یک توپ کوچک به وسیله چوب های مخصوص بازی هاکی به داخل دروازه تیم حریف به انجام بازی می پردازند.
 5. در هاکی سالنی تعداد بازیکنان نسبت به هاکی روی چمن بسیار کمتر است. هر تیم دارای ۱۲ بازیکن است که تنها ۶ نفر از هر تیم به بازی می پردازند و ۶ بازیکن دیگر ذخیره هستند.
 6. در هاکی سالنی هر تیم دارای ۱ دروازه بان، ۲ مدافع و ۳ مهاجم است.
 7. هاکی روی یخ (Ice Hockey) ورزشی پر هیجان و فیزیکی است که از محبوبیت فرا.انی در میان کشورهای سردسیری برخوردار است که در این ورزش برخورداری از عواملی همچون تکنیک، قدرت بدنی و سرعت نقش کلیدی را ایفاء می کند.
 8. در هاکی روی یخ مانند هاکی سالنی هر تیم دارای ۱۲ بازیکن است که ۶ نفر از هر تیم در بازی شرکت می کنند و ۶ بازیکن ذخیره هستند.

تکنیک

معمولاً آموزش هاکی از هیت کردن شروع و به دریبلینگ ختم میشود مواردي را که در این فصل برحسب اهمیت فرا میگیریم به شرح ذیل میباشد:

 • 1 -Hit ضربه زدن
 • 2 -Push ضربه فشاري استپ
 • Stop -3
 • Flick -4 فلیک
 • Scope -5 اسکوپ
 • Drive -6 درایو
 • Dribling -7 دریبلینگ

آمادگی جسمانی در ورزش هاکی:

آمادگی جسمانی عبارت است از توانایی انجام کارهاي روزمره با علاقه و کیفیت مطلوب، بدون احساس خستگی، ضمن اینکه فرد انرژي لازم بمنظور گذراندن اوقات فراغت را نیز داشته باشد. آمادگی جسمانی در ورزش هاکی داراي فاکتورهاي مختلفی است که عبارتند از: قدرت، سرعت، استقامت، تعادل، هماهنگی، چابکی و توان. هدف از آمادگی جسمانی تکامل و توسعه فاکتورهایی است که ذکر شده.

صدمات ورزشی در ورزش هاکی:

نظر به اینکه یکی از هدفهاي عمده ورزش حفظ تندرستی فرد و افزایش نیروي بدن میباشد. باید به تندرستی و سلامت مشخص توجه نمود. در زمان حاضر ملاحظه میشود که متخصصین و دست اندکاران ورزش با تلاش پیگیر سعی نمی نمایند. توان انسان را در جهت حرارت و چابکی و سرانجام کمال قدرت انسانی به حداکثر برسانند بطوریکه حرکات و رکوردهاي شگفت انگیزي را شاهد میباشیم.

همان گونه که به کمک شیوههاي گوناگون عملی و بهرهوري از علوم گوناگون از جمله فیزیولوژي، آناتومی، علم الحرکات، فیزیک و مکانیک، ورزشکاران در رشته پرش ارتفاع و طول به ترتیب به مرزهاي 5/2 متر و 9 متر نزدیک شده اند.

همچنین در رشته هاي ژیمناستیک شاهد حیرت انگیزترین حرکات انسانی که در زمره ماورإ قدرت و توانایی انسان به شماره میرفت میباشیم. اما در روند این تلاشها و تحقیقات عملی همواره حفظ سلامت و تندرستی تن و روان ورزشکاران یکی از مهمترین اهداف میباشد. زیرا ورزش بعنوان یک عامل براي رسیدن به اهداف عالی ایشان در متن برنامههاي آموزشی گنجانده شده است.بنابراین خود نباید شرایطی فراهم آورده که راه و رسم زندگی انسان را دچار وقفه سازیم. حتی المقدور باید از بروز حوادث ناگوار به روش صحیح جلوگیري بعمل آورد و تا حد امکان بروز صدمات ورزش ناشی از ورزش را کاهش داد که این امر با آگاهی و دانش افراد در زمینه کمکهاي اولیه ممکن خواهد بود.

نوشته های مشابه

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.