آسان ترین روش برای روشن کردن آتش بدون نیاز به کبریت و فندک_۵f60b98f8faa9.jpeg
آسان ترین روش برای روشن کردن آتش بدون نیاز به کبریت و فندک_۵f60b98f8faa9.jpeg

آسان ترین روش برای روشن کردن آتش بدون نیاز به کبریت و فندک

سرفصل های این مقاله

چگونه بدون کبریت آتش روشن کنیم ؟

روشن کردن آتش بدون کبریت موضوع مورد بحث ماست. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد زمانی را به دل طبیعت سفر کرده و قصد روشن کردن آتش را داشته باشید، اما به هر دلیل مانند خیس شدن کبریت و یا گم شدن فندک و کبریت امکان استفاده از لوازم آتش را نداشته و نمی توانید آتش روشن کنید.

اما این نکته را اگر بدانید که برای روشن کردن آتش راه های بسیار دیگر بجز کبریت و فندک نیز هست، شاید از یکی از این طریق بتوانید آتش روشن کنید.

نحوه روشن کردن آتش بدون کبریت

روش روشن کردن آتش بدون کبریت

آشنایی با نحوه روشن کردن آتش بدون کبریت

۱٫ روش مته کمانی برای روشن کردن آتش بدون کبریت

یکی از روش های تهیه آتش بدون استفاده از وسایل آتش زا، روش مته کمانی می باشد. شما باید در این روش سرعت و فشار لازم را برای درست کردن آتش حفظ کنید. یعنی اینکه وسایل مورد نیاز را اول پیدا کنید.

وسایلی از جمله تخته آتش و چوب باریک و بلند و یک کمان و یک تکه سنگ هم لازم می باشد. این تکه سنگ یا چوب کوچک برای ایجاد فشار روی انتهای چوب باریک ما است، البته اگر از چوب استفاده می‌کنید، سعی کنید نمونه‌ای را انتخاب کنید که از چوب باریک و بلندتان سخت‌تر باشد.

استفاده از چوب با عصاره درخت بسیار مناسب تر برای روشن کردن آتش می باشد.

روشن کردن آتش بدون کبریت

روش آسان روشن کردن آتش بدون کبریت

۲٫ روش شخم زدن برای روشن کردن آتش بدون کبریت

یکی از ساده ترین راه برای روشن کردن آتش در طبیعت روش شخم زدن می باشد. یعنی وسایل مورد نیاز خاصی هم نمی خواهد. یک تخته برای آتش خود آماده نمایید، شیاری بر روی آن ایجاد نمایید و سپس چوب باریکی را درون آن قرار دهید و به سمت بالا و پایین بکشید.

در انتها تخته آتش خود نیز همان برگ خشک و چیزهایی که از این قبیل را قرار دهید. در اثر کشیدن چوب باریک روی تخته خاکستر ایجاد می شود. زمانی که کمی خاکستر را مشاهده کردید به آهستگی در آن بدمید، بدین صورت در انتها آتشی شکل میگیرد که شما می توانید با مدیرت درست آن را افزایش بدهید.

چطور بدون کبریت آتش روشن کنیم

آموزش روشن کردن آتش بدون کبریت

۳٫ روش مته دستی برای روشن کردن آتش بدون کبریت

آسان ترین روش روشن کردن آتش بدون کبریت، روش مته دستی است. اما شما باید دقت داشته باشید که چوبی از قبیل صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو که از بهترین ها برای آتش هستند پیدا کنید البته فراموش نکنید که چوب شما باید و حتما خشک باشد.

شما باید در ابتدا مقداری خار و خاشاک جمع آوری کنید سپس یک شکاف V شکل روی تخته ایجاد کنید. یک چوب باریک و سخت را در شکاف قرار دهید. آن را باید حداق ۲۵ سانتی متر باشد.

با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن را بین دستان تان بچرخانید. این کار را باید با سرعت ادامه دهید تا خاکستر داغ ایجاد شود، زمانی که این خاکستر داغ ایجاد شد تکه های کوچکی که از خار و خاشاک آماده کرده بودید برای اشتعال به خاکسترها نزدیک کنید.

روش های آتش روشن کردن در طبیعت بدون کبریت

آیا می توان بدون کبریت آتش روشن کرد ؟

۴٫ استفاده از ذره‌ بین برای روشن کردن آتش بدون کبریت

در صورتی که برای روشن کردن آتش کبریت به همراه نداشتید، می توانید از ذره بین برای این کار بهره بگیرید. شما برای این کار نیاز به یک عدسی داشته تا توسط آن نور خورشید را در نقطه ای به صورت متمرکز تابانیده و آتش روشن کنید.

درست کردن عدسی کار آنچنان دشواری نبوده می توان از لنز دوربین شکاری، ذره بین و یا شیشه عینک برای این کار استفاده کرد.

با استفاده و کنار هم قرار دادن موارد ذکر شده بالا و همچنین بهره گیری از مقداری آب در میان شیشه ها می توان به راحتی یک عدسی مانند ذره بین ساخته و با آن نور خورشید را به صورت متمرکز بر روی برگ های خشک تابنده و آتش روشن کرد.

اما این موضوع را نیز باید گفت که این روش تنها در زمانی کارایی داشته که نور خورشید وجود داشته و در صورت ابری بودن هوا و یا شب هنگام این تکنیک کارایی ندارد.

در قدیم چگونه آتش روشن می کردند

درست کردن آتش بدون کبریت

۵٫ روشن کردن آتش با یخ

شاید شنیدن امکان روشن کردن آتش با یخ کمی دور از ذهن و خنده دارد باشد؛ اما باید عنوان کرد که این امر کاملا شدنی بوده و می توان با استفاده از تکه ای یخ آتش روشن کرد.

برای این کار نیاز بوده تا یک تکه یخ را به شکل یک عدسی در آورده از آن برای متمرکز کردن نور خورشید استفاده کرد.

نحوه روشن کردن آتش با یخ

چگونه با یخ آتش درست کنیم ؟

امیدواریم که از این آموزش ها بهره کافی را برده باشید و بتوانید در سفر به طبیعت با این روش های ساده آتش روشن کنید.

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری:

محسن

محسن

خوشحالم که توانستم برای مردم عزیز کشورم کمی مفید باشم و با اشتراک گذاری مقالات از مراجع معتبر یا با تحقیق در رابطه با آن موضوع در پیشرفت آگاهی مردم ایران عزیز گامی بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *