دسته‌بندی نشده

آشنایی با دلایل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

علت حل نشدن قرص شستشو در ماشین ظرفشویی

اگر قرص ماشین ظرفشویی‌ شما طی یک برنامه شستشو حل نمی‌شود، این مطلب به شما کمک خواهد کرد. ما در این مطلب تمام علت هایی که ممکن است باعث حل نشدن قرص شتسشو در ماشین ظرفشویی شود را توضیح و راه حل را شرح می دهیم. ابتدا روش کار و مراحل شستشو ماشین ظرفشویی در یک برنامه را به طور مختصر توضیح می‌دهیم تا پیش زمینه بهتری در خصوص مشکل حل نشدن قرص شستشو در ماشین ظرفشویی داشته باشیم.

زمانی که ماشین ظرفشویی را پر می‌کنید و آن را روشن می‌کنید، ماشین ظرفشویی با آب پر شده و آن را تا دمای مناسب گرم می‌کند.
وقتی دمای آب به حد مناسب رسید، مخزن قرص باز می‌شود و قرص را درون آب می‌اندازد.
سپس، آب حاوی مواد شوینده از طریق بازوی آب‌پاش در همه‌ی قسمت‌های داخل ماشین ظرفشویی پخش می‌شود تا ظرف‌ها را بشوید.
بعد از چرخه‌ی شستشو، ماشین ظرفشویی یک چرخه‌ی آبکشی اجرا می‌کند تا شوینده را از روی ظرف‌ها بشوید و سپس تخلیه را انجام می‌دهد.
اگر در طول چرخه قرص ماشین ظرفشویی حل نشود، بقیه‌ی مراحل چرخه‌ی شستشو به درستی انجام نخواهند شد. راه حل این مشکل حل نشدن قرص شستشو در ماشین ظرفشویی چیست.

۱: برنامه مناسب انتخاب نشده است

معمولا برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی از ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت به طول می‌انجامد. برنامه‌هایی که زمان کمتری دارند مانند ۱۵ الی ۱۸ دقیقه در این برنامه ها از مواد شوینده در پروسه شستشو استفاده نمی‌کنند. همین امر باز نشدن و یا حل نشدن کامل قرص ماشین ظرفشویی را بدنبال خواهد داشت. برنامه‌ و زمان مناسب برای شستن ظرف‌هایتان توسط ماشین ظرفشویی را در نظر بگیرید.

۲: کیپ شدن درب محفظه مواد شوینده توسط ظروف

کیپ و مانع از باز شدن درب محفظه قرص شوینده ماشین ظرفشویی توسط ظروف بزرگ مانند قابلمه و یا اجسام کوچک مثل قاشق، چنگال، کارد میوه خوری باعث باز نشدن درب محفظه و در نتیجه حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی می‌شود. در چیدمان ظروف دقت بیشتر داشته باشید تا اجسام کوچک و بزرگ باعث جلوگیری از باز شدن درب مخزن قرص نشوند.

علت حل نشدن قرص شستشو در ماشین ظرفشویی

۳: مطمئن شوید از قرص مناسب استفاده می‌کنید

مطمئن شوید که از قرص مناسب استفاده می‌کنید قرص‌هایی که تاریخ مصرف آنها گذشته و یا اینکه‌قرص ها در جای مرطوب بوده باشند باعث فاسد شدن قرص‌ها و در نتیجه حل نشدن در ماشین ظرفشویی می‌شوند. خیلی از برندهای ماشین ظرفشویی خودشان در دفترچه راهنما توضیخح داده اند که از چه نوع قرص و برند استفاده کنید.

۴: شیر ورودی آب را بررسی کنید

گام بعدی بررسی شیر ورودی آب است. در طول یک چرخه‌ی شستشو، شیر برقی ماشین ظرفشویی باز می‌شود و آب وارد ماشین ظرفشویی می‌شود. اگر این شیر ایرادی پیدا کند، آب کافی وارد ماشین ظرفشویی نمی‌شود و ممکن است پودر حل نشود.

روش بررسی شیر ورودی آب به این شکل است:

ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا یک چرخه شستشو را اجرا کند.
پس از چند دقیقه، دکمه‌ی شروع/مکث را فشار دهید، در را باز کنید، و بررسی کنید که آیا کف ماشین ظرفشویی آب هست یا خیر.
نبود آب کافی کف ماشین ظرفشویی نشان می‌دهد که شیر برقی خراب است.
محل قرارگیری شیر برقی آب را پیدا کنید و بررسی کنید که آیا آسیب دیده است یا ایرادی دارد یا خیر.

۵: دمای آب را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که دمای آب مناسب است، یعنی آنقدر داغ است که قرص را حل کند. برای این‌که قرص در آب حل شود، دمای آب درون ماشین ظرفشویی باید حداقل بین ۵۰ تا ۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد.

برای بررسی دمای آب باید:

ماشین ظرفشویی را برای انجام یک برنامه شستشو روشن کنید و بگذارید از آب پر شود و شروع به شستشو کند.
در را باز کنید و از یک ترموستات خارجی برای امتحان دمای آب استفاده کنید.
اگر دمای آب بین ۵۰ تا ۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است، آب به اندازه‌ی کافی گرم است و می‌توانید به گام بعد بروید.
اگر دمای آب کمتر از ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است، باید المنت حرارتی را با استفاده از یک مولتی‌متر تست شود. برای انجام این کار باید از یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

۶: جت پمپ گردش را بررسی کنید

بررسی جت پمپ گردش آب، این قطعه به توزیع آب درون ماشین ظرفشویی در طول برنامه شستشو کمک می‌کند و اگر ایرادی پیدا کند، ماشین ظرفشویی‌تان نمی‌تواند آب را به شکل مناسب بگرداند و ممکن است قرص حل نشود.

حل نشدن قرص شستشو در ماشین ظرفشویی

برای بررسی پمپ گردش آب باید هنگامی که ماشین ظرفشویی روشن است بررسی کنید که آب به داخل ماشین پمپاژ می‌شود یا خیر. اگر آب پمپاژ می‌شود، بررسی کنید که آیا آب از بازوهای آب‌پاش بیرون پاشیده می‌شود یا خیر، اگر این کار انجام نمی‌شود برای تعمیرات با یک تکنسین تعمیر ماشین ظرفشویی تماس بگیرید.

۷: بازوهای آب‌پاش را بررسی کنید

بازوهای آب‌پاش قطعاتی هستند که در طول چرخه‌ی شستشو می‌چرخند و آب را درون ماشین ظرفشویی به گردش درمی‌آورند. این بازوها اگر مسدود شوند، درست آب پاشیده نمی‌شود و ممکن است قرص ماشین ظرفشویی حل نشود.

حتماً بخوانید:

برای بررسی بازوهای آب‌پاش باید:

بازوهای آب‌پاش را یکی‌یکی از ماشین ظرفشویی بیرون بیاورید.
آن‌ها را برای یافتن هرگونه نشانه ای از خرابی و ترک بررسی کنید.
اگر بازوها آسیب دیده هستند، آن‌ها را تعویض کنید و سپس ببینید که مشکل حل شده است یا خیر.
اگر بازوها سالم هستند، آن‌ها را کاملاً تمیز کنید.
بازوهای آب‌پاش را سرجایشان بگذارید و ماشین ظرفشویی را برای انجام یک برنامه شستشو روشن کنید و چک کنید قرص حل می‌شود یا خیر.

۸: خرابی محفظه قرص یا همان دیسپنسر

خرابی قطعه‌ی دیسپنسر یا محفظه نگهداره مواد شوینده یکی از معمول‌ترین و رایج‌ترین مشکلاتی که است که عدم حل شدن قرص ماشین ظرفشویی را در پی خواهد داشت.

دیسپنسر ماشین ظرفشویی چیست؟

دیسپنسر ماشین ظرفشویی چیست؟

به قطعه‌ای از ماشین ظرفشویی که قرص را درون خود نگه می‌دارد و در حین شستشو وظیفه پخش کردن مواد شوینده را بر عهده دارد محفظه مواد شوینده یا به عبارتی دیسپنسر گفته می‌شود. گاهی اوقات به دلیل خراب شدن دیسپنسر مواد شوینده نمی‌توانند در زمان مناسب داخل ماشینن ظرفشویی پخش شوند و به طور کامل حل شوند. برای حل چنین مشکلی باید به سراغ یک تیم تکنسین مجرب و کاربلد که در تعمیر ماشین ظرفشویی تخصص و مهارت دارند بروید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا