آشنایی با آبیاری کوزه ای، مزایا و معایب آن_659d3a611aa6c.webp
آشنایی با آبیاری کوزه ای، مزایا و معایب آن_659d3a611aa6c.webp

آشنایی با آبیاری کوزه ای، مزایا و معایب آن

سرفصل های این مقاله

آبیاری با ظروف سفالی یا ( آبیاری کوزه ای )

آبیاری کوزه ای یکی از ابتکارات ایرانیان برای سیراب کردن گیاهان در مناطق خشک و نیمه خشک بوده است. در این روش کوزه ای در کنار گیاه در خاک قرار داده می شود و در آن آب می ریزند تا گیاه کم کم رطوبت را از کوزه دریافت کند. این روش با بروزرسانی در شکل مختلف همچنان در جهان استفاده می‌شود.

مزایا:

صرفه‌جویی در مصرف آب: با استفاده از روش آبیاری کوزه‌ای، می‌توانید صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشید، زیرا در این روش، آب به صورت مستقیم بر روی گیاه ریخته می‌شود و از تبخیر کمتری نسبت به روش‌های دیگر برخوردار است.

کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌ها: با استفاده از روش آبیاری کوزه‌ای، آب به صورت محدود و در نزدیکی ساقه گیاه ریخته می‌شود و به همین دلیل، ریسک ابتلا به بیماری‌های گیاهی کاهش می‌یابد.

رشد بهتر گیاهان: با استفاده از روش آبیاری کوزه‌ای، می‌توانید گیاهان خود را بهتر رشد دهید، زیرا در این روش، آب به صورت مستقیم بر روی ریشه گیاه ریخته می‌شود و از این رو، گیاهان به طور موثر‌تری تغذیه می‌شوند.

معایب:

زمان‌بر بودن: روش آبیاری کوزه‌ای زمان‌بر است و برای آبیاری باغچه‌های بزرگ، ممکن است زمان زیادی صرف شود.

آبیاری با ظروف سفالی یا ( آبیاری کوزه ای )

نیاز به توانایی فیزیکی: آبیاری کوزه‌ای نیاز به توانایی فیزیکی دارد، زیرا باید کوزه پر شده را به دست بگیرید و به گیاه ریخته و این کار برای افرادی که دچار مشکلات فیزیکی هستند، ممکن است دشوار باشد.

عدم توزیع یکنواخت آب: با استفاده از روش آبیاری کوزه‌ای، ممکن است آب به صورت ناهمگون بر روی گیاهان ریخته شود و برخی از گیاهان از کمبود آب رنج ببرند، در حالی که برخی دیگر به اضافه آب دچار شوند.

در کل، روش آبیاری کوزه‌ای مزایا و معایب خود را دارد و برای استفاده از این روش، باید با این نکات آشنا باشید. این روش برای باغچه‌های کوچک و میوه‌های بومی و سنتی مناسب است و برای استفاده در باغچه‌های بزرگ بهتر است از روش‌های دیگری مانند آبیاری قطره‌ای یا آبیاری بارانی استفاده کنید.

حتماً بخوانید:

ویژگی های آبیاری کوزه ای

در روزهای اولیه ای که کوزه در دل خاک قرار داده می شود، کوزه بر اثر مکش خاک خشک، میزان آب زیادی را به خاک می دهد اما یک الی دو روز بعد که خاک به میزان کافی مرطوب شده باشد، میزان آب دهی کوزه به خاک کاهش می یابد. سپس با رشد گیاهان در اطراف کوزه و کاهش میزان رطوبت خاک، کوزه دوباره شروع به آب دهی به خاک می کند. توجه داشته باشید که این آب دهی به گونه ای است که از نفوذ آب به اعماق بسیار زیاد جلوگیری می شود.

از دیگر ویژگی های این سیستم پالایش آبی است که در کشاورزی این مناطق استفاده می شود. آبی که درون کوزه ریخته می‌شود، توسط لایه‌های سفالی کوزه پالایش فیزیکی می یابد و در نتیجه می‌توان آب هایی را که میزان شوری شان نسبتاً بالاست نیز در کشاورزی به کار برد. همچنین در این روش به علت جلوگیری از تبخیر سطحی، با کمترین مقدار آب، بیشترین مقدار محصول بدست می آید.

separator line

منبع : خانه طبیعت

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری: