اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

آب مناسب قهوه کدام است ؟ اهمیت اب در تهیه قهوه و طعم قهوه تا چه اندازه است؟

شاید فکر کنید چیزی که در تهیه قهوه اهمیت دارد، کیفیت پودر قهوه است در حالی که ما پودر قهوه را با آب دم می‌کنیم، در نتیجه آب نیز بخش مهمی از این فرایند است و ممکن است اهمیت آن به چشم نیاید.

در واقع از تماس آب با پودر قهوه، دم کشیدن انجام می‌شود. پس باید به کیفیت آب هم به اندازه مرغوبیت پودر قهوه، قهوه‌ساز و … توجه شود. در ادامه قصد داریم به نکاتی درباره آب در فرایند تهیه قهوه بپردازیم.

فروشگاه قهوه کافی مافی

برای آشنایی با روش های مختلف دم کردن قهوه میتوانید به متن 37 روش دم کردن قهوه در سایت کافی مافی مراجعه کنید .

تأثیر جغرافیا بر طعم قهوه

شک نکنید که محیط و جغرافیا بر طعم قهوه تأثیر می‌گذارد. قطعا طعم قهوه ترک در دانمارک و آمریکا متفاوت خواهد بود. فرض کنید همه فاکتورهای تهیه قهوه ترک در این دو بخش یکسان است و تنها تفاوت، آب این مناطق است که در تهیه قهوه به کار رفته است. همین امر باعث می‌شود طعم این قهوه در دو منطقه متفاوت شود.

کدام آب مناسب تهیه قهوه است؟

تهیه قهوهبیشترین مطالبی که در اینترنت در مورد قهوه می‌خوانیم، به شیوه دم کردن، نوع پودر قهوه، کیفیت آن و مسائلی در این باره می‌پردازد. کمتر دیده‌ایم که کسی در مورد اهمیت آب حرف بزند.

در نگاه اول به دو لیوان آب از دو منطقه مختلف، هر دوی آن‌ها شبیه به هم به نظر می‌رسند، در صورتی که این مایع به ظاهر یکسان، از نمک و مواد معدنی و ناخالصی‌های زیادی تشکیل شده است. همین مواد تشکیل‌دهنده، موجب تفاوت آب این دو منطقه می‌شود.

خرید قهوه فوری

مقدارکلسیم و منیزیم موجود در آب مناسب تهیه قهوه

شاید فکر کنید آب معدنی بهترین آبی است که می‌توانید بنوشید که طعم جالبی دارد؛ اما صرفا معدنی بودن یک لیوان آب به معنی مناسب بودن آن برای تهیه قهوه نیست. محققان بر روی مواد معدنی آب پژوهش‌های زیادی انجام داده‌اند و معلوم شده است که منیزیم و کلسیم بیشترین تأثیر را بر طعم آب می‌گذارند.

یافته دیگر محققین این است که مقدار کل مواد معدنی موجود در آب تا یک حد مشخصی اهمیت کمتری نسبتبه دو فاکتور کل سختی آب وقلیایی بودن آب بر طعم قهوه دارند.

منظور از مقدار کل سختی آب ترکیبی از میزان منیزیم و کلسیم موجود در آب است و قلیایی بودن آب به میزان خورندگی آن اشاره می‌کند. پژوهشگران دریافته‌اند که تناسب دو به یک این دو فاکتور در آب مناسب برای تهیه قهوه مناسب است.

نوشته های مشابه

تهیه قهوه

در گذشته باور بر این بود که میزان کل مواد  محلول در آب، بر روی طعم قهوه تأثیر دارد و باید این مورد را اندازه‌گیری کرد. این مقدار تقریبا شامل مواد زیادی است که در آب موجود است اما برای این که بهترین قهوه دنیا را داشته باشید، توجه به دو مورد کل سختی و قلیایی بودن کفایت می کند.

با این حساب، آب شیر یا آب شرب شهری بهترین گزینه برای تهیه قهوه نیست. این آب قطعا سالم و تمیز است اما میزان کلسیم و بی‌کربنات آن بالا است. این مواد طعم خالص قهوه را از بین می‌برند.

برای این که قهوه طعم واقعی خود را نشان دهد، به حد مشخصی ازمنیزیم نیاز داریم، میزان بی‌کربنات هم نباید بیشتر از 75 ppm باشد.

بی کربنات یا جوش شیرین  در آب مقدار قلیایی بود آب را مشخص می کنند.

آب بطری

با توجه به تحقیقات انجام شده، آبی که برای درست کردن قهوه مناسب باشد، به صورت مستقیم در طبیعت وجود ندارد و خودمان باید درستش کنیم!

شاید با خود فکر کنید آب بطری‌هایی که در سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسند، برای دم کردن خوب باشد اما اصلا چنین نیست. میزان کل مواد محلول در آب باید حدود 50 تا 150 که در آب معدنی به این صورت نمی باشد در نتیجه آب معدنی به کارتان نمی‌آید.

خرید دانه قهوه

خودتان آب مناسب برای درست کردن قهوه را درست کنید

متأسفانه برای این که آب مناسب برای دم کردن قهوه را به دست آورید، باید خودتان دست به کار شوید. در ابتدا ممکن است کمی عجیب و حتی سخت به نظر برسد اما پس از این که چند بار این کار را انجام دهید، به آن کاملا عادت خواهید کرد.

برای این کار باید آب اسمزی تهیه کنید. میزان کل مواد جامد محلول در این آب خالص بین 5 تا 8 است. پیدا کردن این نوع آب در برخی مناطق سخت‌تر است و برای تهیه آن باید به فروشگاه‌های تخصصی مراجعه کنید.

طرز تهیه اب مناسب تهیه قهوه

تهیه قهوه

علاوه بر آب خالص، به نمک (منیزیم) و جوش‌شیرین (بی‌کربنات) نیاز دارید. می‌توانید کلرید کلسیم هم به آن اضافه کنید اما آن چنان واجب نیست. کلسیم موجب می‌شود طعمی خالص‌تر و طبیعی‌تر داشته باشید. همچنین، از میزان اسیدی بودن آب کم می‌شود.

همچنین برای این کار به TDS-meter نیز نیاز دارید. این دستگاه بسیار کوچک به شما کمک می‌کند میزان مواد محلول درون آب را اندازه بگیرید.

آب را نجوشانید. جوشاندن آب موجب از بین رفتن اکسیژن درون آب می‌شود و در نتیجه از کیفیت آب برای تهیه قهوه می‌کاهد. قبل از این که آب جوش بیاید باید زیر آن را خاموش کنید!

پس برای به دست آوردن آب مناسب دم کردن قهوه، ابتدا باید به این توجه کنید که از آب شیر استفاده نکنید. موادی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، قیمت زیادی ندارند و با میزان کمی از آن‌ها می‌توانید چندین بطری آب مناسب تهیه قهوه، درست کنید.

از مواد خوراکی برای درست کردن آب استفاده کنید. مقداری آب اسمز بردارید و مواد لازم را کم‌کم به آن اضافه کنید. در نهایت با دستگاه برای سنجش آن استفاده کنید. آب مناسب باید مقادیر زیر را در خود داشته باشد:

  • بی‌کربنات (جوش‌شیرین): 33ppm
  • کلسیم کلرید: 22 ppm
  • منیزیم (نمک اپسوم): 17 ppm

نمک اپسوم یا نمک حمام در واقع همان سولفات منیزم است و شکلی شبیه نمک دارد و در ترکیبات کاملا متفاوت با نمک خوراکی و تلخ مزه است

 

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eskisehir escort - trbet.vip - cratosslot