دسته‌بندی نشده

آسان ترین روش برای پاک کردن اسپری رنگ از روی دیوار

از آن‌جایی که رنگ اسپری چسبندگی فوق‌العاده‌ای به سطوح دارد، کندن رنگ کار راحتی نخواهد بود و کمی خرابی به‌جای می‌گذارد.
در صورتی‌ که نتوانستید رنگ را از روی دیوار پاک کنید، ایده‌های دکوراسیون زیادی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید دیوار را به شکل جدیدی دیزاین کنید.

پاک کردن اسپری رنگ از روی دیوار

اسپری رنگ چسبندگی فوق‌العاده‌ای به سطوح دارد و پس از این‌که روی سطحی پاشیده شد، به‌خوبی می‌چسبد و از جای خود تکان نمی‌خورد. این ویژگی می‌تواند یک مزیت باشد اما اگر شما آن را به یک دیوار اشتباهی اسپری کنید تکلیف چیست؟ در چنین مواقعی چگونه رنگ دیوار را پاک کنیم؟
متأسفانه پاک کردن رنگ از دیوارهای داخلی ساختمان و سطوح، اصلا راحت نیست چون این سطوح آسیب‌پذیرند و ممکن است به‌راحتی خراشیده یا کنده شوند؛ به‌خصوص که ممکن است زیر لایه‌ی اسپری‌شده، رنگ قبلی دیوار یا کاغذ دیواری‌ای باشد که شما اصلا دلتان نمی‌خواهد آسیبی ببیند.

پاک کردن اسپری رنگ

خیلی از حل‌کننده‌ها قادرند هر نوع رنگی را با سابیدن از سطح پاک کنند؛ اما این سابیدن می‌تواند کار سخت و چالش‌برانگیزی باشد؛ به‌خصوص که در پایان ممکن است سطح آسیب ببیند. راه‌های دیگری هم برای پاک کردن رنگ برای نظافت ساختمان وجود دارد که در ادامه آن‌ها را به شما می‌گوییم.

پاک‌کننده رنگ یا گرافیتی: اگر توانستید رنگ را با یک حل‌کننده ساده برطرف کنید، کارتان تمام شده اما اگر شانس با شما یار نبود، می‌توانید سراغ پاک‌کننده‌های گرافیتی بروید.
اسفنج یا کهنه: یک اسفنج یا کهنه‌ی ساده همیشه برای نظافت ساختمان مناسب است. از یک مسواک قدیمی هم می‌توانید استفاده کنید.
روان‌کننده WD-40: این ماده در پاک کردن اسپری رنگ از روی دیوار سنگی بسیار مؤثر است. البته این را هم باید بگوییم که آسیب‌زن هم هست.
خراش‌دهنده‌ی رنگ: اگر به جایی رسیدید که هرچه تلاش می‌کنید رنگ بلند نمی‌شود، بهتر است سراغ یک خراشنده بروید. تا لایه‌ای که رنگ رویش نشسته را بخراشید. این کار اگر دیوار و رنگش برایتان خیلی عزیز باشد، سخت است.
رنگ اضافی: اگر رنگ اولیه‌ی دیوار را دم دست دارید، می‌توانید کل صورت مسئله را پاک کنید و یک دست رنگ روی جایی که اسپری‌شده بود بزنید تا رنگ قبلی احیا شود.

 رنگ روی دیوار

گام اول: پاک‌ کننده رنگ را امتحان کنید

اولین قدم در پاک کردن رنگ از روی دیوار این است که پاک‌کننده را روی یک سطح به‌دردنخور امتحان کنید. اگر بدون این‌که کار با آن را امتحان کرده باشید یا بدانید حالتش چطور است، آن را روی دیوار بزنید، احتمالا از نتیجه کار راضی نشوید.
پس از این که پاک‌کننده را امتحان کردید و قلق کار دستتان آمد، بگذارید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بماند تا مطمئن شوید سطح آسیبی ندیده. سپس آن را روی دیوار بزنید.
اگر نتیجه تست رضایت‌بخش نبود و سطح آسیب‌ دیده بود، باید تغییر رویه دهید و راه دیگری را پیش بگیرید. اگر پاک‌کننده رنگ دیگری ندارید، کمی آب گرم و جوش شیرین ترکیب کنید تا بتوانید رنگ را از روی دیوار بردارید.

گام دوم: استفاده از حل کننده و اسکراب

مرحله دوم، اسکراب کردن یا ساییدن محل موردنظر است.
بهتر است پاک‌کننده‌ی رنگ را با کمی تینر رقیق کنید و آن را به محل موردنظر بزنید. سپس آن‌جا را خوب اسکراب کنید. برای اسکراب کردن از اسفنج یا کهنه‌ استفاده کنید. اسکراب کردن رنگ به عضلات قوی نیاز دارد؛ پس بهتر است این کار را به کسی بسپارید که بازوان قوی‌ای دارد و می‌تواند محل موردنظر را به‌خوبی بسابد.
بعد از این کار، احتمالا سطح دیوار کمی خراب شود اما در آخر می‌توانید آن را درست کنید.

گام سوم: برای پاک کردن اسپری رنگ از روی دیوار، آن را بخراشید

اگر نتوانید با اسکراب کردن هم از شر آن لکه‌ی رنگ خلاص شوید تکلیف چیست؟ یا می‌توانید آن را انکار کنید، یا سراغ خراشیدن آن محدوده بروید.
یک اسکرپر یا خراش‌دهنده‌ی رنگ بردارید و رنگ را با دقت خراش دهید. با این کار، متأسفانه لایه‌ی زیری هم کنده می‌شود.

پاک کردن اسپری رنگ

گام چهارم: تعمیر خرابی‌ها

حالا که از شر آن لکه خلاص شدید، باید خرابکاری را تعمیر کنید. دیواری که تکه‌ای از رنگش کنده شده، مثل دیواری که لایه‌ای رنگ به اشتباه رویش اسپری شده، آزاردهنده است. برای این‌که زخم‌های روی دیوار و ناهمواری‌هایش ترمیم شود، احتیاج به بتونه دارید.
استفاده از بتونه سخت نیست، فقط کافیست قلق آن را پیدا کنید. بتونه باید طوری گذاشته شود که با سطح، یکدست شود. اگر بتوانید این کار را به‌درستی انجام دهید، دیوار عین روز اولش می‌شود و فقط کافیست کمی از رنگ قبلی رویش بزنید.

گام آخر: دیوار را رنگ کنید

مطمئنا حالا که مشکل حل شده، می‌خواهید یک دست رنگ هم در آن قسمت بزنید تا هیچ اثری از خراب شدن دیوار برجای نماند!
اگر کمی از رنگی که به دیوار زده‌اید را داشته باشید، خیلی خوب می‌شود. اما کم پیش می‌آید که کسی رنگ قبلی دیوار را در خانه‌اش داشته باشد.
برای انتخاب و درآوردن درست ترکیب رنگ، بهتر است حتما از یک متخصص کمک بگیرید. ممکن است رنگی که استفاده می‌کنید چند لایه تیره‌تر یا روشن‌تر از رنگ اصلی باشند و اگر زیاد رنگ بزنید، سطح دیوار ناهموار می‌شود. پس بهترین کار، مشورت و کمک گرفتن از یک متخصص است.

کل دیوارها یا آن دیوار را رنگ کنید. می‌توانید از سلیقه‌ی خود کمک بگیرید. این روزها خیلی‌ها دیوارهای اتاق را چند رنگ می‌زنند. شما هم می‌توانید از این ترفند استفاده کنید و رنگ اسپری‌شده را بپوشانید.
آن محدوده را با تابلو، قفسه یا هر چیزی دیگری از چشم پنهان کنید.

چگونه رنگ دیوار را پاک کنیم

پاک کردن اسپری رنگ از سطوح مختلف

پاک کردن رنگ از سطوح بتنی و سیمانی:‌ صبور باشید. اگر برایتان سؤال پیش آمده که چگونه لکه‌های روی سنگ را پاک کنیم، باید بدانید این کار را نمی‌توان عجله‌ای انجام داد. پاک کردن رنگ از چنین سطوحی بسیار دشوار است؛ چون رنگ از منافذ ریز سطح به داخل نفوذ می‌کند.
ابتدا با کمک جسم تیز و باریکی سعی کنید هر قدر از رنگ را که می‌توانید خراش دهید و بردارید. می‌توانید یک ماده جذب‌کننده مثل آرد را با کمی تریسدیم فسفات ترکیب کنید، روی سطح بپاشید و بگذارید تا خشک شود. سپس با فشار آب آن را تا جای ممکن پاک کنید. هرچه فشار آب بیشتر باشد، رنگ بیشتری کنده خواهد شد.

پاک کردن رنگ از بدنه‌ی ماشین: اول از همه باید گفت که اصلا سراغ بنزین نروید! این کار اوضاع را بدتر می‌کند. راه امن‌تر، استفاده از روغن‌های آشپزی است. ابتدا سراغ آن‌ها بروید و روی رنگ بزنید.
برای گذاشتن این روغن روی رنگ، از یک پارچه نرم استفاده کنید و خیلی آرام اسکرابش کنید. اگر نتوانستید مشکل را رفع کنید، می‌توانید خودروتان را به مراکز نقاشی و صافکاری ببرید تا با کمک تجهیزاتی که دارند، این کار را انجام دهند.

پاک کردن رنگ اسپری از روی پارچه یا لباس: برای پاک کردن اسپری رنگ از روی دیوار ابتدا با ناخن یا یک چاقو سعی کنید مشکل را برطرف کنید. از کمی رقیق‌کننده مثل استون، الکل یا آب استفاده کنید. بعضی از پاک‌کننده‌ها به پارچه آسیب می‌زنند؛ پس پیش از استفاده‌ی آن روی پارچه مورد نظر، جای دیگری آن را تست کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا