دسته‌بندی نشده

آبله مرغان در کودکان

آبله مرغان یک بیماری شایع در میان کودکان است . به خصوص کسانی که زیر سن 12 سالگی هستند . آبله مرغان در سرتاسر بدن به صورت نقطه هایی مانند تاول های خارش دار دیده می شود . و علائم آن مشابه با علائم آنفولانزا می باشد .

آبله مرغان در کودکان

این علائم معمولاً بدون درمان بهبود می یابد . اما به دلیل عفونت بسیار واگیردار است . کودکان مبتلا باید تا زمانی که علائم این بیماری بهبود نیافته در خانه بمانند و استراحت کنند .
آبله مرغان توسط ویروس زوستر آبله مرغان ایجاد می شود . بچه ها را می توان با تزریق واکسن آبله مرغان نیز، محافظت کرد . معمولاً در سنین 12 الی 15 ماهگی این واکسن تزریق می شود . مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ( CDC ) توصیه می کند برای محافظت بیشتر ، از واکسن یادآوری در سنین 4 تا 6 سالگی استفاده کنند . ( CDC ) همچنین توصیه می کند به افراد 13 سال و مسن تر که تا به حال هرگز آبله مرغان نگرفته اند و واکسن آبله مرغان نزده اند ، دو نوبت با فاصله 28 روز یکبار واکسن تزریق کنند .
شخصی ممکن است فقط یک مرحله از آبله مرغان را بگیرد و ظاهراً علائمی نداشته باشد اما ویروس ( VZV ) می تواند به صورت نهفته در بدن بماند و پس از سالها به صورت بیماری زونا خود را نشان دهد .
استفاده از واکسن آبله مرغان ، تا حدود قابل توجهی شانس ابتلا به آبله مرغان را در بچه ها کاهش می دهد اما ممکن است در سنین بالاتر دچار زونا بشوند .
علائم :
آبله مرغان باعث قرمزی و خارشی پوست ، ابتدا معمولاً در شکم یا پشت و یا صورت ایجاد می شود و سپس به تمام نقاط بدن گسترش می یابد . از جمله پوست سر ، دهان ، بینی ، گوش ها ، و اندام های تناسلی .
جوش های آبله مرغان ابتدا به شکل نیشگون کوچک قرمز یا مثل جوش و یا نیش حشرات به نظر می رسد . داخل جدار نازک تاول ها، مایع پرشده ، گاهی دیواره تاول ها شکسته و ترک زخم باز می شود . و اثر های زخم به رنگ قهوه ای است . تاول های آبله مرغان معمولاً کمتر از یک چهارم اینچ عرض دارند و پایه تاول های آبله مرغان مایل به قرمز می باشد . و علائم آن بیش از 2 تا 4 روز طول می کشد . در کودکانی که دچار ناراحتی های پوستی هستند ، جوش ها ممکن است گسترده تر و شدید تر باشد ، مانند : اگزما.
یک یا دو روز قبل از ظاهر شدن جوش های آبله مرغان ، بعضی از بچه ها دچار تب گرفتگی ، درد شکم ، گلو درد ، سردرد شده یا احساس بی حالی می کنند . این علائم ممکن است از چند روز گذشته اتفاق بیافتد . و تب در حدود ( 37.7 و 38.8 ) درجه سانتی گراد باقی بماند . هر چند در مواردی هم ممکن است درجه تب بالاتر باشد . در کودکان خردسال اغلب علائم بیماری خفیف تر است و تاول های کمتری نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان ایجاد می شود . معمولاً آبله مرغان یک بیماری در حد متوسط است . اما برخی از نوزادان ، نوجوانان و بزرگسالان را که سیستم ایمنی ضعیفتری دارند می تواند شدیدتر تحت تاثیر قرار دهد .
در اثر این بیماری برخی از مردم ممکن است به عفونت های شدیدتر باکتریایی که پوست ، ریه ، مفاصل استخوان ها ، و مغز را درگیر کند ، دچار شوند . حتی در بچه ها هم گاهی با وجود سیستم دفاعی طبیعی بدن این عوارض شدیدتر می شوند . عفونت ها بیشتر در نزدیکی تاول های پوست ایجاد می شود هر کسی که تا به حال در دوران کودکی آبله مرغان نگرفته و یا واکسن آبله مرغان تزریق نکرده ، ممکن است در سنین بالاتر در معرض خطر ابتلا به زونا باشد . که حدوداً بالای 20% از افراد را شامل می شود . پس از عفونت ، VZV می تواند در سلولهای عصبی در نزدیکی نخاع غیر فعال باقی بماند و بعداً فعال شود که در نتیجه به بیماری زونا منجر می شود . این بیماری همراه با خارش و یا سوزش و درد می باشد و به صورت یک جوش قرمز و تاول روی بدن ایجاد می شود .
بیماری زونا گاهی اوقات با داروهای ضد ویروسی ، استروئیدها و داروهای ضد درد درمان می شود . و واکسن زونا نیز در حال حاضر برای افراد 60 سال و بالاتر هم وجود دارد .
مسری بودن :
آبله مرغان مسری است از حدود دو روز قبل از ظاهر شدن جوش ها تا زمانی که همه تاول ها بهبود یابند . کودکی که آبله مرغان گرفته باید حدود یک هفته به مدرسه نرود و در خانه استراحت کند تا اینکه همه تاول ها خشک شود و بیماریش بهبود یابد ، اگر شما مطمئن نیستید که فرزندتان برای بازگشت به مدرسه بهبود یافته می توانید از دکتر سوال کنید . آبله مرغان بسیار مسری می باشد اکثر بچه ها آبله مرغان را از خواهر یا برادری که آلوده شده می گیرند. به غیر از کسانی که قبلاً این بیماری را گرفته اند و یا واکسن آبله مرغان تزریق کرده اند . علائم نشان دهنده آبله مرغان در دیگر بچه ها، حدود 2 هفته بعد از آلوده شدن اولین فرزند صورت می گیرد .
کمک برای پیشگیری از گسترش ویروس:
اول مطمئن شوید که آیا بچه ها دست هایشان را به طور کامل می شویند، به ویژه قبل از غذا خوردن و بعد از حمام کردن . تا آنجا که ممکن است کودکی را که مبتلا به آبله مرغان است از خواهر و برادر خود که تا به حال آبله مرغان نگرفته و واکسن آبله مرغان نزده دور نگه دارید .
آبله مرغان و بارداری :
زنان باردار و هرکسی که مشکلات سیستم ایمنی بدن دارند نباید در نزدیکی فرد مبتلا به آبله مرغان قرار گیرند . اگر یک زن باردار در گذشته آبله مرغان نگرفته نباید در نزدیکی فرد مبتلا به آبله مرغان قرار گیرد، چون سریع به او سرایت می کند . ( به خصوص در 20 هفته اول بارداری ) که جنین ممکن است در معرض خطر ابتلا به نواقص مادرزادی قرار گیرد . و همچنین مادر جنین هم در معرض خطر قرار می گیرد . اگر زن باردار درست قبل یا بعد از تولد فرزند آبله مرغان بگیرد ، فرزند تازه متولد شده در معرض خطر قرار می گیرد . اگر زن در دوران بارداری به زونا مبتلا شود ، هیچ خطری برای کودک در حال رشد وجود ندارد .
اگر یک زن باردار درست قبل از بارداری ، آبله مرغان گرفته باشد ، کودک را باید مدتها از خطر آلودگی محافظت کرد . زیرا مادر از طریق جفت یا شیر دادن ممکن است کودک را آلوده کند . به کسانی که در معرض خطر شدیدتری هستند مانند نوزادهایی که مادران آنها در دوره بارداری آبله مرغان گرفته ، بیماران مبتلا به لوسمی و یا دارای سیستم دفاعی ضعیف ، کودکانی که داروهایی مصرف می کنند که که سیستم دفاعی آنها را ضعیف نگه می دارد ، در صورت ابتلا به آبله مرغان معمولا برای ایمنی بیشتر ، دوز IG آبله مرغان تزریق می کنند .
پیشگیری :
پزشکان توصیه می کنند که بچه ها باید واکسن آبله مرغان را در سنین 12 تا 15 ماهگی و نوبت یادآوری را در 4 تا 6 سالگی تزریق کنند . تزریق واکسن حدود 70 تا 85 درصد در پیشگیری از عفونت خفیف موثر است . و بیشتر از 95 درصد در پیشگیری از عفونت نوع متوسط تا شدید موثر است . کلاً بچه هایی که واکسن زده اند نسبت به بقیه ، علائم خفیف تری از خود بروز می دهند . بچه های سالم که آبله مرغان گرفته اند نیازی به تزریق واکسن ندارند و آنها مادام العمر در برابر این بیماری مصونیت دارند .
درمان :
چون ویروس باعث آبله مرغان می شود . بنابراین پزشک، آنتی بیوتیک تجویز نمی کند . اما اگر زخم ها توسط باکتری آلوده شود ممکن است آنتی بیوتیک لازم باشد . این در میان کودکان بسیار رایج است چون زخم ها و جوش ها را دستکاری می کنند . داروی ضد ویروس acyclovir برای افراد مبتلا به آبله مرغان که در معرض خطر بیشتری هستند تجویز می شود .
این دارو از عفونت شدید جلوگیری می کند . اما آن را باید 24 ساعت پس از ظاهر شدن جوش ها استفاده کرد . acyclovir عوارض جانبی قابل توجهی دارد . بنابراین فقط در صورت لزوم و طبق دستور پزشک استفاده می شود .
تسکین دادن ناراحتی :
روشهای زیر برای تسکین دادن تب ، خارش ، و ناراحتی آبله مرغان بکار می روند :
Ÿ استفاده از کمپرسور سرد و مرطوب و یا حمام گرفتن با آب سرد یا ولرم هر 3 یا 4 ساعت در چند روز اول . استفاده از شوینده های مخصوص موجود در سوپرماکت ها و داروخانه ها می تواند کمکی برای تسکین دادن خارش باشد . ( حمام گرفتن جوش ها را زیاد نمی کند.)
Ÿ بدن را خشک نگهدارید، از مالیدن و دستکاری کردن پرهیز کنید .
Ÿ استفاده کردن از لوسیون کالامین در مناطق خارش دار ( آن را بر روی صورت مخصوصاً در نزدیکی چشم استفاده نکنید ) .
Ÿ غذاهایی که سرد ، نرم و ملایم هستند را میل کنید چون آبله مرغان ایجاد شده در دهان باعث سختی خوردن و آشامیدن می شود . از تغذیه فرزندتان با هر چیزی که به شدت اسیدی یا شور می باشد اجتناب کنید . مانند : آب پرتقال و یا چوب شور .
Ÿ از دکترتان و یا داروساز در باره کرم های تسکین درد برای زخم های ناحیه تناسلی سوال کنید .
Ÿ چنانچه فرزند شما مبتلا به تاول های دهانی می باشد ، به طور منظم برای تسکین درد از استامینوفن استفاده کنید .
Ÿ از دکترتان در باره استفاده از داروهای ضد خارش سنتی و یا گیاهی سوال کنید .
هرگز از آسپرین برای کاهش درد و یا تب برای کودکانی که آبله مرغان گرفته اند استفاده نکنید چون با بیماری سندرم Reye همراه می باشد و می تواند به نارسایی کبدی و حتی مرگ منجر شود .
تا جایی که ممکن است مانع بچه ها برای خاریدن جوش ها شوید . برای اینکار پوشاندن دستکش و یا جوراب به دستان فرزندتان باعث جلوگیری از خارش می شود . به علاوه ، دست های کودکان را بسیار تمیز و پاکیزه نگهدارید . بیشتر عفونت های آبله مرغان نیاز به درمان پزشکی خاصی ندارند . اما گاهی اوقات آنها مشکل زا هستند .
اگر فرزندتان دچار موارد زیر باشد با دکتر تماس بگیرید :
Ÿ اگر تب فرزندتان بیش از 4 روز طول بکشد یا درجه تب بالای 38.8 درجه سانتی گراد باشد .
Ÿ اگر سرفه شدید یا مشکل تنفسی داشته باشد .
Ÿ اگر مکان های جوش چرک دار ( ضخیم و مایعات بد رنگ ) یا به رنگ قرمز و متورم یا دردناک باشد .
Ÿ دچار بی حالی ناگهانی می شود و یا مشکل بیدار شدن از خواب داشته باشد .
Ÿ اشکال در راه رفتن
Ÿ احساس گیجی
Ÿ استفراغ داشته باشد و یا بیمار بدحال به نظر بیاید .
Ÿ سفتی و خشکی گردن پیدا کند .
اگر فرزندتان آبله مرغان گرفته و شما سوال داشتید یا نگران عوارض احتمالی هستید حتی با پزشک تماس بگیرید . هنگام بردن فرزندتان به مطب یا بیمارستان ، حتماً نکات بهداشتی را رعایت کنید .

مجله پزشکی مادر
منبع: kidshealth.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا